021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 30 Aug 2019, 17:39

N-am mai scris de ceva timp, dar am continuat sa citesc forumul...Am fost plecata, am trecut prin dificultati, am baut, n-am baut, am avut zile, efectiv, cand ma opream pe o banca si citeam inca o poveste 2 ore in sir (ultima a lui Catalin, cap coada). Am primit ajutor de pe forum, si multumesc pentru asta, cu toate ca n-am avut curajul sa ajung la AA sau sa raspund intr-un fel persoanelor respective...Joy, imi pare rau si iti multumesc ca ai vrut sa ma ajuti...Tudor, tie in mai mare masura, m-ai si ascultat si ai avut rabdare...Parca scriu un bilet de adio :), asa suna...dar nu e chiar asa...Realizez ca tine strict de mine si atat.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 30 Aug 2019, 20:48

Ai dreptate Speranta draga. Cred ca pentru cei ca noi, e doar o chestiune de timp pana sa ne fie bine. Asa imi place mie sa cred. 🤗
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 30 Aug 2019, 23:25

Buna draga Speranta si ma bucur mult ca ai revenit!😌😘
Desi n-am mai scris la tine iti spun sincer ca m-am gindit de multe ori ce faci , cum esti si de ce nu mai scrii si ma bucur sa te citesc.
Tine aproape si-mi place f mult numele tau!😘🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 31 Aug 2019, 12:56

Iti multumesc ca mi-ai citit topicul, Speranta!
Sper sa fi ajutat cumva.
Mult succes,
Catalin

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2019, 14:40

Cumva, m-am regasit in multe din starile tale, in special in rusinea de a spune ca am baut din nou...Odata recunoscuta problema si afirmata apropiatilor vine ca un stigmat...A inceput, parca, sa-mi fie frica sa mai beau....Sentimentul de vinovatie e atat de puternic de parca as comite o infractiune...Inainte, nu simteam asa, era normalitate pentru mine ...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Sep 2019, 13:01

Imi poate spune cineva, va rog, unde gasesc sa citesc Bigbook?

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 01 Sep 2019, 14:01

Cu siguranta ca iti va raspunde cineva care stie si pina una alta cred, intreaba-l pe Tudor sau Styx pt ca se poate citi on-line asa cum am citit-o si eu, ajutata de Tudor.Succes!😘👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 02 Sep 2019, 06:42

Buna Speranta! Eu am gasit si varianta partiala audio a acestei carti pe google. Tin minte ca mai ascultam la casti serile din ea..
Sa stii ca la fel ma simt si eu Speranta cand consum alcool. Ca o infractoare. Simt ca nu e corect sa tot ascund boala aceasta, dar totusi nu ma pot abtine sa comit o astfel de "infractiune" atunci cand creierul imi cere.. Iar sentimentul de vinovatie e insasi inchisoarea, stii? Iti fura spiritul liber, puterea de a te bucura cu adevarat de viata.
Acum doua zile l-am putut urmari la TV pe directorul stiintific al clinicii Aliat, Eugen Hriscu. Acesta a prezentat o statistica infioratoare cu privire la Romania si cauza mortalitatii in urma consumului de alcool. Femeile se afla pe locul fruntas in U.E., iar barbatii pe locul patru. A venit si cu o explicatie in acest sens. Femeile se jeneaza sa povesteasca despre boala lor, ascund ce li se intampla, nu cauta ajutor si de aici statistica..
Cu privire la intrebarea ta mai veche, daca vom mai fi bine vreodata.. eu sunt convinsa ca da. Tot ce ni se intampla, toate recaderile, tot zbuciumul.. au rolul de a ne intari, de a ne imuniza, de a ne pregati pentru abstinenta atat de dorita. Mai exact de a ne impaca!
Pupici acum. S-au trezit cei din familia mea. Mergem sa luam micul dejun. 😘
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Sep 2019, 18:04

Buna, Ambasador si-ti multumesc pentru raspuns. Respectiv, la afirmatia ca femeile se jeneaza, consider ca frica primeaza...E atat de blamata femeia in Romania, incat indiferent de ce alege sa faca, tot este judecata...Atunci sa mai spui ca esti alcoolica...

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 03 Sep 2019, 20:29

Speranta16 scrie:Imi poate spune cineva, va rog, unde gasesc sa citesc Bigbook?

Salutare !
cel mai usor o poti gasi la grupul AA
dar o poti citi si aici http://aamo.info/bb/aaromania/aabbromania.html

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”