021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sa fii femeie alcoolica e greu

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Carmen33
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesajde Carmen33 » 14 Iun 2019, 10:19

Azi fac 6 ani de la casnicie.si suntsingura.mi-am dat sotul afara dincasa iar ...beau de 2 ani ,am pastrat ascuns Dar am devenit din ceIn ce mai violenta si rea.mama e socata...soacramea ma uraste, sotul nu mai poate.am cautat cautat ajutor la el,la psiholog...Din propie initiativa,dar degeaba.imi este frica de mine.voi sfarsii rau.maizolez in casa si beau.nu am prieteni,la ce fel de om sunt nu sta nimeni langa mine.Am nevoie de o speranta:(

Airam
Veteran
Veteran

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesajde Airam » 14 Iun 2019, 11:29

Imi pare foarte rau de starea in care esti. Incearca sa nu bei, o sa reusesti daca ti doresti.
Cu drag Maria!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 14 Iun 2019, 12:02

Buna Carmen!
Speranta de buna seama ca vei gasi si pentru ca sa se transforme in realitate trebuie sa fii binevoitoare cu tine si sa constientizezi ca vrei sa te ajuti si tu doarece nimeni nu poate face asta pt tine...
Primul pas deja l-ai facut daca realizezi ca viata ta nu este ok.Nu te gindi ca se va schimba totul peste noapte ci incepe sa citesti pe acest Forum pentru ca incepi sa intelegi cam ce trebuie sa faci.Ultima persoana care si-a schimbat viata si merge inainte abstinenta, este Danutza, citeste la ea, are 10 luni de abstinenta si o gindire total schimbata fata de ceea ce facea in trecut...🤔
Eu am invatat aici pe Forum ca ii putem ajuta pe cei care vor sa se ajute si ei..., altfel este imposibil..., degeaba aduci un cal la apa daca el nu vrea sa bea apa...🤔 Personal eu am vrut sa ma ajut si toti prietenii de aici m-au ajutat, incepind cu Tudor ....Viata nu este numai lapte si miere dar inveti cum sa faci fata a a tot ceea ce ti se intimpla in viata, fara sa te amagesti cu alcol...👍
Toate cele bune si suntem aici si pt tine!👍

PS Prin ceea ce treci tu am trecut si eu...😞 Asadar vezi ca exista speranta...😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Carmen33
Boboc
Boboc

Mesajde Carmen33 » 14 Iun 2019, 13:36

Airam scrie:Imi pare foarte rau de starea in care esti. Incearca sa nu bei, o sa reusesti daca ti doresti.
Cu drag Maria!

Iti multumesc,nu imi doresc decat sa nu mai beau! Success la fel

Carmen33
Boboc
Boboc

Mesajde Carmen33 » 14 Iun 2019, 13:44

PS Prin ceea ce treci tu am trecut si eu...😞 Asadar vezi ca exista speranta...😌👍[/quote]

Ai dreptate,am venit aici pt ca nupot singura.nu stiu cum,dar vreau!cateodata nu inteleg,de ce nu pot sa nu mai imi iau bautura.sunttare fericita cand ajung la casa de marcat si nu am pus bautura inCos,Dar asta se intampla rar.cedez repede ,creier slab...o sa citesc ,o sa ma documentez cum au reusit altii.
Felicitari pt marea reusita.Pt ca este!

Ps :imi cer scuze daca am dat reply-urile gresit.inca invat

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 14 Iun 2019, 13:53

Buna, Carmen. Inteleg perfect prin ce treci. Singura diferenta dintre noi este vechimea. Am mai multi ani in spate de baut si singurul lucru cert pe care ti-l pot spune este faptul, ca nu aduce nimic bun. Usor, usor ai sa te distrugi si ai sa pierzi tot: sanatatea, familia, prietenii, jobul, stima de sine, banii si chiar, poate, si casa. De asemenea, cu cat inaintezi in timp, setea devine din ce in ce mai acuta si va fi din ce in ce mai greu sa te lasi. Prin asta trec eu in momentul de fata. Beau ca sa functionez! Aici vrei sa ajungi?

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 14 Iun 2019, 14:13

Aaa si uitasem de frumusete si de aspect. Efectiv bautura te distruge. Imi aduc aminte, cum acum vreo 10 ani, eram in masina cu un coleg si, trecand o femeie pe langa noi, imi spune:"ce betiva!" Eu foarte intrigata, fiind feminista de fel, ii spun ca e urat ce spune si ca de unde stie el... "Se vede pe fata ei", imi raspunde. Nu am inteles la momentul respectiv, abia incepusem sa beau, dar, in prezent, inteleg perfect. Incerc sa ma mint, sa neg, dar degeaba. Am exact fata acelei femei...

Carmen33
Boboc
Boboc

Mesajde Carmen33 » 14 Iun 2019, 14:20

Buna Speranta,

Urasc alcoolul, il urasc! Sunt disperata ca nu ma pot lasa.Cu sticla de wiskey langa mine,cautam pe net solutii si povesti.Acum inca mai am alcool in mine,destul de mult,sevraju de va Duce ,si imi e teama de urmatoarea zii in care voiFii slaba si o comit din nou.nici nu mai muncesc,financiar stau Prost...si pacat,am realizat ceva pana la 33 ani,dar voi pierde tot.imi e frica ca mor,pentru prima data in viata mea.eu conduc ,beata,nu am facut niciodata accident.CE NOROC!!! Nimeni ranit din cauza Judecatii mele sarace...ma sperie propia mea persoana si nu am habar cum sa ma descurc....dar nu ma las,trebuie sa imi dau seama cum,sa schimb 😓

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 14 Iun 2019, 15:13

Si eu am inceput de curand sa scriu pe forum si asta dupa luni de zile in care l-am urmarit si am citit povesti de viata, pe ascuns si tot timpul, cu sticla de vin sau bere langa mine. Exista aico oameni foarte saritori, dispusi sa te ajute. Nu a trecut mult timp si am si primit ajutor, dar ce crezi? Inca nu pot sa accept ajutorul...Aseara am baut si eu 2 sticle de vin si mi-am ucis laptopul definitiv, varsand alcool pe el, dar nu imi pare atat de rau pe cat imi pare ca am dezamagit o persoana, careia i-am cerut ajutorul. Am spus ca voi face astazi ceva si sa ne intelegem, acest ceva fiind 100% in beneficiul meu, si astazi, cand m-am trezit in sevrajul groaznic atat de cunoscut mie si cu fata sifonarta rau, m-am panicat si am refuzat. Abia am iesit de la birou dupa o zi groaznica, in care nu am vorbit cu nimeni, incercand sa ascund chinul prin care trec si dupa lungi cautari, am gasit un plafar de unde mi-am procurat niste picaturi, AntiAlcool Plant se numesc. Doar atat am gasit dupa 4 farmacii si 3 plafare incercate. Din prospect, reiese ca sunt facute doar din plante si nu au efecte adverse...

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 14 Iun 2019, 15:18

Nuuu, Speranta nu ai dezamagit pe nimeni daca la mine te referi, sub nici-o forma si cred ca tu esti mult mai buna decit eram eu in trecut...🤔Stii ce i-am spus eu Preotului (unui Preot din orasul meu pt ca de Preotul meu imi era rusine😂😂😂🤔 )dupa ce m-am spovedit dupa muuuulti ani?Ca in afara de crima le-am facut pe toate dar prin avort am facut-o si pe asta...🤔😓😓😓

Acum sa citesc in continuare ce a scris Carmen pt ca sa-i sa-i raspund!😉👍
Ultima oară modificat 14 Iun 2019, 15:22 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”