021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 18 Oct 2019, 22:19

Bem ca suntem depresivi sau ajungem in depresie, daca bem?

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 19 Oct 2019, 08:25

Buna dimineata!
De obicei intri in depresie datorita bauturii, dar nu este exclusa nici varianta cealalta... cred ca depinde de fiecare persoana...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 19 Oct 2019, 08:38

Din pacate depresia e folosita intr-un spectru prea larg, multi se refera la ea ca la tristete, de aici si perceptia ei ca un "moft". Cumva la fel ca alcoolismul pentru nealcoolici.

Depresia pe care o stiu eu e cea in care nu mai gasesti nici un motiv de a face ceva, de a trai, in care nu mananci cu zilele si te uiti in gol, de slabesti 10 kilograme pe saptamana. In care traiesti un sentiment groaznic de neputinta si de constientizare ca esti deja mort.

La care depresie te referi, Speranta? Daca la a doua varianta, atunci ea nu e declansata de alcool.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 19 Oct 2019, 15:30

Cătălin are dreptate, eu mă referam la cei care consumă... si nu numai alcool, am văzut aici tipi care erau sa se sinucida dupa ce au incetat consumul de ecstasy...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 19 Oct 2019, 17:30

Styx, multumesc pentru raspuns. Imi cer scuze, dar nu pot sa ma abtin. Datorita se foloseste intr-un sens pozitiv. Din cauza alcoolului, da, am ajuns in depresie si, sincera sa fiu, nu inteleg ultima ta postare.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 19 Oct 2019, 17:36

Catalin, la un pic din amandoua. Daca ai trecut prin asta, imi pare rau, sincer...

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 19 Oct 2019, 19:32

E posibil să ai dreptate, nu stau să fac analiza pe text:), din cauza alcoolului, atunci...
Nu lua in considerare ultima mea postare, se pare că la consumatorii de ecstasy efectele sunt cu totul altele decât la alcool atunci când incetezi consumul.

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 19 Oct 2019, 20:15

Depresia mea personal,e de natura descrisa de catalin in varianta a doua<<nu mai gasesti nici un motiv de a face ceva, de a trai, in care nu mananci cu zilele si te uiti in gol, de slabesti 10 kilograme pe saptamana. In care traiesti un sentiment groaznic de neputinta si de constientizare ca esti deja mort>>,bine,nu am slabit 10 kg pe sapt.,mananc de bine de rau in fiecare zi,dar in rest,ma regasesc plenar.
Cred ca am avut de multa vreme ceea ce se cheama"depresie mascata"am dus-o pe picioare,n-a stiut nimeni,ca nu era sa urlu pe strada,si s-a tot adunat,s-a tot adunat,iar acum s-a mai combinat si cu ceva(destula) tulburare obsesiv-compulsiva,pe care si pe aia cred c-am avut-o in stare latenta si despre care nu vreau sa vorbesc.
In rest,cu alcoolul,sunt"in parametri".In seara asta,cred ca inca n-am ajuns la 1/2 litru,sau daca am ajuns,n-am sarit prea mult...

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 19 Oct 2019, 22:12

Speranta16 scrie:Catalin, la un pic din amandoua. Daca ai trecut prin asta, imi pare rau, sincer...

Nici acum nu inteleg cum de mi-a trecut sentimentul ala de mlastina neagra si nici nu vreau sa mai stiu sincer ... eu cand aud de depresie ma cutremur. Airam care scrie aici si e o adevarata invingatoare stie mai multe despre asta fiind sub tratament pt asa ceva.

Eu gasesc tristetea buna, chiar si niste lacrimi pe aici pe acolo...ii invidiez pe cei ce se pot descarca astfel pentru ca sunt "sanatosi".

Speranta, daca vrei sa ne auzim la un telefon...
Ultima oară modificat 19 Oct 2019, 22:53 de către catalinul, modificat 1 dată în total.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 19 Oct 2019, 22:46

El Sugativo scrie: Depresia mea personal,e de natura descrisa de catalin in varianta a doua...mananc de bine de rau in fiecare zi,dar in rest,ma regasesc plenar.

Daca ti-e foame si poti scrie aici atunci nu esti in depresia aia de o stiu eu. Asta nu inseamna ca esti ok.

Te-ar interesa sa ne auzim?

Înapoi la “PREZENTATI-VA”