021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

<<Una e sa te incante ceva si altceva este un lucru/ o situatie care te face sa te simti ~mai~ bine.>>
Pt. mine e cam tot aia.Da' nu vreau sa intru-n polemici pe tema asta.
Speranta,te-am intrebat de cifra 16 ,pt. ca e pur si simplu my birthday.Iar cifra destinului este 4.Asa ca...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ambasador »

Ai dreptate Speranta draga. Cred ca pentru cei ca noi, e doar o chestiune de timp pana sa ne fie bine. Asa imi place mie sa cred. 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ambasador »

Buna Speranta! Eu am gasit si varianta partiala audio a acestei carti pe google. Tin minte ca mai ascultam la casti serile din ea..
Sa stii ca la fel ma simt si eu Speranta cand consum alcool. Ca o infractoare. Simt ca nu e corect sa tot ascund boala aceasta, dar totusi nu ma pot abtine sa comit o astfel de "infractiune" atunci cand creierul imi cere.. Iar sentimentul de vinovatie e insasi inchisoarea, stii? Iti fura spiritul liber, puterea de a te bucura cu adevarat de viata.
Acum doua zile l-am putut urmari la TV pe directorul stiintific al clinicii Aliat, Eugen Hriscu. Acesta a prezentat o statistica infioratoare cu privire la Romania si cauza mortalitatii in urma consumului de alcool. Femeile se afla pe locul fruntas in U.E., iar barbatii pe locul patru. A venit si cu o explicatie in acest sens. Femeile se jeneaza sa povesteasca despre boala lor, ascund ce li se intampla, nu cauta ajutor si de aici statistica..
Cu privire la intrebarea ta mai veche, daca vom mai fi bine vreodata.. eu sunt convinsa ca da. Tot ce ni se intampla, toate recaderile, tot zbuciumul.. au rolul de a ne intari, de a ne imuniza, de a ne pregati pentru abstinenta atat de dorita. Mai exact de a ne impaca!
Pupici acum. S-au trezit cei din familia mea. Mergem sa luam micul dejun. 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:Imi poate spune cineva, va rog, unde gasesc sa citesc Bigbook?
Salutare !
cel mai usor o poti gasi la grupul AA
dar o poti citi si aici http://aamo.info/bb/aaromania/aabbromania.html

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Multumesc si eu Tudor, am sa o recitesc si chiar daca o stiu foarte bine!🤔😉😌🤗👍
Pup cu drag si de abia astept sa ne revedem!🙏🤗
Astept si eu cu bucurie reintalnirea!👍😘🤗
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ambasador »

Perfect adevarat ce ai scris Vizitator123$5. Greu de implementat, totusi.. Cred, ca intr-un oarecare mod, experienta marii si asa-zisei vacantei fericite si eliberatoare, m-a adus oarecum periculos de aproape de celebru deja "fund al sacului" atat de nedorit si atat de rusinos totodata. Poate, doar poate, va voi povesti candva cum s-a produs si decurs totul.. Oricum ar fi, a fost extrem de eliberator si socant totodata. Persoanele in picaj alcoolic total, se pot prabusi iremediabil iar asta ma sperie cumplit. Inca nu-mi revin, recunosc. Aparent, pastila abstinentei nu e de gasit nicicum, niciunde..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Catalin, Vizitator123$5! Buna dimineata prieteni!!

Mi-a placut mult sa-ti simt incurajarea ta Vizitator123$5 in tot ceea ce mi-ai scris si mai ales am apreciat enorm sinceritatea ta. Aseman acel declic de care spuneai cu un moment absolut magic care stiu ca nu va fi imposibil sa il obtin. Atat ma rog doar, sa nu fie prea tarziu poate.. Si mai ai dreptate Vizitator123$5 intr-o alta privinta. Toate actiunile vietii noastre bune sau rele vin doar din creierul nostru. Cu cat este mai bine antrenat, mai bine crescut, mai bine educat, mai bine motivat, cu atat el devine mai puternic in fata adictiilor si a supararilor vietii noastre.

Am retinut ceva din ce am citit la Old Tudor zilele trecute si care mi-a placut teribil. Fara sa-l citez intocmai (scuze Tudor!), am inteles ca asa cum ne-am straduit sa bem, tot la fel de mult trebuie sa ne straduim sa nu mai bem. O munca cu un revers al medaliei cred eu, foarte valoros. Acolo incerc eu sa ajung, stii?

Catalin, tu cum mai esti? Cum iti este weekend-ul?

Va pup cu drag, sa aveti o duminica minunata!

PS Danuța: Esti o campioana in ochii mei, cu atat mai mult cu cat necazurile tale au fost nenumarate si deloc usoare. Ce recompensa poate fi mai mare decat impacarea si linistea cu propriul tau suflet pentru ca astfel sa stii ca vei putea face fata greutatilor orice-ar fi! Si nu oricum. Ci cu mintea mereu limpede.
🤗😚
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Ambasador scrie:...Persoanele in picaj alcoolic total, se pot prabusi iremediabil iar asta ma sperie cumplit. Inca nu-mi revin, recunosc. Aparent, pastila abstinentei nu e de gasit nicicum, niciunde..
Dacă a funcționat la mine care eram "fără de speranță " puteți și voi .
Dumnezeu trimite multe vapoare și barcute însă de urcat trebuie să vreti.
Iată ce spune dr Bob co-fondator AA in cartea ALCOLICII ANONIMI:
"Dar, dacă vreţi cinstit, cu adevărat, să încetaţi complet şi pentru totdeauna consumul de alcool şi simţiţi sincer că aveţi nevoie de ajutor, noi ştim sigur că avem o soluţie pentru dumnea¬voastră. Metoda noastră nu dă greş niciodată, dacă o îmbrăţişaţi cu măcar jumătate din zelul de care dădeaţi dovadă când era vorba de a obţine încă un pahar de alcool.
Tatăl Ceresc, aşa cum vi-l imaginaţi dumneavoastră, nu vă va înşela aşteptările!"

Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de gavroche1968 »

sau: “Numai tu singur poți reuși, dar nu poți reuși de unul singur!” , " Nu e o rușine să fi bolnav. Rușine e să nu te tratezi ". Le-am învățat la Centrul de tratare a dependențelor de la Șura Mică.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Raza de soare »

Din cate am citit si eu despre Sura mica pare ok acolo, am inteles ca internarea dureaza 3 luni? Cum se rupe de serviciu un om care lucreaza? Ia concediu medical sau fara plata? Aia imi par cei mai seriosi ca un centru de recuperare....
Încuiat