021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sa fii femeie alcoolica e greu

Aici puteti povesti experientele personale.
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

Azi fac 6 ani de la casnicie.si suntsingura.mi-am dat sotul afara dincasa iar ...beau de 2 ani ,am pastrat ascuns Dar am devenit din ceIn ce mai violenta si rea.mama e socata...soacramea ma uraste, sotul nu mai poate.am cautat cautat ajutor la el,la psiholog...Din propie initiativa,dar degeaba.imi este frica de mine.voi sfarsii rau.maizolez in casa si beau.nu am prieteni,la ce fel de om sunt nu sta nimeni langa mine.Am nevoie de o speranta:(
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Airam »

Imi pare foarte rau de starea in care esti. Incearca sa nu bei, o sa reusesti daca ti doresti.
Cu drag Maria!
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

Airam scrie:Imi pare foarte rau de starea in care esti. Incearca sa nu bei, o sa reusesti daca ti doresti.
Cu drag Maria!
Iti multumesc,nu imi doresc decat sa nu mai beau! Success la fel
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

PS Prin ceea ce treci tu am trecut si eu...😞 Asadar vezi ca exista speranta...😌👍[/quote]

Ai dreptate,am venit aici pt ca nupot singura.nu stiu cum,dar vreau!cateodata nu inteleg,de ce nu pot sa nu mai imi iau bautura.sunttare fericita cand ajung la casa de marcat si nu am pus bautura inCos,Dar asta se intampla rar.cedez repede ,creier slab...o sa citesc ,o sa ma documentez cum au reusit altii.
Felicitari pt marea reusita.Pt ca este!

Ps :imi cer scuze daca am dat reply-urile gresit.inca invat
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

Buna Speranta,

Urasc alcoolul, il urasc! Sunt disperata ca nu ma pot lasa.Cu sticla de wiskey langa mine,cautam pe net solutii si povesti.Acum inca mai am alcool in mine,destul de mult,sevraju de va Duce ,si imi e teama de urmatoarea zii in care voiFii slaba si o comit din nou.nici nu mai muncesc,financiar stau Prost...si pacat,am realizat ceva pana la 33 ani,dar voi pierde tot.imi e frica ca mor,pentru prima data in viata mea.eu conduc ,beata,nu am facut niciodata accident.CE NOROC!!! Nimeni ranit din cauza Judecatii mele sarace...ma sperie propia mea persoana si nu am habar cum sa ma descurc....dar nu ma las,trebuie sa imi dau seama cum,sa schimb 😓
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

bine ai facut,hai sa ne facem noi bine aici.Boboc,inteleg ce simti.cu toti....Imi este si rusine sa ma duc la magazin sa imi iau paine,Eu stau m-am mutat recent langa Bucureşti....cred ca deja ma barfeste lumea pe aici.nu m-am dat niciodata in spectacol in fata nimanui dar...cred ca de vede pe mine.Cat rau ne putem face si ce frustrant este ca tu singur nu te poti” repara” ..pe mine ma doare ca nu sunt asa “alpha” cum am crezut ...
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

Mama a trait cu un alcoolic 35 ani.Tata a murit de Parkinson’s, ea nu intelege cum de nu poti spune”nu”...Dar cosmin,sotu,inca,el nu va uita prin ce a trecut.macar as vrea sa inteleaga ca am o boala,sa imi priceapa boala.noi amndoi ne-am apucat de baut,la el a durat 4luni...de atunci deloc.dar eu....Eu am facuto lata,el beat e cuminte Eu beata sunt demon....dar si Eu sufar,sufar de nu mai pot,e ca si cum alcoolismul doare.acum evaluez problemele ultimei betii,incerc sa vad ce pot repara...dacaDoar puteam sa nu beau,
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de El Sugativo »

Carmen,
<<Tata a murit de Parkinson>> zici tu.Dar socrul meu a murit tot de Parkinson,la 80 de ani,si nu bea decat din an in pasti cate un pahar de vin sau o bere si GATA(avea si tensiune).Iar soacra mea a avut Alzheimer si nu punea alcool in gura.Asa ca...
in acelasi timp,am cunoscut oameni care beau de dimineata pana seara si n-au facut Parkinson,cel mult ciroza,dar de aia te cureti mai repede...
Imi cer scuze daca am spus ceva aiurea.Si eu sunt alcoolic.
codepadi
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iun 2019, 14:13

codependenta

Mesaj de codepadi »

Sunt codependent. Ma poate ajuta cineva? Sotia are probleme cu alcoolul de mai mult timp, in ultima perioada de necontrolat. Cand bea este cu totul alt om, cu care nu pot comunica. Cand nu bea se simte vinovata si evita subiectul. Nu stiu cum sa mai procedez. Astazi am fost plecat cu masina, iar la intoarcere m-a sunat plangand ca are nevoie de ajutor. dar, odata ajuns acasa au inceput tipetele si reprosurile: stare ei mi se datoreaza. M-am straduit sa fiu calm si sa aman discutia după ce setrezeste. După alte câteva reprosuri a intrebat fetița de 10 ani dacă o alege pe ea sau pe mine. Fetița a spus că o alege pe ea, de frică. Si-a facut bagajele să plece de acasa. I-am ascuns cheile de la mașină și am convins copilul să se liniștească până când își revine mami. Furioasă că nu vrea sa plece copilul cu ea, a gasit cheia de rezerva și a plecat cu câteva bagaje. Cu toate că am amenințat-o că sun la circulație să o oprească în trafic. Nu am sunat știind că îi ridică permisul. Am greșit?
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesaj de Carmen33 »

Usersters123 scrie:Sunt putin nedumerita...Ai scris intamplator aici sau esti, cumva, sotul lui Carmen?
Nu este :)
Scrie răspuns