021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 10:12

Aaaa, pisicile le ador!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 13:55

Astept cu nerabdare comanda facuta... Mai mult berea, decat mancarea... Cum e posibil sa te indepartezi atat de tare de lume, incat sa-ti doresti asa rau sa bei 3 beri, singura, in fata televizorului?

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 06 Iul 2019, 14:38

Buna dimineata Speranta!Sa te bucuri de comanda si sa ai placere!👍
In timpurile cind eu am sosit pe acest Forum dupa prea multii mei ani de chin, nestiind ceea ce trebuie sa fac si f trista ca nu reuseam sa ma las de baut, eu fiind extrem de ambitioasa in tot ceea ce fac, m-am "agatat" instinctiv de cineva de pe Forum (de Tudor)ca inecatul de un colac de salvare si am constat ca nimeni nu va sta dupa mine, ci eu dupa el si cei care scriau pe Forum...🤔
NIMENI nu te va ajuta niciodata pt ca este IMPOSIBIL daca tu nu vrei...Un alcolic gaseste motiv din orice sa bea si acum la tine poate fi unul in plus"ia uite oamenii astia rai, nu ma inteleg", de ex si stiu asta pt ca le-am trait pe toate, din nefericire...🤔
In disperarea mea de a ma ajuta, acest Forum fiind ceva nou in modul meu de gindire, ma tineam ca pinguinul de mama lui sa nu ma pierd pe drum si a fost cea mai buna decizie din viata mea...🙏Nu statea nimeni sa-mi gidile orgoliul si egoul, nu statea nimeni sa-mi spuna cit de minunata si neinteleasa sunt etc ci eu ma tineam de ei si sunt lucruri f simple pe care daca le intelegi si le aplici stii cum sa mergi fara alcol in viata si sa faci fata a tot ceea ce ti se intimpla fara sa te amagesti cu alcol...Nuu, nu suntem semi-zei cei care nu mai bem, suntem oameni normali care isi iau tratamentul zilnic cu pastila de ABSTINENTA ASTAZI NU BEAU si suntem toti la fel, fara exceptie.👍
O zi frumoasa plina de intelepciune iti doresc!🤔👍

Ps Si apropos de intrebarea ta de ieri, cind te intrebi daca am uitat cum era cind beam, unii dintre noi?Cind cineva recadea si recadea la nesfirsit, am observat ca Tudor, inceta sa-l mai sustina si ma gindeam eu atunci ce duuur este omul asta...Ulterior l-am intrebat de ce si l-am si inteles...🤔 Inceteaza sa mai ajute deoarece daca cel ajutat continua sa faca asta la nesfirsit, sigur va avea acelasi rezultat pt ca nu toti cei care-si doresc sa devina abstinenti si reusesc iar alti oameni care au nevoie de ajutor asteapta la rind ca sa fie ajutati ...🤔
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 06 Iul 2019, 18:31

Atunci, in iad ajungem cam toti...

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 06 Iul 2019, 23:06

Am fost în iad... iadul dependentei, poate fi ceva mai rău?! Să fii viu dar de fapt esti doar un mort viu... gândul doar la alcool, functionezi, muncesti doar cu gândul la următorul pahar... zâmbete în societate,un băut scremut ”controlat” cât să nu se prindă ”fraierii” si cu gândul doar să ajungi inapoi cat mai repede acasa să te lasi pierdut în uitarea dată de licoare bahică... adoua zi, regrete, remuscări, promisiuni desarte că gata si... roata de hamster se învârte, un pahar doar atât, doar atât?!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

gavroche1968
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde gavroche1968 » 07 Iul 2019, 07:12

Vă salut ! Azi m-am inregistrat pe forum cu gandul de a ma putea exprima vouă intr-un limbaj comun , si sa spun lucruri pe care le gandesc si simt dupa 5 ani de abstinenta. Ieri am fost la Ziua portilor deschise de la Asociatia Crucea Albastra Sura Mica , acolo unde , in urma cu aprox.5 ani m-am prezenta cu dorinta si nevoia de a ma vindeca , lucru care , pana in prezent , mi-a reusit. RECOMAND ! La adunarea la care au participat atat actualii cat si fostii pacientii insotiti de familie si prieteni , la sedinta deschisa de terapie , am vrut sa ridic o problema dar mi-a fost teamă să nu fiu linșat :) De fapt ,două probleme. Prima ar fi aceea ca mi-e necaz pe cei care pot bea controlat si-si pot petrece weekend-urile si concediile in sprituri si gratare cu prietenii iar de lunea se duc la munca linistiti fara sa-i preocupe gandul ca " ...eu cum beau azi ? ce motiv sa găsesc ? etc." As fi vrut sa intreb ce parere au despre probabilitatea ca un dependent de alcool sa poata deveni un consumator controlat ? Întrucât n-am avut tupeu , vă întreb acum pe voi. A doua mea problemă este că , pe vremea in care eram consumator aveam si o gramada de cunostinte cu care petreceam , plecam la munte cu familiile , la mare ,in concedii etc. , iar acum nu mai vrea nimeni sa mearga cu mine pe undeva pe motiv că "ăsta nu bea !" și e cam nasol. Așa că plec doar cu nevasta în concediu ,o mai chinui pe fiică-mea și pe prietenul ei și cam atât. Vă mulțumesc pentru atenție și dacă este cineva care , din experiență , poate exprima o opinie ,îi mulțumesc anticipat ! Vă pup.

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 07 Iul 2019, 15:27

Buna,
Nu stiu de ce ai ales, fix, pagina mea. Nu sunt nici abstinenta, nici vreo invingatoare! Pot sa-ti spun doar atat: Te admir, ai reusit, te-as face amicul meu imediat. Fugi de oamenii care beau!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 07 Iul 2019, 15:55

Ce contradictie am in ultima postare :)!Adica, sa fugi de mine, cand eu te vreau prieten :).

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Iul 2019, 18:27

Draga Speranta, nimeni nu fuge de tine ci tu de noi...Facind si aplicind aceleasi lucruri vei avea acelasi rezultat si este ca si cum l-ai intreba pe DD de ce nu te ajuta, EL te ajuta dar tu nu vrei sa fii ajutata...Si prietenii adevarati iti spun si in fata ceea ce este corect nu ceea ce ai vrea numai sa auzi tu...Am mai explicat aici, nimeni nu s-a tinut dupa mine sa ma ajute ci eu de ei...
O seara frumoasa iti doresc in continuare, cu drag!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 12 Iul 2019, 18:51

Sunt putin speriata... De cateva zile, mana dreapta imi este amortita...Ati simtit asta?

Înapoi la “PREZENTATI-VA”