021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesajde Raza de soare » 16 Apr 2019, 23:28

:)

Buna seara

Io eram un pic catranita acum, mai dupa masa, desi stiu ca motivul este unul aberant si ca nu are rost :) in fine. Incet, incet o sa mi treaca.

Am citit ce a scris Reni, sunt de acord cu independenta financiara, sa nu depinzi de familie, partener. Banul iti confera siguranta si poarta spre libertate la o adica de ce nu, daca il ai, daca nu-l ai, incerci sa l aduci si in buzunarul tau, dar nu prin orice mijloace :) ci cinstite in viziunea mea, adica prin munca.... io am fost intr o relatie toxica, sa i zic asa ca v am facut parul cret in ult timp legat de ea, nu am depins financiar de el. In singura casnicie a mea, desi am avut afaceri impreuna, am avut un loc de munca separat....desi am avut discutii interminabile pe tema asta cand imi cerea pur si simplu sa renunt la locul de munca si sa mi petrec 24h din 24h cu el. Nu am putut, asta e...nu concepeam ideea de a fi tot timpul impreuna, aveam nevoie de un timp separat de el pe zi si nu am renuntat la asta nici in ruptul capului. Poate la pensie, dar nu mai e valabila nici asta :)) si pana la pensie mai e. Asa a fost la mine, la altii a fost altfel si cu siguranta au viziunea lor...

Despre veganism, nu zic ca nu e sanatos...am tinut posturi ortodoxe (fara carne, lapte, oua, branzeturi, alcool si chiar fara ulei intr un an, si fara dragoste) o gramada de ani si nu am avut tentatii, in afara de dragostea cea dulce :)) dupa asta am tanjit :d ce sa fac...eram si eu mai tanara 😁 nu am calcat stramb ca nu asta era ideea...
Daca cei vegani se simt bine asa, foarte bine...mie imi place sa mananc peste si carne, desi pot si fara ele...le consum. Mai putin, cum le zice, salamuri, pate si astea, pate-ul stiu sa mi-l fac in 2 feluri. Mai mananc 3 oua pe luna, nu mi am impus vreo restrictie ci asa mananc eu. Mananc multe legume si fructe, multe salate, legumele usor fierte cu sare si putin ulei...cartofi prajiti in ulei de doua ori pe an, ii prefer fara ulei, facuti la cuptor pe hartie de copt. Mai bag cate o prajitura sau cate o clatita, faceam 3-4 clatite si nu le mancam pe toate. N as putea zice ca sunt obeza :)) niciodata nu am fost, poate e si mostenirea genetica, nu sunt nici slaba. Mai fac si sport... am citit mancarurile lui Reni si toate imi plac...as putea accepta un vegan langa mine in masura in care si el ar accepta una ca mine...care mananca cele enumerate mai sus. Nu sunt nici genul care sa impun cuiva ce sa manance, adica sa pun cuiva ceva in farfurie numai ca sa manance, nu. Nu mi ar placea sa gatesc numai eu, adevarul e ca fostii stiau si ei sa gateasca foarte bine, oameni castigati...nu depind nici ei de o femeie :)) gateam impreuna de multe ori sau chiar si separat...sau pe rand... 🙃 in oras mancam mai rar...dar e si asta o solutie pana la urma :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 17 Apr 2019, 16:43

Catranita de ce erai Raza de soare?Intreaba-ma pe mine pt cam experienta si raspuns la toate...🤔Nu le lua pe toate prea in serios, viata este prea frumoasa ca sa ne ctatranim si cele mai importante si frumoase lucruri nu costa nimic....😉😌😘👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 17 Apr 2019, 19:10

Am fost catranita prosteste ieri 5 minute pt ca o persoana cu care am intrerupt orice legatura acum un an jumate la dorinta mea a facut niste remarci recent la adresa mea intr un cerc comun de prieteni bucuresteni :)
Si am tot stat si m am gandit ca io ma cunosc pe mine, cu bune si cu rele...si ca atunci cand gresesc imi cer iertare fara probleme si incerc sa indrept daca pot. Dar cand nu gresesc, o tin pana in panzele albe pt mine. Si mi a trecut :)
Daca acum la un an jumate inca se mai gandeste la mine acea persoana....:)))

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 17 Apr 2019, 19:11

Fug la un concert acuma, tocmai am coborat de pe bicicleta si beau o limonada, puszi 😘

Reni
Boboc
Boboc

Mesajde Reni » 17 Apr 2019, 21:01

Raza, mancarurile acelea sunt doar o parte, daca ai sti cate bunatati vegane/de post exista!...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Apr 2019, 22:10

haha, ce semanam, daca ai sti cit ma consuma si pe mine cind sunt acuzata pe nedrept de ceva si ce fac...haha, vezi pe-aici haha
Cind o buna prietena de-a me-a a incercat sa-mi spuna ca nu toata lumea vb frumos despre mine ci unii ma birfesc pe la spate, i-am raspuns ca nu vreau sa stiu cine...haha
Ca o concluzie pt noi: invidia este cel mai inalt mod de admiratie... a oamenilor rai...😉😂😂😂Pai nu mai bine sa fii invidiat decit compatimit?😉😂😂😘😌👍

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 17 Apr 2019, 23:58

:)))
Iti dai seama, dupa un an jumate persoana aia se gandeste la mine :)) treaba lui. Cat de goala tre sa aiba viata incat sa si piarda vremea cu vorbe aruncate despre mine.
L a deranjat pe barbatul asta ca i am zis "No, ho, pana aici!"

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Apr 2019, 00:20

Daaa, inteleg f bine si aceste persoane sunt de compatimit pt ca au o viata neimplinita si daca ar fi fericiti nu porti grija altora ci raspuindesti bunatate si iubire in jur, ca atunci cind iubesti si toata lumea este a ta...🤔😉👍
Ce fain vorbiti voi astia de la Cluj...
No bine, noapte buna si vise frumoase!😍😘🤗

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 09 Mai 2019, 21:01

Uneori parca is ca in filmele cu prosti...

Ma duc io azi la sala in celalalt capat de oras, sala e intr un mall si trec prin zona cu mancare sa ajung la scarile rulante ce duc sus, spre sala. Ma duc tocmai acolo pt o instructoare anume, pe care stiu de 10 ani.
Cu cine credeti ca dau nas in nas? Cu fostul meu iubit bucurestean. A venit in delegatie si era pe la mancare....sa pic, nu alta. Am stat 2 min, am ras, apoi i am spus ca ma grabesc ca intarzii la ora.....
Noi n am mai schimbat 2 vorbe din 28 aprilie.....am crezut ca mor pe moment. Noroc ca m am dus la ora si m a sustras din soc.
A slabit, acum cred ca bea si nu prea mananca....

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 09 Mai 2019, 21:50

Din 28 martie nu am mai schimbat 2 vorbe, de cand am plecat din buc...m am emotionat :)))

Înapoi la “PREZENTATI-VA”