021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Detașare de mamă alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
anca2000
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 15 Mai 2019, 16:41

Detașare de mamă alcoolica

Mesaj de anca2000 »

Bună ziua oameni dragi. Mă numesc Anca si sufăr din pricina mamei alcoolice. Am 43 de ani, casatorira si nu o pot abandona pe ea, mama, care bea doar spirt. S a mutat la mine de 16 ani, consumul excesiv de spirt, internarile frecvente la psihiatrie, tentativele de suicid,( ultima data s a aruncat in fantana )tot stresul provocat mie, soțului si fetei mele de 16 ani, m a determinat sa i cumpar o camera de camin, in care are drept de abitatie. Bea doar spirt, cate o săptămână, doua, mă mir cum mai rezistă. Azi m a sunat o vecină ca bate pe la usi la 5 dimineața sa împrumute bani, isi face nevoile pe hol, acum 3 săptămâni s a externat din spital..... Cum sa reusesc sa ma detasez? Cum sa reusesc sa nu mi mai simt inima in gat? Cum sa reusesc sa ma linistesc fara sa mai iau calmante cu pumnul? M am agățat de toate soluțiile până sa i cumpar acest apart. Am vrut sa o ajut, dar ma autodistrug psihic . Ce sa fac?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Detașare de mamă alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Bine ai venit la forum, Anca

Imi pare rau pt ce ti se intampla tie si mamei tale :( din pacate nu stiu ce sfat sa ti dau, cum sa procedezi...am citit ca exista niste grupuri de suport pentru cei care traiesc sau au in familie alcoolici, sunt grupurile Al-Anon, gasesti informatii pe google despre ei...
Mama ta nu doreste sa renunte la alcool? Cati ani are?

O seara frumoasa :)
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Detașare de mamă alcoolica

Mesaj de admin »

Buna Anca, si bine ai venit pe forum. Imi pare rau ca treceti prin acest calvar. Nu exista un manual despre cum sa faci fata bolii mamei, dar cred ca primul lucru ar fi sa iti accepti limitele umane, sa accepti faptul ca nu o poti ajuta cu forta, ca nu te poti face bine pentru ea, ca sunteti fiinte separate si cu nevoi/asteptari/evolutii diferite. Apoi ar fi bine sa incerci sa ai putina grija de tine, sa faci lucruri care te relaxeaza, sa te disociezi din cand in cand de starea pe care o traversezi, fie prin meditatie/relaxare/psihoterapie/sport samd. Nu canti atunci cand esti fericita, ci canti ca sa fii fericita. Stiu ca este paradoxal, si ca probabil nu simti nevoia si nu ai putere sa fii activa, dar comportamentul nostru activ fizic este cel care poate schimba starea si nu invers. Apoi, este mai de ajutor sa incerci sa o privesti cu compasiune, la fel cum ai privi-o daca ar fi bolnava de o alta boala cronica. Comportamentul ei degradant este tot o manifestare a bolii, face parte tot din spectrul bolii dependentei, inclusiv din degradarea cognitiva/neurologica cauzata de abuzul de alcool. Ea nu o face pentru ca sa te supere pe tine, sau pentru ca nu te iubeste, sau ca sa te pedepseasca, sau ca sa te faca de ras. Nu e despre tine, nu e vina ta, nu personaliza. Ai familia ta, sot, fiica, fii intai prezenta pentru tine si pentru ei ca sa nu permiti bolii mamei sa contamineze si mai multi oameni dragi tie. Stiu ca e greu, stiu ca e dureros, dar in acelasi timp nu este nici realist sa iti propui sa te detasezi, pentru ca este mama ta si este normal sa simti durere, sa simti pierdere. Mai degraba permite sa simti aceasta durere si suferinta de a pierde o parte din mama ta, ca sa poti sa fi capabila sa ii oferi suport partii care a ramas.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
anca2000
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 15 Mai 2019, 16:41

Re: Detașare de mamă alcoolica

Mesaj de anca2000 »

Au trecut anii și eu mă descopăr în aceeași situație.
Vă mulțumesc pentru raspunsuri.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Detașare de mamă alcoolica

Mesaj de joystick »

Si tata a baut peste masura....si eu beau (beam pana acum cateva luni).
Este mama ta, indiferent ce ar face...dar tine-ti familia aproape. Un alcoolic nu paote fii salvat decat daca vrea...iar si atunci cred ca e prolematic. Iti spun din propria mea experienta.
Scrie răspuns