021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Dora, iti doresc succes :) sa ramai mereu abstinenta daca asta iti doresti.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc frumos Raza de soare!
Sa speram ca voi scrie si voi povesti despre abstinenta mea aici, candva...
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Ambasador »

PS Raza de Soare: Cat priveste DEPENDENTA... ea poate lua atat de multe forme, poate exista la varste extrem de timpurii.. Imi ramane temelie un gand apartinand lui Vizitator123$5: pentru alcoolici, dependenta aceasta trebuie neaparat inlocuita cu una sanatoasa! Nu spun un NU DEPENDENTEI, spun un NU DEPENDENTEI TOXICE. Iar tu esti un exemplu de dependenta cat se poate de pozitiva Raza de Soare. Nu cred sa fi vazut vreodata pe cineva trist iesind dintr-o sala de sport. In cel mai rau caz, doar obosit. Dar, fericit. 🙂
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna, Dora :)

Vizitator123$5 avea dreptate, o dependenta rea trebuie inlocuita cu una buna :) ce inseamna o dependenta buna? Pot spune in viziunea mea doar: sport, dans, plimbare in aer liber cu bicicleta, iesiri la spectacole, cu prietenele la o cafea...invatatul unei limbi straine, eu am ajuns dependenta rau de miscare. Cand intru in sala de sport pot fi cea mai suparata pe acea zi, ma luminez efectiv. Grupul este sa zic si "terapeutic"?
De vreo 2 sapt am o durere mica in calcai...dar tot merg la sala :))

Dependenti de mici? Poti sa mi spui mai exact? Eu cred ca discutand poate intelegem mai bine fenomenul (alaturi de studiu, e atata informatie la liber) , cat de periculos poate fi... si cine stie, poate intr o zi o sa ne fie atat de teama de ideea de dependenta toxica, nociva suficient cat sa ne indepartam de ea si sa nu mai fim deloc tentati.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna seara :)

Dulcele din dulciuri, nu de dulce

Mie imi plac mult prajturile. Stiu sa le fac, de la 16 ani le fac....la inceputuri le faceam cu o prietena din copilarie care imi era si vecina. Ea facea blaturile, eu cremele sau invers. Mama habar nu avea sa le faca, asa ca...:)))
Dupa o vreme le faceam, se manca juma de tava, si io, in loc sa le arunc, le mancam. Pana m am prins intr o zi de capcana. Nu am mai facut, decat ffff rar. Imi cumparam cate o prajitura pe luna. Cafea beau de la 17 ani, in fiecare dimi. O data am facut o pauza 3 luni. Cu 1 lingurita de zahar beam. Si asa imi administram zahar zi de zi, din cafea, apoi cate un suc, ceai cu 3 lingurite :d Cafeaua nu te ameteste sa zici ca e vreo probl, ba mai mult, mama imi spusese candva sa nu beau cafea fara zahar ca mi stric stomacul, ca fac ulcer (auzise si ea).
Cum o sa mi stric io stomacul cand io chiar am grija de mine?! Cum as putea?
Pana intr o zi, se fac vreo 3 ani...cand am inlocuit zaharul cu zaharina la cafea, stomacul meu era bine mersi, ca apoi sa i dau un "soc"...dupa vreo 6 luni de zaharina, am renuntat si la ea. Si, cum ma asteptam, stomacul meu e bine sanatos tun. De atunci beau cafea neagra, ceai fara zahar, Cola/Pepsi o data pe luna poate...mananc fructe, au fructoza, e suficient :) ananasul natural e preferatul meu. La Auchan exista un dispozitiv special pentru a l curata de coaja.
Sa ma intelegeti, prajituri mai mananc, chiar si ciocolata pt diabetici sau neagra sau normala....dar am decis eu si numai eu cat zahar bag in sange.
Tata are diabet, a tinut dieta si a slabit si are rezultate frumoase :)

Seara buna :)
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Reni »

Raza de soare, ceea ce traiesti tu nu e viata, e o facatura de viata. Iti imparti singura vietisoara pe acest pamant, si aceea scurta, da’ scurta de tot, cu un personaj pentru care tu nu existi ca femeie, ca iubita. Esti doar un partener de facturi si de umplut o eventuala singuratate.

Iubirea inseamna cu totul altceva, de ambele parti.

Intoarce-te la Cluj unde ti-e bine, curata-te de anii astia toxici pe care i-ai trait, recapata-ti pofta de viata, pune-ti la punct inca de pe acum un plan de pensie pentru Grecia ta draga, urca muntii, du-te in vacante, cumpara-ti ce iti face tie placere, o carte, o rochita, un ruj, un city break de una singura o data la cateva saptamani sau luni, un abonament la sala, intra in competitii sportive de neprofesionisti, da-te cu trotineta, du-te la Opera, la un concert, la teatru, slabeste daca ai surplus, mentine-te daca esti slaba, du-te la un curs de dans de cel putin 2 ori pe saptamana, asculta intotdeauna doar muzica vesela si antrenanta si multe, multe altele. Si de ce nu, ia-ti macar cateva ore la terapeut ca sa afli de ce ai acceptat asa mizerie in viata ta atata timp, ca sa nu mai repeti greseala in viitor.

Esti tanara, nu iti irosi anii pe un individ care nu da nici… un pahar de whiskey pe tine! Asta nu e iubire ce e intre voi, nu e decat un concubinaj, ca la tara: hai sa stam impreuna ca sa nu fim singuri.

Un barbat care are probleme cu alcoolul, daca isi iubeste partenera si vrea cu adevarat sa se vindece, va intra intr-un program ferm si o disciplina riguroasa fara intoarcere si fara exceptii ca sa scape de alcoolism, tocmai din iubire si atasament fata de jumatatea lui. Asta daca e jumatatea lui si daca o iubeste. Daca nu, se comporta ca persoana de langa tine.
Da, unui barbat care are probleme cu alcoolul, sotia ii daruieste si sufletul, si viata ca sa-l ajute, dar daca ajutorul si sentimentele sunt numai de o parte, atunci relatia e distructiva, iar ajutorul e irosire.

Vrei sa stii ceva? Un barbat care joaca jocuri pe calculator, imi pare rau sa o spun, acela nu e barbat adevarat!! A ramas un adolescent neevoluat si atat. De fap, nici macar adolescentii nu ar trebui sa le joace, este ceva atat de inutil si cu efecte atat de distrugatoare, incat pur si simplu nu ar trebui sa existe in viata nimanui, niciodata! Domnule, un barbat adevarat, cel putin in ochii mei, inseamna altceva, inseamna o fiinta serioasa, care se ocupa cu lucruri serioase, care emana putere si forta si sprijin si ajutor pentru familia lui si pentru cei din jur, care are interese masculine, domnule, masculine, nu porcarii de pierdut timpul pe internet! E viata atat de scurta si sunt atat de multe lucruri de facut de nu-ti ajung nici 10 vieti, incat nu pot concepe ca un barbat adevarat sa puna vreodata ghearele pe tastatura sa piarda timpul in halul asta ca un ratat!

Valabil si pentru o femeie! Jocurile pe calculator sunt semnul unei imaturitati si al risipirii vietii! Te intrebi apoi de ce copiii acelui barbat se drogheaza, sunt deprimati, au tentative de sinucidere? Pentru ca tatal lor, cel care ar fi trebuit sa fie un munte de putere si exemplu pentru ei, a fost de fapt toata viata lui un ratat! Care si-a trait existenta doar pentru confortul lui, nu a avut ambitii niciodata si nu si-a putut depasi traumele si alcoolismul, desi are acum la dispozitie ceea ce omenirea nu a avut niciodata – informatie vindecatoare infinita!

Raza de soare, fii intr-adevar o raza de soare, nu o umbra, cum esti acum!

Du-te si traieste-ti viata si infloreste, fiinto! Nu te irosi langa un strain! Barbatul cu care iti imparti viata este un strain! Iubirea ta adevarata e altundeva, te asteapta, nu permite sa treceti unul pe langa altul fara sa va gasiti!

Succes in noua ta viata si sa nu cumva sa te mai intorci vreodata la asta! Ai un milion de alte incercari si variante! Sunt barbati adevarati pe lumea asta, care pot iubi, care pot oferi afectiune, sprijin, siguranta, o viata superba in doi cu tot ce presupune ea, cu planuri, actiuni si activitati comune, cu intelegere, timp petrecut impreuna, cu dialoguri si comunicare permanenta pentru sanatatea sufletului, sigur e undeva si acela compatibil sufletului tau, ce faci tu aici? Ce faci tu langa un strain in fata caruia un pahar de whiskey e mai important ca tine? Si musulmanii, cei mai nocivi pentru o femeie, cei indobitociti cu coranul prin care femeia le e inferioara de la nastere pana la moarte, si aia dau mai mult pe ea, o camila, doua, trei, tie iti ia fata un pahar cu niste cuburi de gheata, asta e valoarea ta? Atat iti doresti de la viata ta? Cand vei ajunge la batranete si te vei uita in urma, in loc sa vezi un destin ratat langa niste pahare de whiskey, cu el mort demult si cu tine baba singura si nefericita, nu mai bine faci tu o retrospectiva a unei vieti atat de frumoase si plina de neprevazut cu un barbat care te iubeste si pe care il iubesti, cu niste copii si nepoti ai vostri, cu amintiri superbe care v-au umplut sufletul atat de profund incat sa duceti si pe lumea cealalta?!?...

Succes, Soare, du-te si straluceste, nu mai sta in bezna!

P.S. O persoana care are probleme cu alcoolul, fie ca e femeie, fie ca e barbat, merita tot sprijinul si devotamentul si iubirea si ajutorul partenerului. Cu conditia sa le primeasca, sa intre in programul si disciplina care sa o scoata definitiv din alcoolism, sa se schimbe radical si pe viata si sa nu-si mai raneasca niciodata jumatatea. Altfel, e ratare de viata.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Multumesc mult pentru raspuns, Reni :) asa de frumos mi ai scris. Sunt intru totul de acord cu tine, simt ca e pierdere de timp si ca nu ma iubeste. Altfel ar actiona si fara sa i spun eu :)
Si cu jocurile pe calculator sunt de acord, ce sens au? Stiu ce inseamna si un barbat responsabil...vad in jur. Mai am putin si plec. 29 martie. Sigur ca nu atat imi doresc de la viata, ci totul :)
O seara frumoasa iti doresc!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Am castigat un abonament la sala pentru 1 an de zile la un eveniment sportiv in aer liber la care am participat in septembrie, anul trecut. Este cel mai scump abonament si care mi permite sa frecventez chiar si salile de sport VIP din acest lant :)) mi ar fi placut sa l impart cu o prietena de la sala, nu s a putut ca era pe un singur cod. Nu av eam nevoie de acces la VIP. Daca nu as fi castigat acest abonament, mi as fi reinnoit oricum abonamentul dupa expirarea precedentului :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Azi am stricat ceva in niste tabele din bd, mai spre sfarsitul programului, si nu a mai mers. Am inceput sa ma stresez....atat incat am inchis tot si am plecat ca asa nu rezolv nimic. Nu sunt disperata ca maine e doar 20 feb, nu sunt la termen. Lucrez cu termene :)) , de data asta si maine e o zi...voi fi mai odihnita dimi. Cursul a fost amanat de organizatori pe 2 martie. I am intrebat direct cat se intinde si cand e data examenului pentru ca eu plec pe 29 si nu mai am cum altfel. Cica ne incadram in timp cu examen cu tot. Initial imi dadusem o marja acolo...sa nu le imping pe toate pe ult suta de metri, ca io s din provincie :)) E ok si asa...dar daca se mai amana renunt si fac la Cluj cursul. Dar diploma pot s o ridic in 30 de zile de la examen personal, asta n am stiut,....sau prin cineva daca fac procura.

Am ajuns in sala de sport, la dans...zumba e, m multe piese cu dansul fiecareia in parte...spre deosebire de dansurile cu coregrafii pe pasi :) perfect :) ador sa dansez :) zumba, cu coregrafiii, orice dans, chiar si un pic de dans pe muzica populara

Acum sunt la al 2 lea ceai, e ceai din 7 plante cu lamaie :))) m am relaxat

Seara frumoasa :)
https://youtu.be/m6xXR3mwtIU
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Am reparat azi ce am stricat ieri, fara prea mari probleme...muncesc in echipa, e un lucru minunat sa ma aflu intr o echipa

Azi am primit toate aprobarile in scrispentru transferul la Cluj, acum este oficial.

Am plans un pic intr o pauza :( am simtit tristete, ciuda chiar, revolta...ca eu tin la omul asta :( de ce se iubeste asa de putin si de ce se autosaboteaza? El este un om bun, are calitati.
Imi accept slabiciunea asta de a nu suporta abuzul asta nenorocit de alcool...si care ma impiedica sa mai raman.... am citit undeva ca asta e o boala a negarii, cei ce se trezesc din negarea asta pot fi fericiti...
Scrie răspuns