021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:Buna ziua. Mulțumesc tuturor pentru gândurile bune și îmi cer scuze celor care s-au simțit certați. O zi frumoasă!
Bună ziua , Speranța !
Mă bucur pentru că ne-ai răspuns.
Nu lăsa supărarea să stea lângă tine ci alung-o .
Nu zic să stai numai zâmbet dar poți să înveți din greseala de ieri care a dus la consum.

De obicei recaderea are loc înainte de a pune mâna pe primul pahar. Dacă înveți să recunoști gândurile nefaste și să le alungi ori să le discuți cu un prieten în abstinența atunci poți trece mai ușor peste încercare.
Ține aproape, sună un prieten, scrie despre problemele tale. Nu te atingi de primul pahar nu te poți îmbăta.
Bea apa plata cu miere de albine și lămâie ori ceai .
Odihnește te, ,mănâncă la timp, ai grijă să nu te insingurezi, nu sta singură cu mintea ta, ai grijă la mânie.
Nu esti singura ci mintea ta îți spune asta.
Te îmbrățișez cu drag,
Moș Tudor
Doisprezece Paşi către o recădere

1. M-am decis că pot face faţă problemelor mele, dacă ceilalţi oameni ar înceta să îmi mai conducă viaţa.
2. Cred cu fermitate că nu există o putere mai mare decât mine şi oricine spune altceva este nebun.
3. M-am decis să-mi iau viaţa şi voinţa din grija lui Dumnezeu pentru că El nu mă înţelegea oricum.
4. Am făcut un inventar moral amănunţit tuturor celor pe care îi cunosc, astfel încât aceştia să nu mă mai poată păcăli şi să nu mai profite de pe urma bunătăţii mele.
5. I-am căutat pe aceşti oamenii şi am încercat să-i fac să-mi admită mie, lui Dumnezeu, natura exactă a greşelilor sale.
6. Am consimţit să-i ajut pe aceşti oameni să scape de toate aceste defecte de caracter.
7. Cu umilinţă le-am cerut acestor oameni să-şi îndepărteze slăbiciunile.
8. Am păstrat o listă cu toţi acei oameni care m-au rănit şi am aşteptat cu răbdare momentul de “a fi chit” cu ei.
9. M-am răzbunat faţă de acei oameni, acolo unde a fost cu putinţă, dar nu şi atunci când aş fi avut eu necazuri.
10. Am continuat să fac inventarul tuturor, iar atunci când greşeau, ceea ce se întâmpla de cele mai multe ori, am încercat să-i fac să admită imediat.
11. Am căutat prin concentrarea puterii voinţei mele să-l fac pe Dumnezeu, care oricum nu mă înţelegea, să înţeleagă că ideile mele sunt cele mai bune, şi El ar trebui să-mi dea puterea să le duc la îndeplinire.
12. Păstrându-mi toate problemele ca rezultat al acestor paşi, îi recomand şi altora care doresc să-şi piardă greu-câştigatul progres şi doresc să fie lăsaţi în pace pentru a-şi pune în practică nevroza în tot ceea ce fac, pentru tot restul vieţii lor.
Twelve Steps of a Relapse
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de admin »

Topic inchis la cererea utilizatorului.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Încuiat