021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 30 Iun 2020, 14:13

Buna, Florin. Da, sunt ok, mulțumesc de întrebare. Am semnat condica în fiecare zi :), chiar daca nu am scris la topicul meu.

Florinnirolf1
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Florinnirolf1 » 01 Iul 2020, 11:28

Buna Speranta!sper ca esti bine!o zi minunata si plina de zambete!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Iul 2020, 12:36

Buna. Sunt bine, mulțumesc. Încurajările tale chiar au efect, să nu mai dispari de aici :). O zi minunata!

Florinnirolf1
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Florinnirolf1 » 01 Iul 2020, 16:42

Speranta16 scrie:Buna. Sunt bine, mulțumesc. Încurajările tale chiar au efect, să nu mai dispari de aici :). O zi minunata!
Nici n ai idee ce bine ma simt sa aud asta..ca pot ajuta in vreun fel pe.cineva cu problema asta..problema vietii mele..ma simt....folositor!!incerc Speranta...incerc sa nu mai dispar..nu mai vreau sa promit..m am.dezamagit.pe mine de prea multe.ori,dar pe altii..pot sa ti promit ca ma straduiesc..si ca mi doresc...si ca ma gandesc si la tine si la.toti cei care trec prin asta...cu drag,ganduri bune si zambetul larg...pana la urechi😁😁😁

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Iul 2020, 17:03

Și eu mă bucur că te-a incantat afirmația mea. Roata e rotunda, după cum bine știm :). Mă gândeam, chiar mai devreme, ce util e acest forum. Chiar și în cele mai proaste momente găsim aici o vorba buna, o încurajare, un sfat potrivit, nu doar vorbe aruncate în vânt. Contează extraordinar de mult.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 01 Iul 2020, 18:25

Ce frumos scrieti Speranta si Florin si se simte intr-adevar energia pozitiva la voi, expresie care-mi place mie foarte mult si mi-am si insusit-o...🤗👍
Asa este draga mea Speranta, nume pe care l-as putea purta si eu... si ai totala dreptate, nimenmi nu scrie aici numai ca sa scrie, ci scrie sincer si din suflet pt ca fiecare dintre noi ne-am confruntat cu toate situatiile descrise pe Forum de unul sau altul, in vietile noastre...🤔
Ma bucur foarte mult ca si pentru mine de ceea ce faceti !👍Va imbratisez cu drag, va pup si tineti aproape!🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Iul 2020, 18:35

Joy, putem fi Speranta și Hope:). Am revenit, că uitasem pe final, așa ca la Oscar, să le mulțumesc fondatorilor/adminilor. Great job!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 01 Iul 2020, 22:33

"Great job"...

Doamne, ma contaminati cu optimism Speranta, Florin si Joy! E mare lucru, avand in vedere norii cenusii din gandurile mele in ultima vreme...
Este clar, straduinta trebuie gandita la rang de MIRACOL. Cine crede ca este usor sa uitam de "obiceiurile placute-toxice", se inseala amarnic. Este in fapt, un razboi declarat realitate anesteziata versus boala fatala. Cam asa... Culmea insa, dupa ce spriritul de furie trece, trebuie sa asteptam acel sentiment nemaipomenit de IMPACARE cu viciul asta, cu boala aceasta care a pus stapanire pe simturile noastre, cu precadere in momentele noastre de slabiciune, de imunitate "psihica" scazuta.. Eu personal, astept acea LINISTE INTERIOARA... astept inca acea IMPACARE.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 01 Iul 2020, 22:43

Buna seara dragilor si daaa, se simte energie pozitiva cum se imprastie...🤗👍
Buna draga mea Ambasador si mare dreptate ai in cele spuse si ce exprimaree... si eu una dupa cum stii , dupa lupte si lupte pierdute, am capitulat si stiu ca alcoolul ma va invinge asa cum fiecare de pe Forum care a devenit abstinent a capitalat la rindul sau.Cu siguranta ca veti capitula si voi, nu este usor dar nici imposibil noi toti fiind exemplul viu ca se poate si daca noi am putut de buna seama ca veti putea si voi sa deveniti abstinenti.Va doresc din suflet cit mai curind, daca nu chiar ati devenit...!Astazi este prim a zi din restul zilelor voastre si daca trecutul nu poate fi scgimbat de buna seama ca viitorul poate fi, spun inteleptii...!🤔
Noapte buna si vise frumoase tuturor!😌😚🌙💫
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Iul 2020, 23:04

Buna seara, Ambasador. Nu știu exact când a survenit împăcarea mea cu boala, poate la ultimul abuz, poate s-a sudat un timp, nu știu exact. Am negat, am jelit, am drăcuit, am fost frustrata, invidioasa, ce n-am făcut în toată perioada consumului meu. Cred că am ajuns la capătul puterilor să mă mai lupt așa "agresiv" cu ea. Involuntar și natural am schimbat armele. Știu că e acolo, o conștientizez mai mult decât știu să merg pe strada, dar acum o și accept, cu "brațele deschise". Nu mai pot lupta cu ea, a învins. Înțeleg sau am impresia că inteleg acum cam ce se întâmplă la AA, cu toate că nu am ajuns, încă. Am găsit și puterea să mă și amuz, limitat ce-i drept, pe seama ei. Mi se pare că-i ia din putere așa și nu mai e o obsesie ce mă macină continuu și mă paralizează in orice alt segment din viața mea. Mai am și zile proaste și, cu siguranță, vor mai fi, dar, ceva s-a schimbat categoric...Da, m-am împăcat. Poate pare de neînțeles ce scriu, dar eu mă înțeleg și cu o doza de egoism, mă mulțumește asta. Noapte bună!

Înapoi la “POVESTEA MEA”