021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde catalinul » 05 Iul 2019, 23:24

Si asa cea mai rea dintre toti a devenit cea mai ca toti. Poate in curand sper cea mai buna dintre toti?

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 05 Iul 2019, 23:50

Bună Speranța.
”Amintiti-va cum a fost prin ce ati trecut, daca noi voi ajutam sa nu mai consumati!”

Exact asta mă ajută pe mine să nu mai consum, faptul că relationând cu alti alcoolici mă face să nu uit cum am fost si prin ce am trecut ca să capăt această abstinentă... in ceea ce priveste consumul controlat, da e posibil dacă nu esti alcoolic, însă nu pot să-ți răspun eu la întrebarea dacă esti sau nu alcoolică, răspunsul e nevoie să vină din partea ta.
Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 07:29

In perioada de 2 saptamani, cand nu am consumat nimic, doar cola, ceaiuri si apa, ma chinuiau 3 ganduri: 1. sa nu mai trec prin raul fizic si psihic; 2. cum voi putea trai tot restul vietii mele fara sa beau, macar, un pahar de vin si 3. de ce am inceput sa beau si de ce beau oamenii...In cazul meu, situatia e cam trista... Am baut cand le-am avut pe toate, cand nu le-am avut si cand le-am avut din nou si cand le-am pierdut iar. Mi-a dat Dumnezeu tot ce putea mai bun in viata asta (sanatate, inteligenta,frumusete, bani) si, totodata, a venit si diavolul care, mi-a dat si el ce avea de oferit (vanitate, nesiguranta,vicii). Cat de usor lucrurile negative le distrug pe cele pozitive si cat de greu este sa renunti la, macar, un singur lucru rau...

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 09:14

Si, da, Catalin. Nu ma mai simt cea mai rea din` toti` m-a ajutat, mult, forumul.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 06 Iul 2019, 09:29

Draga Speranta

pentru cei cu ceva intelect bautul e un joc al ielelor, dupa ce au "vazut" cum se simt la bautura li se pare viata fada fara ea. Insa, din pacate sau din fericire, mai intri intr-un alt joc al ielelor atunci cand realizezi ca alcoolul te va distruge. E gata, nu mai poti sterge aceasta impresie, te va defini pana la sfarsitul vietii. Bautul nu va mai fi la fel, iar daca tot mai bei, parearea mea, e ca undeva in subconstient nu mai vrei sa traiesti. E o spirala din care se iese foarte greu, iar cei ce au reusit (alcoolicii veritabili - nu toti care se declara ca sunt chiar si sunt) sunt nste semizei pentru mine.

Un weekend asa cum vi-l doriti!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 09:40

Frumoasa sinceritate, Catalin! Si, in acelasi timp, ai mare dreptate...Simt ca le-am vazut/facut pe toate, ce mai pot face?! Zei sunt pentru mine si speranta, ca inca pot face ceva!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 10:00

Candva,cuiva, unei persoane care i-am cerut ajutor, i-am scris, ca as face un nou site. Unul in care, noi, toti betivii, suna urat, dar asta este adevarul, am vorbi direct....

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 06 Iul 2019, 10:04

Eu tot timpul ma minunez (stiu ca o sa sune ciudat) cum de oamenii normali la cap nu sunt alcoolici.

Si eu am trecut prin faza asta cu le-am vazut pe toate (chiar am zburat in toata lumea cu jobul), am avut si depresie o perioada (de aia cu uitat in gol si nemancat cu zilele), dar ... surprinzator, timpul le-a rezolvat incet, incet. Acum fac sport dimineata si apoin conduc, ceea ce nu credeam sa fac vreodata - nu am condus pana acum 2 luni. Asa cum nici nu concepeam ca n-o sa mor de la tigara, ca asa de mut imi placea.
Ia-ti un animal de companie si invata de la el bucuria simplului, daca oamanii nu iti plac. Eu am o pisica.
Plec la mare in Olanda.
Ceao

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 10:09

Suni identic ca si filmul 28 de zile. Hai sa ne luam o planta, un animal....

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 10:10

Distractie placuta in Olanda, mie nu mi-a placut!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”