021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 01 Iul 2019, 16:38

Buna,
Multumesc pentru link.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 04 Iul 2019, 13:05

Buna dimineata Speranta, ce frumos si inspirat nume!O placere sa te salut si sa scriu acest cuvint, SPERANTA...😉👍
Si pt ca m-am trezit recunoscatoare ca de fiecare data pt tot ceea ce mi-a dat DD, desigur ca vreau sa ofer si eu inapoi macar putin din tot binele pe care si eu la rindul meu l-am primit gratis de pe acest Divin Forum, DD lucrind prin oameni...🙏
Cum esti si imi reamintesc pt mine ca singura daca as fi fost nu as fi reusit niciodata fara toti acesti oameni minunati de pe Forum care fiecare asa cum a putut m-a ajutat sa devin ceea care sunt eu azi...🤔👍
Iti doresc din suflet tot ceea ce-mi doresc si pt mine si nu uita, tine aproape...!😌😘🤗

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 04 Iul 2019, 15:23

Buna, Speranta - cea mai rea daca iti ofera iluzia ca alcoolul poate readuce timpurile bune din trecut.

Nu ne mai scrii? Erai o prezenta vulcanica.

"Iar in urma-i, din tufisuri,
De prin tainice-ascunzisuri,
Se ivesc pe jumatate,
Pasarele ciufulite,
Alarmate
Si-ngrozite:
-Cine-i? …Ce-i? …Ce-a fost pe-aici? …"

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 05 Iul 2019, 18:08

Cred ca nu a fost greu de ghicit, ca beau din nou. Cumva, in mintea mea, controlat. Raspuns, cu atata sinceritrate, pentru ca nu sunt o persoana care sa nu-mi asum ceea ce am scris. Probabil, multi dintre voi ati trecut prin starea mea si ati esuat, la fel cum, mail mult ca sigur, voi face si eu. Dar pana nu omul isi va invata lectia, nu e nimic de facut...Multumesc frumos ca va pasa...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Iul 2019, 18:25

Buna Speranta si de buna seama ca fiecare dintre noi am trecut prin ceea ce treci tu...🤔 Nimeni nu te judeca, nimanui nu-i pare bine si succesul sau esecul unuia dintre noi este al tuturor, ne bucuram sau ne intristam impreuna...🤔 Este bine ca faci acesti pasi si ai aceste experiente si citind pe Forum cred ca ai vazut si tu ca daca nu vei schimba ceva in modul de a gindi in ceea ce priveste alcolul, invariabil te vei intoarece la pahar cu tot ceea ce presupune urmarile...😞
Ridica-te, scutura-te , da pagina si mergi mai departe alaturi de noi sau daca nu consideri ca este de-ajuns cere ajutor, intreaba si ti se va raspunde....Facind aceleasi lucruri nu se va schimba nimic niciodata si nu mai poti trai la timp ceea ce nu traiesti, pierzi clipe si ani din viata ta care nu se mai intorc...In timp, vei vrea sa bei din ce in ce mai mult casa atingi "placerea" de la inceputuri dar in afara de autodistrugere nu o vei mai atinge niciodata...🤔Mi-as fi dorit sa am si eu pe cineva in trecut care sa-mi spuna ceea ce-ti spun eu tie acum...🤔
Te pup si tine aproape !😌👍

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 05 Iul 2019, 18:37

Joy, aceeasi faptura gingasa si prompta la fiecare postare. Iti multumesc pentru asta! As vrea, tare mult, sa te intalnesc cand ai sa ajungi in tara. E ca o roata...Cei ce ma citesc, se sperie prin ce am trecut, ce am citit, ma sperie prin ce au trecut...Eram vesela, in bautul meu controlat, pana sa intru pe forum si sa constientizez pentru 1000 oara problema mea, pe care incerc sa o ascund atat de tare si sa-i caut scuze/justificari/rezolvari.

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 05 Iul 2019, 18:54

Si o sa mai spun ceva, care probabil, va deranja pe multa lume...Voi, cazurile fericite, care aveti atatia ani de abstienta, ati uitat, cum era in momentul cel mai critic? Multi dintre noi, nu ajungem la psihiatrie, sau la urgenta, bolnavi! Bem in casa ca niste nevrotici, ne este rau, ne certam cu familia/iubitii/ajungem beti la munca etc. Vrem atat de tare sa ascundem problema noastra, din diferite motive, care pentru voi nu mai sunt importante. Amintiti-va cum a fost prin ce ati trecut, daca noi voi ajutam sa nu mai consumati!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 05 Iul 2019, 19:24

Si partea pozitiva este, pentru cei ca mine, care nu mai consuma zi de zi, si consuma ~controlat~, cel putin in cazul meu: ma simt mai energica, arat mai bine la fata si la corp, nu ma mai simt asa balonata. Am inceput sa-mi doresc sa arat mai bine, gandesc si vorbesc mai bine profesional. Ganditi-va, la fel ca si mine, cum am fi daca nu am mai consuma deloc?!

El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 05 Iul 2019, 20:20

Consumul controlat este o capcana,o spun din proprie experienta.Poti trai toata viata consumand controlat.Depinde cat de rezistent ai organismul.Dar acest organism se invata cu doza zilnica,pe care o cere in fiecare zi.
E mai bine de cei care "scapa caii"din cand in cand,o fac lata,si pe urma nu mai beau deloc o perioada.Cred,nu stiu de ce,ca mai repede renunta la alcool unul din acestia,decat unul care consuma controlat,zi de zi aceeasi cantitate(aproximativ),intre aceleasi ore,ani si ani de zile...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Iul 2019, 20:38

Doamne fereste, draga Speranta sa fi uitat cum a fost cind consumam, ar fi foarte grav sa uiti asa ceva, cei care avem problema asta pt ca oricind esti dispus sa revii de unde ai plecat...Acesta este si motivul pt care eu de-a lungul celor 7 ani de zile, am raspuns si am incercat sa ajut neconditionat pe Forum, fara pauze, fara toane, fara a judeca ci in dorinta sincera de a ajuta, de a da mai departe ceea ce si eu am primit gratis pe acest Forum , in fiecare zi si noapte 😉la orice ora...🤔 Nimeni nu a ramas fara raspuns la orice intrebare adresata mie, bun simt cu care eu m-am nascut,asta nu se educa, te nasti cu el si niciodata nu am fost cu toane in dorinta de a multumi pe unul sau pe altul...🤔

Foarte bun punctul de vedere a lui El Sugativo(felicitari👍) si asa este, bautul controlat este doar o amagire si deja iti pregatesti creierul pt urmatorul baut...Discutam, intrebam, nu dau lectii si sfaturi ci doar exprim ceea ce "am furat "eu de pe Forum si am devenit abstinenta.

Desigur ca vreau sa ne vedem si te voi anunta in privat cind voi fi acolo, cu siguranta in luna August.
Pup cu drag si noapte buna!😘

Ps Stai sa vezi cum eram eu cind consumam "controlat" eram in stare sa mut muntii din loc dar in abstinenta am invatat ca este mai intelept sa-i las la locul lor...🤔😂😂 Si se merita pt 10, 20 min cit bei un pahar 2, chinul de dupa?🤔Stiut este ca mintea unui alcolic, oricit ar vrea nu se poate opri la un pahar sau doua ci va bea pina isi face plinul, un pahar fiind prea mult si 10 prea putine..."🤔Apoi incep remuscarile, deznadejdea, pararile de rau, descurajarea, starile de rau, palpitatiile, de dupa baut, transpiratiile, teama groaznica ca te vei pierde etc..., uhhh, cum as putea uita eu vreodata toate asta?😓😓😓
A doua zi, din toate puterile mele, eram aranjata, machiata,parfumata ,ca scoasa din cutie numai eu si Dumnezeu stiind ce era in sufletul meu...😓😓😓Eram ca un mar superb pe dinafara stricat pe dinauntru...😓😓😓
Imagine
Ultima oară modificat 05 Iul 2019, 23:28 de către Joy, modificat de 3 ori în total.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”