021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu stiu ce sa mai fac !!!

Aici puteti povesti experientele personale.
persida
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2010, 23:22

Nu stiu ce sa mai fac !!!

Mesaj de persida »

sunt disperata...de 3 ani de cand am avut un esec sentimental in viata,beau bere zilnic...am incercat de foarte multe ori sa ma las,insa de cate ori aparea si apare o problema e un motiv in plus sa beau din nou...la inceput motivul era ca ma ajuta sa dorm si sa nu visez,aveam un servici,si era ok,insa am inceput sa ies foarte des cu prietenii,motive in plus sa beau...am ajuns de mi-am pierdut si serviciul...am incercat cu medicamente,am un prieten cadru medical si mi-am expus problema,si...cand am inceput ,,tratamentul" m-am inscris la o sc,in speranta ca asta ma va ajuta si-mi va distrage atentia,am inceput cu note de 10 si am ajuns la 3...am cunoscut pe altcineva,o persoana speciala care m-a ajutat un timp sa mai fac mici pauze,sau sa mai reduc din cantitatea de alcool,dar cum nici de data asta n-a functionat a fost un motiv extra sa ajung sa beau non-stop,ma ridicam din pat cat sa cobor la magazin dupa bere...am vorbit despre problema asta cu putine persoane,dar meereu la trecut,in sensul ca ,,gata,m-am lasat..." ...imi tremura mereu mainile,si asta ma dispera,uneori nu reusesc sa-i tai unghile la fiik-mia,mda culmea culmilor ca am si un copil de care incerc sa ma feresc,sa nu ma vada...ma si drogam intr-o perioada,doar ca la un moment dat nu-mi mai permiteam...nu ma pot abtine,mai ales cand se apropie seara ma gandesc doar la bere,la cum sa fac sa adoarma mai repede copilul...sunt foarte constienta de situatia in care ma aflu,dar n-o pot controla,nu reusesc sa dorm,tot timpul parca mi frica de ceva,si de multe ori plang de ciuda pe mine insami,ma uit in oglinda si ma cert cu mine...uneori ma simt tare si optimista...dar mereu cedez :(( nu stiu ce ma mai poate salva,le-am cam incercat pe toate...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de tudor »

Bine ai venit ,PERSIDA !Numele meu este Tudor si sint alcoolic! :)

Incepe prin a complecta jurnalul de consum ,insa dupa ce ai compectat testul de evaluare !
Se pare, parerea mea, ca dependenta de alcool s-a instalat la tine .Cel mai bine ar fi sa incetezi bautul si ,sa consulti un doctor care sa-ti evalueze starea de sanatate. Revino cu alte amanunte despre tine sint sigur ca in afara de mine mai sint si alti care vor dori sa intervina !Deocamdata atit.Am sa revin dupa-amiaza !

Tudor,ALCOOLIC ! :SA aveti o zi buna ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vicentiu
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Mar 2010, 09:17

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de vicentiu »

Salut sunt Vicentiu si sunt alcoolic , incearca programul nostru de 24 de ore .
Chiar daca nu mai beau si sunt abstinent de mult timp , acest program ma ajuta in continuare , e un program de impacare cu tine insuti , de acceptare si de crestere spirituala , in primul rand te ajuta sa scapi de depresii indiferent de cauza lor .
Sunt zile care incep prost dar se termina bine daca fac macar un punct sugerat de programul DOAR PENTRU AZI :
2. Azi voi fi fericit. Aceasta înseamnă să consider ca fiind adevărat ceea ce spunea Abraham Lincoln şi anume că “majoritatea oamenilor sunt atât de fericiţi cât se hotărăsc ei să fie”.
3. Azi mă voi adapta la ceea ce este şi nu voi încerca să adaptez totul la propriile mele dorinţe. Îmi voi lua “norocul” aşa cum vine el şi mă voi potrivi pe mine însumi lui.
4. Azi voi încerca să îmi dezvolt mintea. Voi studia, voi învăţa ceva util, nu îmi voi lăsa mintea să lenevească, voi citi ceva care cere efort, gândire şi concentrare.
5. Azi îmi voi exersa sufletul în trei moduri. Voi face cuiva un bine şi nu voi lăsa să se afle cine i l-a făcut – dar nu contează dacă cineva ştie totuşi. Voi face cel puţin două lucruri de care nu am chef – doar ca exerciţiu. Nu voi arăta nimănui că sufăr, chiar dacă cineva mă va răni – azi nu voi arăta aceasta.
6. Azi voi fi agreabil. Voi arăta cât pot de bine, mă voi îmbrăca aşa cum se cuvine, voi vorbi pe un ton potolit, mă voi purta curtenitor, nu voi critica nici un strop şi nu voi încerca să îndrept pe nimeni altul decât pe mine.
7. Azi voi avea un program. Poate că nu o să îl urmez punct cu punct, dar mi-l voi face. Mă voi salva în faţa a două molime: pripeala şi nehotărârea.
8. Azi voi căuta să fiu singur o jumătate de oră, să mă relaxez. În acest interval, cândva în cursul zilei, voi încerca să arunc o privire realistă asupra vieţii mele.
9. Azi nu îmi va fi frică. Mai ales, nu mă voi teme să savurez ceea ce este frumos şi să cred că ceea ce dau eu celorlalţi, voi primi la rândul meu.
Am lasat la urma punctul 1 care cred ca este esenta programului si care pentru noi alcoolicii, cel putin la inceputul abstinentei , este obligatoriu necesar :
1. Azi voi încerca să trăiesc doar în intervalul zilei prezente şi să nu mă frământ cu toate problemele vieţii mele deodată. Pot face în douăsprezece ore, ceva care, dacă aş simţi că trebuie făcut o viaţă întreagă m-ar îngrozi.
Cu alte cuvinte eu nu ma gandesc ca nu voi mai bea niciodata , EU NU BEAU AZI !
chioru
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2010, 15:15

Re: buna persida

Mesaj de chioru »

din ce ai descris pe forum este probabil sa se fi instalat o dubla dependenta de tip alcool-barbiturice.
pentru a rezolva problema ,ar fi bine sa faci o dezintoxicare dupa care vei urma un program de suport,cum ar fi alcoolhelp sau AA.
oricum ar fi bine sa mergi la un grup de suport,acolo vei cunoaste alte persoane cu probleme asemanatoare si vei intelege mult mai mult!
iti doresc mult succes!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de tudor »

Re: buna persida
Postby chioru » Sat Apr 03, 2010 9:52 am




Salut sint TUDOR ,ALCOOLIC!

POATE NE SCRI SI CEVA DESPRE TINE CA SA STIM SI NOI IN CE MASURA PUTEM ACCEPTA SFATURILE TALE !
AI SCRIS MAI SUS LA RUBRICA "PREZENTATI-VA ! TU NU AI FACUT-O! :|
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
persida
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2010, 23:22

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de persida »

nu prea ma stiu pe net...nush cum pot sa ma definesc sau sa ma descriu...chestia e ca m-am interesat si la mine in oras nu prea sunt garupuri sau adunari de alcoolici...si oricum mi-ar fi tare rusine sa ma prezint ca atare...prefer sa ma inchid in casa,e mult mai liniste...zilele trecute asa de mult am baut incat am iesit cu cineva si nu-mi amintesc decat fragmente............m-am saturat sa fiu asa,si nu mai vreau...am 27 de ani,ma condider destul de frumoasa,si stiu ca as avea succes daca as putea,dar nu ma lasa viciul,dependenta asta de alcool...am mai zis,sunt constienta de situatie,dar nu am pe nimeni langa mine,nimeni nu ma intelegeeeeeeee...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de tudor »

Salut ! :) numele meu este Tudor ! Si eu am fost in situatia ta ,asa ca te inteleg !Am sa-ti trimit un mesaj privat aici pe forum cu adresa mea de mail si daca esti de acord scrie-mi pe adresa mea de mail iar eu iti voi trimite materiale AA care te vor ajuta pentru ca tu doresti asta ! Pina atunci incearca sa nu mai bei !
Am sa-ti postez un material cu programul de 24 de ore la" MATERIALE DESPRE DEPENDENTA DE ALCOOL!"
CONTINUA SA SCRI AICI PE FORUM TOT TIMPUL SIVEI FI AJUTATA DE PERSOANE CARE ITI INTELEG SITUATIA TA ,INCLUSIV DE MINE! :)

SCRIE-NE !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
persida
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2010, 23:22

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de persida »

nu stiu cine si cum ma poate ajuta...nu mai am incredere in nimeni,nici in mine,si mi se scurge viata printre degete din cauza alcolului...nush ce sa mai fac,am incercat de toate...dat iinal cedez din nou....uneori am ganduri de sinucidere,si multe alte cosmaruri.......voi,cei care ati trecut prin asta.CUM ATI REUSIT????????????????????
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de tudor »

BUNA PERSIDA!
Viata este frumoasa numai ca atunci cind beam vedeam totul in negru !Mi se pare normal din partea ta sa nu ai incredere in nimeni ,Asa simteam si eu ,atunci cind beam ca nu pot avea incredere in nimeni pentru ca nici macar in mine nu puteam avea acea minima farima de incredere ,Imi spuneam seara ca de miine nu mai beau pentru ca dimineata la 3 noaptea sa ma trezesc sa caut de baut prin locurile pe unde ascusensem bautura sa nu mi-o ia sotia !Am avut ginduri de multe ori sa ma sinucid insa ii multumesc lui Dumnezeu ca nu le-am dus pina la capat .Te inteleg perfect ca nu te poti opri din baut pentru ca si eu ca si tine simteam ca numai pot ,si ca nimeni nu ma intelege !
Acum in abstinenta stiu si ii cred ca ei oamenii normali ,cei care beau doua pahare de vin sau doua beri si apoi se opresc,EI ,nu ne pot intelege pentru ca nu sint bolnavi ,nu sint dependenti,.Aici trebuie sa intelegi tu ca dependenta de alcool este o boala si cel mai bine este sa incetezi bautul .Eu nu am putut sa o fac prin propria vointa ,a trebuit sa ma internez ! Inchei rugindu-te sa citesti povestea mea si eu am sa-ti scriu mai multe dupa ce ma intorc de la sedinta de grup AA!

SCRIE !ITI FACE BINE ! :)

Sint Tudor,alcoolic! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nush ce sa mai fac!!!!!!!

Mesaj de tudor »

Salut PERSIDA ! :)

Am revenit asa cum ti-am scris !
AI 4( patru ) mesaje private care sint cu materiale ce te pot ajuta asa cum tu ai cerut-o !FOLOSTE-LE
Succes!
Ultima oară modificat 06 Apr 2010, 21:25 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns