021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sa fii femeie alcoolica e greu

Aici puteti povesti experientele personale.
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: codependenta

Mesaj de Carmen33 »

Da ai gresit.si Eu conduc beata,170 la ora ,autostrada...nu o lasa,cat crezi ca va dura pana ....panaiese rau.intelegei boala,daca de simte vinovata ,stie ca e rau.dar vrea sa se lase?cat de mult?traiesti acelasi cosmar cu sotu.eu nu am copii,mai bine.dar asta este doar o problema in minus neadaugata la “glossar” invatai boala,cat poti de mult despre ea,apoi Pune intrebari ,ei.

Ps :cred ca e a3 a oara cand am incercat sa iti raspund,celelalte 2 mesaje nu imi apar

Bine ai venit
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

Deci da vreau sa ma duc la AA,stiu ca va fii dificil Dar imi e teama ca daca nu o fac...nu mai am mult.acum a trecut o zii de cand,m-am trezit In bautura...sticle de wiskey prin casa de Nici Macar nu imi aduc aminte cand le-am luat,rau...acum nu as bea,ma simt iar vinovata,nu vrea creieru Dar pestecateva zile...stiu ce incepe.si ma gandesc ca Eu nu sunt alcoolica si ca o sa beau doar o bere si gata,ca pot sa ma las...Nici grija de mine nu am,nu fac decat sa beaupana lesin...auzindu-mi vocea in cap ,gandurile nefiltrate” vreau sa beau pana lesin” suna hopelesssi ridicol.Vreau AA ,imi lipseste simie ca si tine ,vointa?

Stiu asa:trebuie sa schimb asta.osa vad pe parcurs..
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de tudor »

"La fel, acum cateva luni mi-am dat iubitul din casa afara, ca nu aveam loc de 2 iubiri, si am ales alcoolul, cu toate ca a vrut sa fie langa mine, chiar si asa sau sa ma ajute"
Alcoolul dizolvă tot:
Dizolva familii , prietenii,serviciu banii, case masini, stare de sănătate, și..stima de sine.
Dacă vreți să vedeți cum a reușit o femeie care a fost in situatia voastră va invit in nume personal la aniversarea ei a 6 ani de abstinența la alcool. Puteți auzi direct de la ea cum a fost, ce i s-a întâmplat și cum este acum .
Dacă ea a putut veți putea .
Deci luni 17 iunie 2009 este ședința aniversară la Pavilionul 17 din spitalul Obregia
Spitalul Clinic de Psihiatrie „Profesor Doctor Alexandru Obregia”
Șoseaua Berceni 10, București 041914
https://maps.app.goo.gl/Ex1dBFtapqqtWYYw9
Numele meu este Tudor si fac parte din Comunitatea Alcoolicilor anonimi din București e-mail [...]
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de El Sugativo »

Speranta 16,
<<cu toate ca am 2 beri, la bord, parca ceva s-a schimbat>>
Si eu fac la fel dupa ce am baut, imi spun ca de maine o sa ma las.Dar asta o fac pt.ca ma simt bine sub efectul bauturii,cand vine ziua de maine si incepe sevrajul,imi spun"cat de tampit am putut sa fiu sa cred ca o sa pot renunta?"
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: codependenta

Mesaj de tudor »

codepadi scrie:Sunt codependent. Ma poate ajuta cineva? Sotia are probleme cu alcoolul de mai mult timp, in ultima perioada de necontrolat. Cand bea este cu totul alt om, cu care nu pot comunica. Cand nu bea se simte vinovata si evita subiectul. Nu stiu cum sa mai procedez. Astazi am fost plecat cu masina, iar la intoarcere m-a sunat plangand ca are nevoie de ajutor. dar, odata ajuns acasa au inceput tipetele si reprosurile: stare ei mi se datoreaza. M-am straduit sa fiu calm si sa aman discutia după ce setrezeste. După alte câteva reprosuri a intrebat fetița de 10 ani dacă o alege pe ea sau pe mine. Fetița a spus că o alege pe ea, de frică. Si-a facut bagajele să plece de acasa. I-am ascuns cheile de la mașină și am convins copilul să se liniștească până când își revine mami. Furioasă că nu vrea sa plece copilul cu ea, a gasit cheia de rezerva și a plecat cu câteva bagaje. Cu toate că am amenințat-o că sun la circulație să o oprească în trafic. Nu am sunat știind că îi ridică permisul. Am greșit?
Alcolismul afecteaza cel putin 7 persoane apropiate alcolicului Ca sa il poti ajuta pe alcolic(a)este necesar sa cunosti cu ce te confrunti . Dela cine poti sa primesti ajutor ?Poti primi ajutor de la cei care au trcut prin situatii ca ale tale, CODEPADI
Daca esti din Bucuresti sa sti ca exista Grupul de suport al codependentilor,Al-anon persoana de Contact Vali 0727035786
https://alanonromania.wordpress.com/
http://alanoniasi.xhost.ro/
http://alanoniasi.xhost.ro/ghidul-pentru-familie.html
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
codepadi
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iun 2019, 14:13

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de codepadi »

Nu sunt. Îmi pare rău de confuzie. Sunt membru nou și nu am știut unde sa scriu.
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

[quote="Usersters123
Hai sa mergem luni sa invatam sa ne reluam viata.

Azi nu am baut si e bine sa zic asta.Desi,am facut cumparaturi nu am fost ispitita.Sunt inraita,mi-a luat prea multe si imi ia in continuare cu voia mea.E un creier pacalit de o licoare facuta laborator.Trebuie sa iasa “chimia” din cap.
Sotul a vazut cat e de groasa.I-am facut un set de reguli pt mine,explicate cat mai in amanunt.in general control total dupa ultimul “show” in care parca vomitase Stephen King pe mine😂😂😂
Avem adresa.Dar ora?
Seara buna!
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

[quote="Usersters123"]Buna dimineata.
Eu zic ca daca vrei cu adevarat AZi , Macar azi poti si tu sa faci o pauza.Sfarsitul cosmarului asta trebuie sa inceapa cat de curand.
Mi-a placut acest video, mi-a placut de sinceritatea acestei femei

https://youtu.be/6EghiY_s2ts
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Carmen si Speranța!
Am o sugestie pe voi două .
Nu vreți voi să cunoașteți împreună oameni care au trecut prin ce treceți voi acum aflate la începutul abstinenței voastre si sa aflați cum au reușit să rămână abstinenti, o zi , o săptămână, un an , 5 ani, 10 ani
... ????
Azi la ora 16 este ședința AA in strada Pescarusului lângă spitalul județean Ilfov in clădirea sociala a Bisericii de pe aceiasi strada.
Biserica Sfintii Nicolae, Calinic, Spiridon si Nectarie
Strada Pescărușului 9-11, București 077085
https://maps.app.goo.gl/hnnDoV2xixe4ZbGo9
Participati , păstrați-vă mintea deschis
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns