021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Raluca,

Eu sint din cei care nu pot sa bea pentru revenire a doua zi. Pentru ca imi era rau de nu mai puteam nici sa vad o sticla de ceva alcoale. Totusi m-am fortat de vreo trei ori, ca am auzit ca " te drege ", " cui pe cui see scoate ", etc... .Si am reusit sa-mi revin de fiecare data la starea initiala de cu o seara inainte, doar ca mult mai devreme.

Cum mai esti Raluca?

Daca simti nevoia de razbunare ca pleaca sotul tau in deplasari, atunci razbuna-te pe el, nu-ti fa tie rau. Va trebui sa te obisnuiesti cu idea ca indifferent ce face lumea, chiar si sotul sau cei apropiati, tu trebuie sa cauti sa faci sa-ti fie tie bine. sa te simti bine si fizic si psihic. Acum cred ca ar trebui sa ai grija de organismal tau in primul rand. Daca zici ca vrea sa zaca, atunci poate ca chiar are nevoie de odihna. Daca esti obosita, nici sa gandesti bine nu poti.
Acuma daca tot e plecat, si nu esti ispitita cu alcoale, fa-ti un program de trandaveala la TV. Fructe, sucuri, orice de rontait fara frica ca te ingrasi. Deocamdata fa sa te simti bine, de silueta te vei ocupa mai incolo daca va fi nevoie.
Crede-ma ca stiu cum e, am trecut si eu prin stari dinastea. Fa cumva sa nu te consumi emotional cateva zile, ia lucrurile la modul usor, poate chiar superficial. Odihnestete si hidrateaza-te sanatos cateva zile. Citeste povestile de pe form, uitat-te la serial, citeste cava, aranjeaza-te si iesi la o plimbare, poti incerca sa faci un sport lejer, cauta linistea si inarmeaza-te cu rabdare multa. Orice din toate astea sau altele, nu trebuie sa le faci pe toate. Ziceai ca maine incepi un job nou. Poti sa-ti pregatesti tinuta, zic si eu. Ideea este sa ai o activitate placuta, si cand simti ca se apropie pofta de a bea ceva bericici sau alte alcoale, baga apa sau sucuri sau ceaiuri cat de mult suporti.

Cam atat, hai ca nu e asa greu sa-ti faci pe plac.

O duminica linistita iti doresc Raluca,
Sobri.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

Buna si multumesc mult pentru sfaturi!! Sunt bine m-am izolat emotional si deocamdata am reusit. Ideea este ca noapte ma tot trezesc, iar azi si ieri am dormit panala 11! Nu mi am gasit energia Veselia de a face lucruri marete. Am mancat, m am uitat la seriale. Nu imi este frica de ingrasat, desi tind am facut vreo patru ani desport si am reusit atunci sa slabesc 28 kg! Aveam vointa si determinare. Desi m am lasat de fumat nu am pus deloc pe mine, dar al naibii alcool de el parca este mai greu sa te lasi. Este cel mai puternic drog.Nu ma voi razbuna pe sotul meu, cel putin nu acum, dupace imi revin vom discuta. L am rugat doar sa nu mai aduca macar sapt viitoare alcool si sa bea in casa. Lui nu i plac starile mele dealcolizare desi cu el am baut cel mai mult!#Rezist#
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Raluca, eu vad ca esti o fire ambitioasa, ai facut sport 4 ani, ai reusit sa te lasi de fumat, felicitari! Deci ai determinare...sportul nu te ajuta?
Plecarile lui in deplasare observ ca te destabilizeaza...pana la urma nu e o tragedie, ai timp pentru tine :)
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

Nu este o tragedie. Sunt niste lucruri urate pe care le a facut acumcativa ani si probabil nu am reusit sa trec peste ele, iar el ma considera paranoia. S a straduit sa seschimbe dar eu am ramas cu alcoolul. Nici azi nu am baut! Ms si o seara frumoasa. Mai scriu maine dupa munca.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Tu ai nevoie de tine pentru tine si copil, el intr o zi poate sa plece dorindu si o femeie care nu bea si nu l poti condamna pt asta. Lupta-te pentru tine sa fii bine :) odata ce esti bine si iti recapeti controlul, orice greutati ai avea le depasesti mai usor, lucida. Daca crezi ca merita efortul sa faci sa ti fie bine, incearca.
Eu cu actualul eram dispusa sa merg la un psihoterapeut de cuplu care sa l faca sa constientizeze ca e alcoolic, sa l determine cumva sa iasa din negare, dar el nu vrea. Ii e bine asa. Cine sunt eu sa i spun lui cum ii e lui bine? Stiu cum mi e mie, prin urmare fac tot ce tine de mine pt a indrepta lucrurile cat mai repede pt mine, chiar daca asta inseamna sa plec. Renunt la el, la mine nu. El a ales.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Raluca ,
Imi place sa vad alcoolismul ca o boala si am citit pe undeva ca procentul de recuperare era de 3% , pe vremuri , cred mai mic decat in cazul unui cancer . De cand au aparut grupurile de suport , am inteles ca procentajul a ajuns de 10 ori mai mare , adica 30 % .
Am inteles ca , daca spun ca VREAU! sa reusesc , puterea vointei aici nu prea ma ajuta , penru ca este o stare de incordare , incordare care nu poate tine la nesfarsit si este de ajuns sa ma relaxez putin ( dupa o zi , o saptamana ,o luna ) si sa recad .
Asa ca cei care au scris 12 pasi au sugerat sa inlocuiesc acest VREAU ! cu mi-as dori.
O zi buna Raluca si sper sa ne citim cat mai des !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns