021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Nb 🤗😍
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Si apoi salutari tuturor din Clujul insorit in miezul zilei :)

M am gandit sa ma duc la ceva dansuri pe langa sport. Prima data mi au venit in minte: salsa, bachata, cele latino americane mai pe firea mea :d dar nu mai merg fiindca as fi ca magarul intre oi....apoi am gasit curs de tango, mai de varsta mea :)) cum sa zic, imi plac argentinienii si tangoul lor, stiu si eu vreo 4 nume mari pe care le ascult uneori....mai era si un film : tango lesson...o bijuterie de film :)
Dar nu merg la curs, e prea lent pt mine, as adormi in bratele partenerului de dans...
E ca si yoga vs cycling. Aleg cycling. La yoga io ma plictisesc crunt.

Asa ca am gasiiit un curs de percutie pe ritmuri africane :))) ma bazez pe faptul ca am ureche muzicala, n am cantat la niciun instrument veritabil ci unul de jucarie in copilarie, dupa ureche :d incepe peste 2 zile.... maine merg la cycling....apoi la un concert de jazz intr un bar in 17 aprilie si poatecla teatru, daca mai gasesc maine sa cumpar locul ala.. singurica.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Ciao :)

Ce faceti? Cred ca si a luat lumea concediu de la forum :))) nu e rau, inseamna ca va merge bine ceea ce nu poate decat sa ma bucure :)

Miercuri merg la un concert de jazz intr o cladire din centrul orasului...e in zona cu cladirile vechi ale orasului care au curti interioare, barul asta e la etaj :) am fost pe acolo sa rezerv 3-4 locuri, abia asteept 🤗
Nu mai tin minte numele formatiei, in fine... cred ca mi a lipsit mult partea asta a vietii in Buc :d
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Uneori cand intru la forumul asta ma intreb - da' io cand am baut alcool ultima data? Nu stiu de ce.
Am baut un pahar cu vin in 30 martie. Si pana atunci bausem inainte la Craciun 2 sticle cu cidru...care imi pareau f dulci. Fff dulci imi par si sucurile dincomert...cand mai beau din an in Pasti....am baut la un mom dat suc Tymbarc, la cutie....apai io cred c au scapat un vagon cu zahar in sucul ala, mai nult de un pahat nu reuseam sa consum...cred ca am baut vreo 5 pahare din sucul asta pana acum...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna seara :)

Si o melodie pt mine si pt voi :))
https://youtu.be/3xt8Mp8oWzc

Vizitator123$5, e super piesa, ms 😘
Vreau sa te intreb ceva, cum se face de nu m a sunat deloc prietenul de cand am venit acasa, dar deloc?
Ma "ameninta" ca vine la cluj inainte sau dupa Pasti in delegatie....

In ziua plecarii mele am petrecut ff putin timp cu el ca n am avut timp, desi el era in concediu in acea zi...a venit prietena mea de la Bv, colega mea, dupa mine si ne am dus impreuna la birou cu masina sa mi iau ramas bun de la toti, a durat vreo 2 ore jumate operatiunea asta...apoi ne am intors acasa sa luam bagajele ramase...pana sa ducem bagajele la masina am mai stat un pic la prietenul meu sa mancam....el era la calc si se juca. Stiu ca tot venea in bucatarie sa ma intrebe ceva legat de joc si de o aplicatie In line...m am dus la calc sa vad despre ce era vorba. N am stiut ce trebe facut. M am intors in bucatarie si el ma tot stresa cu jocul....dar intruna :( am carat bagajele jos toti trei...si pt ultima data, am urcat in apt cu el, l am imbratisat si i am spus sa aiba grija de el si totusi sa incerce sa renunte la alcool pt el. Si asta a fost. Am iesit atat de trista pe usa....nu mi vedea sa cred ca se termina asa repede...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

:)
Deseori ma gandesc ca e muult mai bine ca nu ma suna, ma gandesc destul de putin la el :) prietena mea de la Bv s a dus la o inmormantare si a ramas si ea gura cascata ca el nu ma suna. Mi a zis sa l sun, sa vad daca mai traieste :))) io am inteles ca ea a fost la inmormantare, dar el e om in toata firea , iar grija mea nu era el. Cred ca ai dreptate, bea, asta face. Posibil sa fiu eu vinovata in sinea lui ca nu l am acceptat asa cum e, la pachet cu alcoolul, asta e. Ca asa e normal sa accepti o persoana cu bune si rele intr o relatie, dar cand relele is abuz de alcool, droguri, dependenta de joc si violenta de orice fel asupra partenerului parca nu tre sa accepti orice :)) io asa cred. Tre sa nu fiu io sa accept asa ceva :) sa fim seriosi, ce om normal m ar accepta pe mine sa fiu o drogata de ex? Asta nu mai e iubire....ar insemna sa abuzez io de acea persoana...
Mi e mult mai bine acasa, cand imi amintesc de imaginea din ultimele luni din Buc ....desi eram fericita la birou, la sala...acasa eram nefericita....
Pupici si multumesc pt raspuns 😘🤗🌹
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

:)

Buna seara

Io eram un pic catranita acum, mai dupa masa, desi stiu ca motivul este unul aberant si ca nu are rost :) in fine. Incet, incet o sa mi treaca.

Am citit ce a scris Reni, sunt de acord cu independenta financiara, sa nu depinzi de familie, partener. Banul iti confera siguranta si poarta spre libertate la o adica de ce nu, daca il ai, daca nu-l ai, incerci sa l aduci si in buzunarul tau, dar nu prin orice mijloace :) ci cinstite in viziunea mea, adica prin munca.... io am fost intr o relatie toxica, sa i zic asa ca v am facut parul cret in ult timp legat de ea, nu am depins financiar de el. In singura casnicie a mea, desi am avut afaceri impreuna, am avut un loc de munca separat....desi am avut discutii interminabile pe tema asta cand imi cerea pur si simplu sa renunt la locul de munca si sa mi petrec 24h din 24h cu el. Nu am putut, asta e...nu concepeam ideea de a fi tot timpul impreuna, aveam nevoie de un timp separat de el pe zi si nu am renuntat la asta nici in ruptul capului. Poate la pensie, dar nu mai e valabila nici asta :)) si pana la pensie mai e. Asa a fost la mine, la altii a fost altfel si cu siguranta au viziunea lor...

Despre veganism, nu zic ca nu e sanatos...am tinut posturi ortodoxe (fara carne, lapte, oua, branzeturi, alcool si chiar fara ulei intr un an, si fara dragoste) o gramada de ani si nu am avut tentatii, in afara de dragostea cea dulce :)) dupa asta am tanjit :d ce sa fac...eram si eu mai tanara 😁 nu am calcat stramb ca nu asta era ideea...
Daca cei vegani se simt bine asa, foarte bine...mie imi place sa mananc peste si carne, desi pot si fara ele...le consum. Mai putin, cum le zice, salamuri, pate si astea, pate-ul stiu sa mi-l fac in 2 feluri. Mai mananc 3 oua pe luna, nu mi am impus vreo restrictie ci asa mananc eu. Mananc multe legume si fructe, multe salate, legumele usor fierte cu sare si putin ulei...cartofi prajiti in ulei de doua ori pe an, ii prefer fara ulei, facuti la cuptor pe hartie de copt. Mai bag cate o prajitura sau cate o clatita, faceam 3-4 clatite si nu le mancam pe toate. N as putea zice ca sunt obeza :)) niciodata nu am fost, poate e si mostenirea genetica, nu sunt nici slaba. Mai fac si sport... am citit mancarurile lui Reni si toate imi plac...as putea accepta un vegan langa mine in masura in care si el ar accepta una ca mine...care mananca cele enumerate mai sus. Nu sunt nici genul care sa impun cuiva ce sa manance, adica sa pun cuiva ceva in farfurie numai ca sa manance, nu. Nu mi ar placea sa gatesc numai eu, adevarul e ca fostii stiau si ei sa gateasca foarte bine, oameni castigati...nu depind nici ei de o femeie :)) gateam impreuna de multe ori sau chiar si separat...sau pe rand... 🙃 in oras mancam mai rar...dar e si asta o solutie pana la urma :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Am fost catranita prosteste ieri 5 minute pt ca o persoana cu care am intrerupt orice legatura acum un an jumate la dorinta mea a facut niste remarci recent la adresa mea intr un cerc comun de prieteni bucuresteni :)
Si am tot stat si m am gandit ca io ma cunosc pe mine, cu bune si cu rele...si ca atunci cand gresesc imi cer iertare fara probleme si incerc sa indrept daca pot. Dar cand nu gresesc, o tin pana in panzele albe pt mine. Si mi a trecut :)
Daca acum la un an jumate inca se mai gandeste la mine acea persoana....:)))
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Fug la un concert acuma, tocmai am coborat de pe bicicleta si beau o limonada, puszi 😘
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Reni »

Raza, mancarurile acelea sunt doar o parte, daca ai sti cate bunatati vegane/de post exista!...
Scrie răspuns