021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Care din cele 2 topicuri ale tale este primul? Sa le citesc cronologic :))) chiar am vrut sa te intreb cum de puteai bea dupa sport?!?

Povestesc acum un mom din viata mea, la un moment dat viata mea era un montagne russe, trenuletul ala ametitor, in sensul ca munceam in mai multe locuri simultan adica vreo 12-14-16 ore, a fost o perioada superaglomerata :d dupa orele astea de munca mergeam in cluburi cu sotul meu de atunci si finii nostri si prieteni etc, cam la tot a 2 a zi....unde beam 1 bere, max 2...f rar 2. Pana la un mom dat cand nu am mai putut fizic, am zis ca ma nenorocesc in ritmul asta si m am dus la sala. A fost mom in care am zis ca tre sa fac ceva doar pt mine, aveam nevoie de un timp doar al meu, pt mine...sa mi revin. Si reincepusem vizitele la sala s e sport de 3-4 ori/sapt. Eu sunt o femeie frumoasa si am fost, cand ma uitam atunci in oglinda la mine...aveam socuri :)) cearcane, trasa la fata, imbatrinita.... s a intamplat de putine ori sa mai merg in cluburi cand a 2 a zi aveam programare la sala...cand mergeam, a doua zi eram nevoita sa anulez ora de sport din ziua urmatoare. Si am renuntat la cluburi, baruri...i am zis sotului: du te tu, io nu mai vin. Mai am nevoie de viata mea, de mine :) nu mai eram surmenata, nu mai beam ni i social...iar acum asa, fff rar...dar pot si fara alcool :) nu pot fara fructe in schimb :))) si fara miscare....cat inca mai pot. O sa ma las de astea la 90 de ani.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Ma bucur ca ai reusit sa ramai abstinenta :) in acest punct avem ceva in comun, realizam ca alcoolul chiar nu e important si ca se poate trai bine mersi si frumos si fara :) si ca nimeni nu se uita ciudat ca nu bem, si daca se uita - treaba lui.

Ce sport de performanta ai facut? Eu is numai amatoare :))) dar chiar si asa stiu ce aer bun ne insufla miscarea, care e buna la toate...si la psihic, si la buna dispozitie, si la silueta, si la tensiunea arteriala, si la faptul ca esti printre oameni, si un remediu contra plictiselii, si pentru un somn bun....nu mai zic de placere....

De aceea eu recomand ca acel timp mort cand va vine sa puneti paharul in mana, lasati l deoparte si puneti mana pe o bicicleta, banda de alergat, plimbare orice, dar la modul sustinut, un orar ceva...indiferent de varsta. Din punctul meu de vedere, alaturi de sedintele alea AA (daca sunt), psihiatru or ba, miscarea e un excelent remediu...gasiti va un timp doar al vostru, pt voi, fara sot/sotie, copil, deveniti un pic si independenti nu doar abstinenti.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Si eu fac sport aproape tot timpul, ca ploua merg la sala, ca sunt -10 grade, ca vine sau nu o prietena cu mine io tot ma duc, nu stau dupa nimeni. Ca sunt suparata, ca nu sunt, acum fac 2 zile pauza ca ma apuc sa mi strang lucrurile in cutii....am gasit cutii la Jumbo in sfarsit :)))) seara buna si pupici
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Ne a sunat mama lui ca nu se simte bine si ca sa cheme Salvarea, are probl cu rinichii.....prietenul meu a baut...deci nu mai mergem cu masina, o luam frumos pe jos, sta la 10 min...i am zis sa cheme Salvarea pana venim noi ca dureaza...mult si bine in Buc ....am facut cateva cutii, am apucat
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)

Mama lui e relativ ok, e o femeie in varsta care are nevoie de atentie, e singura...noroc cu nepoata din Anglia care o suna de 2 ori pe zi..... Am fost cam lesinata cand am ajuns acasa la ora 11:30 :)) si Salvarea inca nu venise, am plecat fiindca era bine, o tensiune de 17....

Planul meu B prinde contur ceea ce ma bucura nespus 🤝

Ce este cel mai important pt mine acum e sa mi consolidez partea profesionala ca asta imi da independenta :) apoi ma voi gandi si la cea relationala... dupa mine, sa raman independenta financiar imi da asa o siguranta ca pot surmonta orice dificultate...

Orice femeie ar trebui sa fie independenta, cand zic asta ma refer ca sa si poata permite oricand sa schimbe orasul, sa iasa dintr o relatie disfunctionala...sa investeasca in ea si copii, sa aiba stransi macar banii de 5 chirii, niciodata nu am inteles femeile care stau acasa in secolul 21 cu pretextul ca isi cresc copiii.... dupa cum nu inteleg nici barbatii care se complac in deriva, fara un loc de munca....sigur, pot interveni si situatii neplacute, dar...regrupareeea :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna seara :)

Am 2 colege iar copiii lor fac sport de performanta, fata are 12 ani si face inot la cluburile serioase si baiatul, careare 15 ani, face polo la Dinamo.

Fata, dintr o familie de inotatori, face de mica, de la 4 ani, in ultimul an i s a schimbat antrenoarea care o cam persifla...cica e grasa, atat i a tot bagat in cap ca e grasa pana ce s a apucat sa i scrie mamei o scrisoare, in care o lua cu binisorul si inn care i spunea ca vrea sa ia o pauza de la inot. Mama, necajita, i a spus ok, dar tre sa se apuce atunci de alt sport fiindca nu vrea s o vada pe la coltul blocului cu droguri!

Intr un final i a marturisit ca antrenoarea o face grasa. Si nu e, o stiu pe copila. Au schimbat antrenorul, atat de incantata e fata....a renuntat si la dulciuri.... antrenamentul ei zilnic e de 4000 m inot, iar apoi exercitii la sol. Antrenorul nou a bagat o in a 2-a grupa a sa, sa recupereze fata niste timpi...si din frumoasa nu o scoate, iar fata are elan. Mama i a aratat lui scrisoarea fetei.

Baiatul e portar. Vedeta chiar. Tot din tata inotator. A avut o accidentare mica baiatul la un cot, la o priza, s a lovit de bara. Apoi, la un scandenberg, sper c am scris corect daca nu, corectati ma, aproape ca a rupt ligamentul. Scandenbergul e periculos...dupa cum spun medicii sportivi.
A scapat de operatie, a facut fizioterapie...si pauza cateva luni...acum asteapta verdictul doctorului.
Mama lui vrea sa l orienteze spre inot, sa lase poloul. El nu vrea sa renunte la polo. Are de recuperat un pic la polo, dar la inot, dupa cum isi dadea cu parerea astalalta mama...e prea tirziu...sa inceapa sa traga pentru concursuri, mai ales ca e un sport solitar. Baiatul vrea echipa.

Io ma bucur ca vor sta departe de droguri, aici in Buc tentatia e mare...din pacate. Si ce caracter isi fac copiii astia :)

Cand ma duc la Cluj, iau in primire piscina de acolo, abia asteeept sa ma balacesc....continui cu cycling, dansuri si inot...si alergat pe banda 20 min. Io zic ca macar o ora pe zi nu strica...sau 2. :))) cu o zi pauza.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Mi am adus aminte de separarea mea de fostul sot....in acele zile am avut un soc....ma trezeam si el nu era, pfuai ma gandeam ca am doar acea zi, si pe urmatoarea...la fiecare zi aveam prezentul de atunci, nu vedeam foarte in larg, adica in viitor...iar de trecut nu ma puteam ancora, mereu si mereu aveam ziua prezenta. Am iesit zi de zi din casa, gaseam motive sa ies. Cred ca am facut santuri de jur imprejurul lacului langa care locuiam :)) cu o prietena, seara de seara....in acel an am baut atata limonada cat pt toata viata :))) in fiecare zi apa cu lamaie, fara zahar...si nu ma saturam....apoi am plecat la Milano, unde m a lasat prietena milaneza pe strazi....apoi a urmat un mic curs de schi cu monitor :)
Apoi am fost in Grecia cu romanca milaneza, de m a parasit a treia zi dimi...ca nu i placea ca era o pata pe tavan si altele :)
In prima noapte am dormit cu ea intr un parc pe banci aproape de mare, pe prima insula.... pusesem rucsacul sub cap si io am dormit tun pana la rasarit... ala a fost singurul moment cand am vazut un rasarit de soare, era atat de frumooos....si nu stiu daca o sa apuc sa l mai vad curand fiindca asa de bine dorm in fiecare dimi. Io cam am nevoie de 8 ore de somn :d si ma trezesc asa fara ceas...

Mi am schimbat tel de curand si i am pus si io alarma sa sune totusi dimi, nu prea am recunoscut soneria in primele zile..asa ca, la multe insistente ale alarmei, am raspuns: alo!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Reni »

Draga Iliuta, sunt surprinsa de ce citesc, dar te felicit ca ai avut puterea sa faci aceasta schimbare pe forum!

Te salut, te imbratisez si iti doresc bucurii permanente, in doze mici, sa fie mereu! -)
Confirm pentru cine nu te cunoaste, asa cum am vazut acum 2 ani si ceva (in poze): faci sport si, datorita acestui lucru, arati fantastic, pur si simplu fantastic! Ai un corp superb si un tonus exceptional! Sa fii fericita!

Fara tine si cei care scriu permanent, forumul probabil ca ar fi ca o casa goala, voi dati si speranta, dar si viata prin cuvintele voastre!
Va doresc tuturor numai bine, abstinenta eliberatoare si suflet usor! Sa radeti de toate greutatile si sa depasiti momentele dificile din mers si numai intr-o gluma!

Raza de soare, esti fata desteapta, viata e scurta, e una singura si atata vreme cat partenerul nu are acelasi drum cu tine, aceleasi aspiratii si planuri, inseamna ca nici sentimente nu are. Poti ajuta pe cine vrei, sa-ti dai si sufletul (unii au dat si inima din piept din iubire!), insa numai daca celalalt cere ajutorul si-l foloseste. Altfel, nimeni nu se poate ajuta decat pe sine.

Tuturor celor de pe forum, tot binele din lume!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Multumesc frumos, Reni :)

Si eu ma bucur pt Vizitator123$5, din cate am citit la ea au trecut ani buni de cand si a recapatat controlul :) deci, se poate 😄

La multi ani sa avem azi si in fiecare zi fetelor! Pupici 😘
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Acum 10 ani la dansuri ne costumam in gipsy, pentru dansuri orientale, aveam ore separat de salsa...si un pic de vals, cha cha, flamenco....asta la sala de sport de atunci, era super :) acum, cu fetele din Buc, am inceput sa ne mai costumam si noi :))) ...pfuai, ce dor o sa mi fie de ele...intre timp mai arunc un ochi pe fb si la clujence, pe partea ailalta, la salile de acasa......

Cea mai tare faza a fost acum vreo 2 ani cand la una din clasele de Step dance la care participam aici in Buc...numa ma trezesc cu instructoarea preferata de la Cluj, care obtinuse titlul de cea mai buna instructoare pe tara, in lantul asta de sali, ca participa si ea la aceeasi clasa cu mine :))) deci a fost surpriza surprizelor :) se antrena pentru una din conventiile din Buc...
Scrie răspuns