021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

<<exista un loc de munca pentru oricine, in orice situatie.>>
Suna a lozinca comunista<<nici munca fara paine ,nici paine fara munca>>Asta poate ar fi fost valabil pana in '89.
Acum doar ceva part time cu 4 maxim 6 ore pe zi daca sa mai fac fata...
Ar trebui sa-ti povestesc totul despre mine,ca sa intelegi de ce pt. mine nu stiu daca si ce loc de munca mai exista .Dar,de vreme ce tu mi-ai pus deja eticheta<<Daca ai sa incerci sa-mi motivezi nnnn motive ca nu ai cum, ca nu poti din cauza conditiei fizice/psihice/familiare>>,asta ar insemna ca incep sa ma disculp ,sa-mi gasesc justificari de ce nu ma duc la munca.Si n-am chef sa mai povestesc nimic despre mine.Oricum,n-o sa-mi dea nimeni loc de munca,poate doar sa m-ajute cu sfaturi binevoitoare de oameni care si-au vazut sacii-n caruta.
E mai simplu de pus eticheta de om care nu vrea sa munceasca,ci prefera sa stea acasa si sa bea.
N-am raspuns pan-acum pt.ca de-abia acum o juma'de ora,la 20.50 am deschis calculatorul.Pana acum am scris mesajul.
Si nu,n-am doar o rutina,sunt alcoolic,beam si cand ma duceam la servici,acum trei ani,veneam de la servici pe la 16,ma culcam o ora-doua si pe urma pe la 18.30-19,cand ma sculam,direct la fridge,sa-mi iau portia.Doar ca nu am amestecat niciodata serviciul cu bautul,sa ma duc baut la servici sau sa beau acolo.
Am "rutina" asta cred ca de 15 ani sau mai bine...
Oricum,mersi ca te-nteresezi de mine,iar daca tonul meu iti pare agresiv-ironic,imi cer scuze si sa stii sa sunt in parametri,dupa cele doua beri n-au urmat "decat"250 ml vin.
Pana una alta,bucura-te ca ai un loc de munca,macar esti "doar"alcoolica,nu si alcoolica si fara loc de munca,precum sunt eu.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

"Oricum,n-o sa-mi dea nimeni loc de munca,poate doar sa m-ajute cu sfaturi binevoitoare de oameni care si-au vazut sacii-n caruta.
E mai simplu de pus eticheta de om care nu vrea sa munceasca,ci prefera sa stea acasa si sa bea.
N-am raspuns pan-acum pt.ca de-abia acum o juma'de ora,la 20.50 am deschis calculatorul.Pana acum am scris mesajul.
Si nu,n-am doar o rutina,sunt alcoolic,beam si cand ma duceam la servici,acum trei ani,veneam de la servici pe la 16,ma culcam o ora-doua si pe urma pe la 18.30-19,cand ma sculam,direct la fridge,sa-mi iau portia.Doar ca nu am amestecat niciodata serviciul cu bautul,sa ma duc baut la servici sau sa beau acolo.
Am "rutina" asta cred ca de 15 ani sau mai bine...
Oricum,mersi ca te-nteresezi de mine,iar daca tonul meu iti pare agresiv-ironic,imi cer scuze si sa stii sa sunt in parametri,dupa cele doua beri n-au urmat "decat"250 ml vin.
Pana una alta,bucura-te ca ai un loc de munca,macar esti "doar"alcoolica,nu si alcoolica si fara loc de munca,precum sunt eu."
El Sugativo este povestea vietii mele din timpul consumului !
"Nimeni nu ma intelege" imi spuneam eu si asa era pentru ca doar un alcoolis poate sa intelega alt alcoolic .
Plecam de acasa sa imi caut de lucru , mergeam la interviuri cu atitudinea "ma duc sa imi cau tde lucru , da Doamne sa nu gasesc " si bineileles ca renuntam eu .Cand m-am lasat de baut mi-am gasit de baut chiar in timpul internarii la detox ,Mi-am prigramat interviul pentru lunea urmatoare venerii in care am fost externat insa tot imediat dupa programarea interviului am aflat ca exista AA si ca luni Alcolicii anonimi au sedinta cam la aceiasi ora cu interviul si am amanat interviu pentru marti dimineata , Si sunt abstinent cu adevarat nu cand m-am internat ci de cand am fost la prima sedinta AA
Am reusit eu poti reusi si tu .Nu mai iti caut scuze
https://romanialibera.ro/societate/util ... ool-181921

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Nu este adevărat , Speranta !

Și tu poți să intri în rândul abstinenților , Doar ca este necesar să faci 2 lucruri, să nu mai pui mâna pe Primul pahar și să îți miști fundul la grup.
Stop -cadrul este din filmul:Zile cu vin si trandafiri "
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Nu este adevărat .
Și tu poți să intri în rândul abstinenților , Doar ca este necesar să faci 2 lucruri, să nu mai pui mâna pe Primul pahar și să îți miști fundul la grup.
Stop -cadrul este din filmul:Zile cu vin si trandafiri "
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

M_am lăsat de o mie de ori de băut dar abstinent sunt de cand am mers la grup. Câți cunoști care au peste 10 ani de abstinența de unul singur?
Încetarea bautului este ca sa scapi cu viața. Ca sa rămâi abstinent este necesar să schimbi ceva. Modul greșit de gândire care duce la băut.
O poti face la psiholog, la un centru de recuperare, la ALIAT, iar abstinența se păstrează stând alaturi de învingători. Cei care au reușit pe acest forum sunt in legatura într un fel sau altul cu alți abstinenți.
"O definiție a nebuniei este sa faci același lucru așteptând rezultate diferite. "
Asa eram eu. După abtineri crunte începeam "ușor " sperând că nu o sa mai fie ca înainte însă ajungeam rapid la consumul de dinainte.
"Nu schimbi nimic nimic nu se schimbă "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Felicitări!
Nu îl cunosc pe tatăl tău.
A recunoscut că este alcoolic?
Una este băutor abuziv și alta dependent de alcool..
Nu mai luați personal ce scriu eu. Dacă nu place opiniile mele, ce scriu puneti in dreptul meu persoană neagreată..
Eu nu dețin monopolul asupra adevărului.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

Usersters123 scrie:De maine nu voi mai bea!
"Azi nu beau" - mai usor de indeplinit, deseara vei putea deja bifa un succes.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Airam »

De ce nu mergi la spital?
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

Am mai avut niste vin,cam 500-600 ml.,l-am baut si acum e ora 20.58 ,mai am o sticla de bere de 2 litri si ma gandesc:sa o mai deschid pentru o juma' de ora?Oricum n-as bea din ea decat o bere(500 ml,hai 600 cel mult).Dar,in general,nu prea am baut bere dupa vin,cica e un chin.Mai bine ma culc de acum.Daca nu beau,nu mai am chef de nimic.
Credeam ca-mi ajunge vinul,ca am inceput sa beau pe la 18.10,dar se vede ca mai avea destula apa in el,ca l-am tot"reportat" ieri,nu mai era chiar vin 100%
Asta inseamna sa fii alcoolic.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

Speranta,
<<Te simti mai bine ca sunt mai rau?>>
Nu prea am cum sa ma simt mai bine,cand stiu ca o sa ajung si eu la fel ,deja am ajuns oarecum,nu am sevraj fizic(inca)dar psihic da,cu varf si indesat.Azi esti tu"mai rau"(asa zici),maine s-ar putea sa fiu eu,oricat as fi eu de multumit ca azi nu sunt ca tine.
N-am mai deschis nenorocita aia de sticla,desi ma invart pe langa fridge de vreo juma' de ora...
Încuiat