021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Andreea Simina scrie:Buna, Speranta! Amuzanta comparatie. Si imediat mi-a venit in cap "dar oare cati care au o bicicleta n-ar da orice ca sa aiba si ei o Dacie?"
Bună seara ...mai spre dimineața.
Am sa va spun o poveste reală.
Povestea mea.
Am avut mașina când eram în consum. Un Cielo.După ce m-am lăsat de băut ,treaz , lucid ,modest am vândut-o pentru era un moft cate consuma multă benzina, resursele financiare ale familiei și nu ne mai rămânea bani pentru lucrurile importante. Primul lucru pe care l-am cumpărat cu banii de pe masina a fost să îmi iau bicicleta să pot merge GRATIS la serviciu dar mai ales la ședințele AA. Cu restul banilor am avut impreuna cu familia un concediu la mare și apoi la munte și ne-au mai rămas cu bani. Când ne-am întors din concediu mi-a furat bicicleta. Am cumparat altă mai bună. După un an a furat o și aia. .
Mi -am luat alta " de firma" o am de 9 ani și în fiecare an fac peste 6.000 de km în oraș și în afară. Am " facut" transfagarașeanul "cu ea.
"Ai grijă la ce îți dorești "
Eu îmi doresc abstinența și apoi urmează restul.
O noapte liniștită va doresc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Nu mai pun de mult preț pe partea materiala...Îmi doresc să fiu abstinenta, sănătoasă, liniștită și fericită. Noapte buna.
suna minunat...imi doresc sa pot spune si eu asta candva!!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Bună ziua, Speranța !
Mă bucur pentru "de data asta ai ale,s să stai aproape de forum "
Îți urez că ca abstinența sa îți continuă și senină în așa că să ni mai fie si o dată următoare.
Impreuna cu membri activi înseamnă altceva. Poți primi și da feed-back , primi și da răspunsuri, sugestii.
Nu sunt un fanatic religios , merg rar iar la biserici în oraș dar mult mai des în mănăstirile din jurul orașului la 40 până la 60 de km de oraș și după ce intru fugar în biserica mănăstirii mă retrag în grădina mănăstirii ori pe lângă lacul ei și simultan o pace pe care aș vrea să o am in permanenta.
Mănăstirile din sud sunt gospodărire, au pădure, livada, vii, animale și lac și mereu îmi găsesc un loc de relaxare fără să deranjez sau să fiu deranjat .
Eu merg pe expresia "Putere Superioară așa cum și-o inchipuie fiecare dintre noi "
Dacă există Dumnezeu, cu siguranță nu sunt eu acela.
În grupurile AA circulă o glumă și anume că multi dintre cei care s-au lasat de băut au fost dezamăgiți, trezi fiind , când si-au dat seama ca nu ei sunt Dumnezeu .
O după amiază plăcută îți doresc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Florinnirolf1 »

Hei...tu ce faci?esti bine.?nici tu n-ai.mai intrat de 2 zile😔
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Florinnirolf1 »

Buna Speranta!sper ca esti bine!o zi minunata si plina de zambete!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Buna. Sunt bine, mulțumesc. Încurajările tale chiar au efect, să nu mai dispari de aici :). O zi minunata!
Nici n ai idee ce bine ma simt sa aud asta..ca pot ajuta in vreun fel pe.cineva cu problema asta..problema vietii mele..ma simt....folositor!!incerc Speranta...incerc sa nu mai dispar..nu mai vreau sa promit..m am.dezamagit.pe mine de prea multe.ori,dar pe altii..pot sa ti promit ca ma straduiesc..si ca mi doresc...si ca ma gandesc si la tine si la.toti cei care trec prin asta...cu drag,ganduri bune si zambetul larg...pana la urechi😁😁😁
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ambasador »

"Great job"...

Doamne, ma contaminati cu optimism Speranta, Florin si Vizitator123$5! E mare lucru, avand in vedere norii cenusii din gandurile mele in ultima vreme...
Este clar, straduinta trebuie gandita la rang de MIRACOL. Cine crede ca este usor sa uitam de "obiceiurile placute-toxice", se inseala amarnic. Este in fapt, un razboi declarat realitate anesteziata versus boala fatala. Cam asa... Culmea insa, dupa ce spriritul de furie trece, trebuie sa asteptam acel sentiment nemaipomenit de IMPACARE cu viciul asta, cu boala aceasta care a pus stapanire pe simturile noastre, cu precadere in momentele noastre de slabiciune, de imunitate "psihica" scazuta.. Eu personal, astept acea LINISTE INTERIOARA... astept inca acea IMPACARE.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:https://youtu.be/bo_efYhYU2A Buna ziua, tuturor. Am revăzut filmul aseară și m-am trezit cu melodia in cap. Îl recomand, cu drag, celor care nu l-au văzut și încă nu sunt convinși unde poate duce consumul abuziv. O zi frumoasă și un weekend liniștit!
Buna dimineata Speranta!!!da,este un film emotional!noi deja stim unde duce consumul abuziv...u de suntem acum😔adica intr o stare de confuzie si teama de alcool...iti doresc o zi minunata plina de zambete!!!si presarata de pozitivism....🤗🤗🤗
Ratacita
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2020, 10:43
Zile de abstinență: 04,07,2020

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ratacita »

Așa mă simt și eu în momentul ăsta... sunt foarte deprimată. Dar întâi aş dori să mă prezint. Sunt femeie, am 46 de ani sunt căsătorită și am un băiat adolescent. Locuim de 7 ani în străinătate. Avem joburi relativ bune și eu și soțul meu. Bineînțeles că sunt sub nivelul nostru de pregătire, că noi am studiat, dar totuși am luptat mult până am avansat la un nivel cât de cât onorabil. Oricum, stres există. Din cauza stresului am început să beau. Îmi place berea. Nu beau altceva. Dar când scap la bere, am ajuns la concluzia că nu mă mai pot opri. Cred ca am devenit alcoolică. Îmi este foarte rușine cu mine. Soțul meu mă înțelege, că și el refula în felul asta când era mai tânăr. Acum el e bine dar am luat-o eu... cel mai rău mă simt pentru că m-a văzut de câteva ori și copilul meu. Și e normal să nu accepte asa ceva... și nici să nu înțeleagă. Nu este de înțeles asa ceva... am nevoie de ajutor și de părerile voastre. Știu că mă înțelegeți. Ați trecut cu toții prin experienta asta... nu mai vreau să mi se mai întâmple... vreau să devin abstinenta... mi-e foarte frică, că nu reușesc. Că îmi slăbește voința... sper să mă puteți sfătui. Am uitat sa menționez. Iau și antidepresiv pentru că am avut o depresie puternica acum mulți ani... de pe la vârsta de 30 sau 35 de ani... motivele sunt cumulate. Au fost mai multe necazuri și probleme... oricum, nu sunt bine și îmi este foarte frica sa nu alunec din nou. Ajutor!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Bună ziua, Tuturor!
Vă citesc cu atentie si drag.
Bine ai venit Rătacita. Ține aproape de noi.
Imi permit să îmi exprim și eu opinia la "... sper și trebuie să câștig războiul."
Nimeni nu a câștigat războiul cu alcoolul pentru că este Puternic, Derutant și Viclean . Esențiale sunt Predarea, Acceptarea și Schimbarea.
Nimeni nu capătă imunitate sută la sută în fața alcoolului. Mai ales eu.
Tot ceea ce avem este "o grațiere zilnică "
Cine a crezut că a devenit imun a căzut din nou în hazna. Este o observație dealungul anilor în recuperare.
Mai bine mă injurați și să nu beți primul pahar decât să spuneți a avut dreptate.
Va doresc abstinența senină
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Încuiat