021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ambasador »

SPERANTA. Un cuvant cu mare insemnatate, cu mare greutate. El este definitia UMANITATII insasi. Fara SPERANTA, am deveni inumani, salbatici. Ma regasesc teribil in anumite descrieri crude, cumplite ale vietii tale. Capul sus Speranta draga! Esti cred, la inceputul purgatoriului. La fel si El Sugativo. Eu asa simt. Trebuie sa trecem cu totii prin el, pentru a fi bine. Pentru a ne fi bine! Poate ca forumul nu iti va da toate raspunsurile imediat, poate ca nu te va tine abstinenta imediat, poate ca timpul va ma curge cu mult alcool in el.. dar am convingerea ca acel CURAND senin va veni. Incet-incet. Intr-o forma sau alta. Fiecare isi descopera abstinenta intr-un mod absolut intim si cat se poate de unic. Asta am cam invatat eu, cel putin aici. Pe propria mea piele.
Imi esti draga Speranta, trebuie sa recunosc. Dupa o saptamana in care nu am reusit pur si simplu sa intru pe forum, am citit azi toate povestile voastre mai bine de trei ore cred si.. m-am simtit mai bogata sufleteste. Va recunosc asta. Ma bucur ca forumul este pe cat de viu, pe atat de vindecabil.
Va multumesc prieteni! Nu pentru abstinenta, cat mai ales, pentru dorinta abstinentei mele!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de styx »

Bună Speranta,
plângi, urlă, dar nu renunta, e greu dar cu cât trec zilele te vei simti mai bine, hidratează-te bine cu sucuri acidulate, mai taie pofta de alcool, mănâncă ciocolată cu continut mare de cacao si poti lua si niste vitamine cu complex B. Eu am luat o perioadă 5HTP sunt niste pilule pe bază de plante, ajută la cresterea nivelului de serotonină nivel care dacă este scăzut este asociat cu depresia cu anxietatea, frica aia care ne cam duce spre pahar... Stii ce o să observi după câteva zile fără alcool după ce trece răul fizic? Eu am observat mai întâi că nu mai ochii injectati si buhăiala aia de la alcool a început să dispară...la un moment dat, odată cu trecerea zilelor de renuntare la alcool a început să-mi placă ce vedeam în oglindă, nu peste noapte dar cu timpl va începe să-ți placă si tie.
O să reusesti dacă nu renunti.
Cale senină!
P.S. DOra suflet frumos m-am bucurat mult să te citesc, ca întotdeauna de altfel.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,
Nu-i bai mare ca nu ai reusit ieri. Nu te mai gandi la trecut, poate reusesti azi, maine sigur nu-ti va mai fi atat de rau. Incearca sa lasi gandurile si ingrijorarile pentru dupa sevraj. Pana atunci incearca sa te odihnesti si poate ceva activitati usoare.
Hai ca poti. Ai potential. Rabdarea si vointa le dobandesti prin antrenament, nu te zoreste nimeni. Deocamdata fa doar ce simti ca nu te consuma nici fizic nici psihic, nu e momentul potrivit pentru remuscari si planuri marete. Ai timp suficient mai tarziu, peste o saptamana, o luna, nu conteaza. Acum doar odihna, relaxare, ceaiuri, ciocolata, vitamine.
Abia astept sa te vad mai optista, nu e dracul tau chiar asa negru, exista si mai negri intotdeauna. Cum ar fi cel de maine daca il lasi pe cel de azi sa puna stapanire pe tine.
Hai, te astept cu drag sa ne mai scrii.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, SPERANTA!
Abstinența este pe primul loc.
Cu
AZI NU BEAU, lucrezi sa schimbi modul de gândire care te ducea la consum, ti legatura cu prietenii in abstinența, păstrezi mintea deschisă , nu respingi din principiu toate informatiile despre abstinența,NU TE ATINGI DE PRIMUL PAHAR , FIECARE ZI LA TIMPUL EI
Si tu poti, SPERANȚA.
Te astept la grup unde avem aniversarea unei Prietene a 6 ani de abstinența.
Orice ai in plan nu conteaza . Abstinența contează.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

Usersters123 scrie:Sobrichet, n-o fi dracul meu asa negru, dar e sef in iad acum...
te cred. cand vrea bere da-i fanta. fii si tu rea cu el. se satura si tace pana la urma daca vede ca n-are intelegere.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

nu esti prima careia i se intampla. incearca un iaurt, ciorba, o paine prajita ceva. trebuie sa te si hidratezi. o sa treaca, ai rabdare acum si tu. nu va fi mai usor daca o amani. macar acum au trecut cateva ore de chin. ar fi pacat sa le repeti.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

Speranto, eu iti tot spun sa nu te mai gandesti acum decat la tine in sensul sa-ti revii cat mai repede la o stare buna in primul rand fizic. lasa alte ganduri. cand te vei simti mai in putere vei putea sa gandesti mai bine. o sa vezzi. fii blanda cu tine cateva zile. te autocerti si tu saptamana viitoare.
peste 10 luni vei fi si tu ca danutza daaca vrei sa fii ca ea. ea a inceput acum 10 luni si tu vrei de azi sa fii ca ea? nu ar fi corect.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

Usersters123 scrie:Da, stiu ce spunea Einstein...Sunt asa nervoasa acum, incat simt sa ma bat!
poti sa te si bati daca crezi ca-ti trec nervii, dar sa te bati singura pana se face din nou ieri dimineata ma cam imdoiesc ca poti.
umpleti timpul cu ceva ( nu alcool sau alte dracovenii). ca sa ai mintea limpede trebuie sa fii si fizic bine. acum asta e, isi cere si corpul o pauza dupa atata efort.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

odihna in primul rand. apoi imbiba-te ca un burete inainte de a merge la cumparaturi daca e chiar musai. binenteles nu cu alcoale. raul o sa treaca in curand, vei putea sa faci planuri, vei avea destul timp daca nu-l mai pierzi cu bautura si recuperarea.
succes. poate deseara ramai cu contorul pe 0.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Speranta,

Felicitari pentru ziua fara alcool! Sper ca esti mai bine azi.

E foarte bine ca prietenul tau te va ajuta sa treci peste perioada asta grea, ai grija de el.

In ceea ce priveste discutia cu familia ta, eu zic sa te gandesti foarte bine inainte de a o face. Se pot intampla doar doua lucrurii, indiferent daca te vor intelege sau nu. In cazul nefericit se poate intampla sa nu reusesti de data asta sa renunti la bautura, si atunci pe langa starile de rau si remuscarile deja bine cunoscute va apasa asupra ta inca o promisiune incalcata, increderea in tine - atat din partea lor, cat si a ta - va avea de suferit. Sau se poate intampla sa reusesti sa renunti si atunci nu mai are rost sa-i necajesti cu niste problemele care nu vor mai fi.

Gandeste-te numai la starea ta de bine, fa cumva si stai departe de alcool, de prima bere, primul pahar. Restul vine de la sine. Semnele se vor vedea foarte curand din afara. Nu trebuie sa anunti pe nimeni ca esti hotarata sa nu mai bei. Vei arata mai bine, privirea nu va mai fi in pamant. Membrii familiei si colegii vor observa schimbarea in bine, si-ti vei da si tu seama ca ei observa. Crede-ma ca va fi o recompensa pe care o vei primi curand, si te va unge pe suflet. E un stimulent care da dependenta, dar nu una nociva.

La restul zilelor din viata ta, la mentinerea abstinentei, etc.. . ai timp sa te gandesti mai tarziu. Deocamdata e suficient sa-ti vezi de starea ta fizica, moralul va creste de la sine.

O zi cat mai usoara iti doresc.
Încuiat