021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La fel ca toti

Aici puteti povesti experientele personale.
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Buna ziua.Va urmaresc de mult timp si va admir pentru ceea ce ati devenit: abstinenti .Acum ,ma intreb cat de greu v-a fost,cat de usor si mai ales cum mentineti abstinenta ,pentru ca eu nu pot.Si acum sa incepem prezentarea: barbat,39 ani ,casatorit ,alcolic de 20 ani.Cum se manifesta alcolismul meu: prin faptul ca odata inceput primul pahar nu ma pot oprii din baut pana nu ating senzatia de somn la greu;cat de des: pai daca beau azi,maine fac o pauza(sau beau mai putin),dar a doua zi se deschide iar gatul si dai.Acum sunt in sevraj,am baut ieri un litru de vin(aseara de fapt)si am o stare de rau si ameteala.Din pacate sunt la munca si sufar rau.Ce ma deranjeaza ca deja sunt cardiac ,sunt sub tratament ,si eu din pacate constientizez decat cand mie rau...restul timpului,dai cu bautura
Am avut multe tentative de incetare: pe la 24-25 ani cand m-am internat la dezalcolizare(atunci o tineam cu un litru de vodca pe zi)- a durat decat 1 an si ceva abstinenta mea; pe la 32-33 ani de la sine putere (atunci beam numai bere,de la 5 litri pe zi in sus) - si a durat maxim 3-4 luni; si de atunci : o zi beau de sting(de exemplu sambata asta am inceput la ora 11 cu o bere si am terminat la ora 21 cu a noua bere) si duminica am stat si am zacut;ieri am baut ,ca am vazut ca mi-am revenit ,un litru de vin cum am mentionat mai sus si acum zac.....si tot asa o tin .Si ce ma sperie cel mai mult:simt ca nu mai pot continua asa pentru ca fizicul meu nu prea mai poate si incet incet cedeaza.
In rest,sotia stie de problemele mele,dar cred ca s-a adaptat situatiei si nu mai face scandal.Ma inghite asa cum sunt.
Toate cele bune si sper eu:Azi nu beau!
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Cat de viclean e alcolul:deja cand i-am pus iar gand rau,deja ma gandesc ca daca beau ceva o sa simt mai bine.Smecher dracul din el.
Ce am uitat sa mentionez:dupa ce am aflat ca am probleme cardiace,am inceput sa am ganduri ca o sa mor ,sa am o stare de rau si ameteli chiar daca nu beam o zi doua- atacuri de panica am zis eu ca sunt astea....dar,in momentul cand beau ceva se duce si starea de rau si gandurile despre moarte si ametelile ,tot tot tot...naspa mai este....dar cred ca este sevrajul ,care fata de anii precedenti nu se manifesta asa ,era cu tremuraturi ,greata si atat.Acum e mai mult mental decat fizic.
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Scriu in continuare ca vad ca simt mai bine: la betie ,daca se poate spune asa,ca nu m-am imbatat sa nu stiu de mine decat de 2 ori in viata mea,sunt un tip calm si pasnic:atunci fac mai multe activitati prin casa,gatesc fac curatenie(dat cu aspirator si sters praful) si tot atunci sunt mult mai apropiat de copil:ma joc cu el -reusesc sa intru in jocul lui......sau,stau ca un bou toata ziua la XBOX si ma joc sau toata ziua la Pc si ma uit la filme...cam asa decurg betiile mele: singur cu sticla,deobicei pe balcon ca acolo se fumeaza(fumator inrait) si a doua zi mustrari de constiinta si stari de rau.
Chiar aseara,dupa ce m-am chinuit cu acel vin,noroc ca m-am oprit ,sticla era de 2.5 litri plina,ma uitam in oglinda si-mi spuneam:""Mi-e scarba de tine ,doar o zi ai putut sa te aptii de la baut,boule!""asa m-am ""laudat"" toata seara pana am adormit.
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

😬Okey....incet incet incep sa-mi revin fizic,noroc ca vin clientii si ma tin ocupat cu treaba si mai uit de sevraj.Problema este nu acum ca acum nu pot pleca de la munca sa-mi cumpar de baut ,problema este diseara ,dupa ce ajung acasa si starea astea de rau matinal se pierde si se uita!Atunci e o mare problema !!!atunci intervine Dracul si zice:""Baga Gica ca nu vezi ce bine te simti! nu ai nici pe naiba,merge un pahar ,doua ,trei ,fara numar ca oricum dimineata ti-e rau 1 2 ore si apoi te faci bine!!!""😡
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Alta problema : ma omoara la propriu si la figurat gandul ca nu voi mai avea bani.Nici acum nu am multi bani,dar mi-e frica de saracie.da,ati vazut bine ,mi-e frica de saracie.Si tot atunci cand am aceste ganduri ,hop si alcolul care destinde atmosfera ,care te face sa zici:lasa ba ca merge asa! si ce o fi o fi.....si iar am impresia, falsa de fapt, ca cel mai bun prieten al meu este alcolul.😂
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La fel ca toti

Mesaj de styx »

Salutare coane Gică si bine ai venit printre noi!
Subscriu la cele zise de Catalin si te felicit si eu pentru curajul de a recunoaste ca ai o problema cu consumul.
Mai scrie-ne, fie si numai ca sa te simti mai bine.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Multumesc Catalin,multumesc Styx ca mi-ati scris.Apreciez faptul ca v-ati luat din timpul vostru sa scrieti la mine pe pagina.Ce sa zic,asa este Catalin am realizat ca am o problema cu alcolul sau el are cu mine.Ieri de exemplu,dupa ce alaltaieri am stat curat,ieri cand am ajuns acasa am stat cam o ora cu gandul daca beau un pahar de vin sau nu.(ca doar mai aveam din sticla).si gandul de a bea a castigat:am baut 2 pahare de vin si 2 beri ca nu simteam ca e suficient.Si azi iar am mustrari de constiinta.Ce e mai rau ,ca nici sotia nu-mi scoate ochii cu bautura ,ca nu ma imbat sa fac scandal,dar eu vad dimineata ca nu ma simt bine fizic si nu-mi da pace gandul.Incercam si azi.Este o zi noua si vad ca se lumineaza si afara, sper sa se lumineze si mintea mea bolnava.
Cu ganduri bune va salut!
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Multumesc Vizitator123$5.Am citit aproape toate povestile de aici,chiar si cele in care cineva a intrat o zi si pe urma pauza.....chiar si cele in care am descoperit de ce s-au certat oamenii pe forum.....e pacat ,ca e era frumos si animat si chiar sarea lumea cu sfaturi si ganduri bune.Da,banuiesc ca multi sunt abstinenti acum si nu mai au timp,chef ,motivatie sa scrie aici si nu-i condamn.Poate si eu as fi facut la fel.
Legat de sotie,nu cred ca asta este motivul,cand beau mai mult ,da ,ma cicale dar accept mustrarea facauta .Cred ca la ea a devenit o obistuinta sa ma vada cu berea in mana asa cum a devenit la mine.Asa cred eu.
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Gata .m-am prins: sunt tip GAMA,bag seama ca cel mai nasol tip de alcolic.M-a luat [...]!!!!!😡
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: La fel ca toti

Mesaj de Olea2019 »

Saracia nu este un moment de lasat bautura. Fii tare.
Zimbet
Scrie răspuns