021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 19 Noi 2019, 14:19

Draga mea, probabil ca ai ales sa-ti impartasesti povestea pentru ca, intr-un fel sau altul, te regasesti in a mea. In toti din noi zace o pofta necontrolabila urmare a unor traume stiute si nestiute, care ne-a macinat in timp stima de sine pana la 0. Alcoolismul este o boala, care nu se vindeca pana nu cunosti cauza care a declansat-o. Confundam increderea in sine cu stima de sine si nu intelegeam unde trebuie sa lucrez. M-ai intrebat daca m-am vindecat? Exclus, dar urmez "tratament". Lupt sa readuc la lumina cea mai buna versiune a mea. E greu, dar nu imposibil. Cred cu tarie, ca atunci cand voi fi impacata cu tot ce s-a intamplat in viata mea, cand voi lasa trecutul in urma si voi ierta persoanele care m-au ranit fizic sau emotional, voi reusi. Sunt la inceput de drum in abstinenta, ca pana acum am avut doar abtineri, dar ideea am inteles-o. Acum chiar depinde de vointa si determinarea mea si de actiunile pe care le fac in sensul asta.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 19 Noi 2019, 14:58

Iti multumesc din suflet pentru empatie si gandurile bune. Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 19 Noi 2019, 18:57

Bună seara!
Draga Noah îți scriu aici pe topicul Speranței (pe care o rog să mă ierte pentru asta)
Îți mulțumesc pentru sinceritatea impartasiri tale si îți urez bine ai venit pe acest forum.
Dacă vei vrea să ne mai spui din experiența ta sint sigur ca vei primi feedback permanent cât timp vei fi prezentă .daca vei avea un topicul al tau .
Toate cele bune și abstinenta senină va doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 22 Noi 2019, 11:32

Bună Speranța!
Orice cale e mai bună decât să te resemnezi cu boala. Felicitări!
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Noi 2019, 14:53

Buna. Este a 26 a zi de cand nu beau si ma simt al naibii de bine. Cel putin azi.

Vbc
Boboc
Boboc

Mesajde Vbc » 22 Noi 2019, 21:09

La cât mai multe ! Eu o sa fac 3luni in curând..sper
Ma simt mult mai bine din toate punctele de vedere!
Cale senină tuturor si week end placut!
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Noi 2019, 21:31

Multumesc. Multe luni, multi ani inainte. Weekend frumos!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 23 Noi 2019, 10:23

Bună dimineața!
Felicitări, Speranța!
Felicitări, VBC!
Vă doresc să aveți abstinența senină și continuă!
Din când în când " faceți o balanță decizională" cu două rubrici.
Pe de o parte "cum eram in consum " în partea cealaltă
"Ce avantaje mi-a adus abstinența "
si vedeti "cum stati".
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 23 Noi 2019, 12:03

Buna si multumim, Tudor. Balanta o fac tot timpul cand imi vine vreo idee de a consuma pentru ca, din pacate, tind sa uit tot chinul prin care treceam dupa un maraton din weekend. Asa ca, de cate ori mintea mea proiecteaza un pahar de vin, rememorez toate clipele cand tineam wc-ul in brate, noptile nedormite, angoasa permanenta, fata deformata, rusinea infinita si, nu in ultimul rand, suferinta proprie si a familiei.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 23 Noi 2019, 13:54

Mie mi-a prins bine când mi-am îndreptat atenția către partea pozitivă a vieții mele în recuperare. Nu am închis ușa trecutului dat prefer să trăiesc azi fiecare zi la timpul ei.

Imagine
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “PREZENTATI-VA”