021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de styx »

Hello Speranta!
Bine ai venit pe forum!
Nu exista alcoolic mai bun sau mai rau, alcoolismul nu este o stigma, este o boala, o boala care ucide incet dar sigur, prima data itiucide sufletul, si apoi iti ia tot si abia la urma iti ia viata daca se mai poate numi viata...
exista sanse de recuperare pentru fiecare dintre noi, modul cum ne capatam dar mai ales cum ne mentinem abstinenta conteaza mai mult sau mai putin, important este sa o mentinem. Partea cu sevrajul tau nu e deloc ok, sevrajul de alcoole singurul din care se moare... Si dureaza al naibii de mult pana scapi de dorinta fizica de a bea, mie mi-au trebui cateva luni, timp in care am trecut prin cateva sevraje, mai usoare ce i drept dar pana se detoxifica organismul mai sunt. Insa cea mai problematica e dorinta psihica, de aia nu scapam nici dupa ani de abstinenta, e drept ca putem gestionaaltfel situatiile potential periculoase. Ce as putea sa ti spun ca sa te faca sa intri in abstinenta?! Sincer nu stiu, fiecare trebuie sa gaseasca motivatia si puterea inauntrul lui... e al nabii de greu dar crede-ma ca se merita din plin.
Ma rog sa reusesti, nu esti singura.... unii reusesv mai repede, altii mai tarziu, important este sa nurenunti. Cazi o data, te ridici de 2ori.
Tine aproape Speranta, draga Speranta!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)
Ce pseudonim frumos ai :)
Succes!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Speranta !
Bine ai venit pe acest forum!
Ma bucur pentru că "ai spart ghiața " si ne-ai scris.
Voi fi scurt pentru că sunt la fitness-ul meu numit serviciu si nu imi permit mult.
Despre "Viata este suma opțiunilor. noastre " pot Sa scriu In sălile AA se Mai spune istorioară cu morala .
Doi gemeni cu Tată alcoolic ajunși
adulți unul a devenit alcoolic și
celălalt nu . Intrebati fiecare au raspuns .
Primul " -Am devenit alcoolic pentru că și tatăl meu era alcoolic "
Al ddoilea : "Tatal meu era alcoolic și eu nu am vrut să fiu ca el."
Cand am cunoscut Alcoolicii Anonimi am vrut să raman Abstinent.
Dar am mers la Grupul AA .
O Zi Frumoasa Va doresc Si
Abstinența Senină .
Cu Drag ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de styx »

Hello Speranta!
Imi place ce nick-name ti-ai ales :)
O am si... o am, boala asta e latenta zace în tine si asteaptă doar momentul prielnic să atace iar... Dar stii ceva? Nu-mi pare rău nici o clipă că sunt abstinent, viata e atat de frumoasă chiar si când e nasoală ;), alegerea mea de a bea s-a datorat fricii si chestiilor bune care mi s-au întâmplat în viață. Zic frică pentru că la început beam ca să scap de timiditate ( asta a fost declansatorul) pentru că de băut am băut pt că îmi plăcea cabernetul, apoi s-a instalat pe nesimtite... un pahar ca să prind curaj apoi ”nespe” pahare să sărbătoresc succesul până am ajuns să consum ca să functionez... încet încet pierzi controlul asupra cantității deși în ”în societate” beam numai cât să mă simt bine si apoi continuam acasă... nici eu nu puteam să nu consum, odată ce se instalează dependenta nu prea mai cum să nu consumi... dar se poate, abstinenta totală e singurul leac. Nu stiu cum să faci, asta cam trebuie să decizi singură, dar sincer sper ca Speranta să te ajute.
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

Speranta,
Tu esti cu trei trepte mai sus decat mine.Ai un loc de munca ,ceea ce nu-i de colea...
Si eu beau zilnic,si acum cand scriu am baut...Si mie mi-e sila sa ma duc la magazin dupa alcool,si ma duc prin rotatie,ca sa nu ma tina vanzatorii minte...Si mie mi-e sila de mine cand ma intorc acasa cu alcoolul,dar cand vine ora 17 ma felicit ca l-am cumparat...Si eu ma gandesc in fiecare zi(cand beau,si ma simt bine) "gata,de maine sau de nu stiu la ce data renunt",dar dupa masa,cand incepe starea de "manque",ma gandesc cat de prost am fost ca vreau sa renunt...si pune mana si bea,prostule,nu vezi ca nu esti in stare sa te lasi?Ce te mai chinui?
Probabil ca vreau sa mor dar mi-e frica s-o fac,asa ca sper s-o faca alcoolul.Scurt.
Probabil ca maine,cand o sa fiu treaz,o sa-mi para rau de ce-am scris,si-o sa ma gandesc"ce [...]' ai avut,te-a gasit sinceritatea(se stie ca<<in vino veritas>)?Stai linistit ,prostule,si bea,ca tot aia e!"
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Raza de soare »

El Sugativo,
Esti sub pseudonim, poti scrie linistit :) nu te stim, dupa cum nici pe mine nu ma stie nimeni, cu exceptia lui Vizitator123$5 :)
Din ce scrii, vad ca te bate gandul sa renunti la alcool...adica ai undeva in minte ideea
Pe de alta parte, cu totii murim, stiu ca stii, doar ca alcoolul poate provoca daune fizice grave....si psihice, pt ca e o legatura....:( poate, daca ai curaj si dorinta macar sa citesti pe net despre consecinte...chiar si pe siteul alcohelp e o gramada de informatie utila....
Io am vazut un filmulet la youtube cu o tipa, nu mi venea sa cred cum se chinuia....
https://youtu.be/cqtwIWiAWN4
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Bună ziua, Speranta!
Este mai usor!
Azi nu beau.
Mâine tot la fel.
Nu are cum sa imi fie rău mâine dacă Azi nu beau! 🙂
O zi frumoasă să ai și abstinenta senină îți doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Buna seara , Speranta, bucuria si ceilorlati care cititi si scrieti pe acest forum !

Problema consta in lipsa de control asuprea cantitatilor la care se ajunge in timp dar si a lipsei de control dupa o abtinenere cat de mica . Nu conteaza ca este bere , vin sau "tarie" efectul pe care il vrea dependentul de alcool este cel urmarit . Bere 'jde litri vin tot cam pe acolo vodca sticla ,sticle apoi raul de dupa ,sevraje (nu toti au sevraje ) .
Alcoolul dizolva prietenii ,servicii, sanatatea .familii, stima de sine si in final isi ucide "gazda" . Cand mi-am pierdut stima de sine am zis : "Gata!!!! " M-am internat iar la externare am cerut ajutor la AA unde am gasit oameni veseli ca JOY SI... ABSTINENTI. Nu toti cei care ajung la abstinenta s-au internat .Unii au reusi sa vina si sa ceara ajutorul fara internare Unii au fost la grup de suport trimisi de medici sau psihologi care au avut si au mintea deschisa si dorinta sincera sa isi ajute pacientii pe care ii tratau .
DEPENDENTA DE ALCOOL
Este o boala ,cronica(genereaza alte boli), primara, care se agraveaza continuu daca se continua consumul.
DAR dependenta alcool este O BOALA BOIEREASCA 🙂 si se trateaza cu apa si cu Abstinenta .Adica cu dorinta de a nu mai be a pusa in actiune .De acasa din spatele tastaturi este mai greu .Abstinenta nu cere eforturi mari ca sa o mentii . Presupune sa nu mai cumperi de baut , sa refuzi( fara explicatii filozofice atunci cand esti rugat(a) cu alcool si sa mergila un grup de suport unde au reusit si altii .Daca vrei sa fi invingatori vei fi invingator .
Acest forum "a dat " multi invingatori insa ei nu s-au lamentat ci au trecut la actiune . au mers la consiliere la ALIAT , au mers macar la cateva sedinte AA si conferinte AA (chiar daca nu s-au declarat membri ei au fost si sunt primiti) pentru ca au dorinta de a sta abstinenti.Nu li s-a cerut buletinul sau sa sufle in fiola 🙂. Acesti Prieteni de pe acest forum continua in sa faca ceva pentru abstinenta lor in fiecare zi .
Draga Speranta , El sugativo si altii care inca nu ati reusit pana in acest moment sa nu credeti ca noua(mie) nu ne-a fost greu ai pot sa spun asta fara sa gresesc pentru ca le cunosc povestile celor abstinenti care au scris si pe care i-am cunoscut personal (unii au fost chiar la mine <8 ) acasa si de acolo la grup .Apoi au ales sa merarga singuri a ei acasa la grup .Unii au recazut insa nu au renuntat si au revenit la ceea ce le-a salvat (ne-a ) salvaT VIATA .
Reiau :Nu ne-a fost usor dar daca am reusit noi PUTETI REUSI SI VOI . Trebiue doar sa va doriti abstinenta .Cat de mult ? Cat de mult va doriti sa respirati ?
Test : Bagati capul sub apa si stati cat mai mult sub aba cand nu mai puteti sta pentru ca aveti nevoie de o gura de are asa de mult trebuie sa va dorit abstinenta .
V-as da un a din abtinenta mea ca sa simtiti si voi cat de mult vi se poate schimba in bine viata pentru ca in primul rand incetati sa va faceti rau .Apoi veti invata sa traiti frumos in abstinenta indiferent de ce va aduce viata ,ca-i bine sau rau nu beti !
Abstinenta senina va urez tuturor daca asta va doriti !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

Tudor
<<DAR dependenta alcool este O BOALA BOIEREASCA>>
<<Abstinenta nu cere eforturi mari ca sa o mentii >>
Unde scrie chestia asta?Oamenii sunt diferiti,si vietile lor sunt diferite,si alcoolismul(psihicul) lor e diferit.
Exista un moment al alcoolismului in care nu (mai) poti sa "treci la actiune",ci doar sa te lamentezi.Urmatorul moment e ca nici nu te mai lamentezi,ci iti accepti statutul de alcoolic consumator,si finalul aferent.
Iar mesajul din felicitare,cu<<nu beau alcool ,ma simt bine si asa!>>,se poate transpune ,in cazul meu cel putin seara dupa o anumita ora,cu<<beau alcool,ma simt bine doar asa!>>
Absinenta senina,fericitilor!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Raza de soare »

Io parca l vad pe fostul meu prieten in El Sugativo....asa o rezistenta opunea si el cand incercam sa i mai arat articole...:( nimic nu l convingea, nimic ....nu dorea sa renunte in primul rand. Scuze, El Sugativo, am un deja vu :)
Încuiat