021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sa fii femeie alcoolica e greu

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sa fii femeie alcoolica e greu

Mesajde Speranta16 » 14 Iun 2019, 15:22

Nu, Joy. Ma refeream la altcineva, dar iti multumesc si tie pentru ajutor.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 14 Iun 2019, 15:24

Scuze Speranta!👍

Da Carmen, in "boala " asta toti suntem la fel si asemeni tie am patit si eu de prea multe ori cind am vrut sa ma las de baut singura, eu fiind o fire extrem de ambitioasa...🤔 Am baut si pt neputinta mea pt ca nu intelegeam de ce nu reusesc...Dupa ce am poposit aici si mi-am dorit cu ardoare sa ma salvez din adincul sufletului, Dumnezeu m-a ajutat sa gasesc acesti OAMENI minunati, incepind cu Tudor care este un membru marcant in AA si dupa a carui invataminte m-am format si eu.😌👍La rindul meu incerc sa dau mai departe ceea ce si eu am primit gratis, abstinenta mea...👍
Niciodata nu mi-a placut gustul alcolului si nici a berii si a nici a vre-unei bauturi alcolice dar beam pt a fugi de realitate, "stare de bine falsa" care nu va mai putea fi atinsa niciodata ca la inceputuri indiferent cit ai bea...Vei bea din ce in ce mai mult incercind asta si mai devreme sau mai tirziu, pe linga familie, prieteni, servici etc, vei pierde mult mai mult si ceea ce ai mai de pret, SANATATEA ta...😞
Incepe tratamentu care din fericire este gratis pt noi, cu pastila zilnica pt abstinenta ASTAZI NU BEAU...Si ia-o in fiecare dimineata , atit...Nu-ti propune sa nu mai bei niciodata pt ca povara este prea mare si nu rezisti, iti spun din experienta ci doar AZI..🤔😌👍
Tine aproape si vei avea numai de cistigat!👍

PS Trecutul nu-l putem schimba dar de buna seama ca ne putem schimba viitorul iar ASTAZI este prima zi din restul zilelor noastre...🤔😌👍
Ultima oară modificat 14 Iun 2019, 15:44 de către Joy, modificat de 3 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 14 Iun 2019, 15:33

Si da, Joy. In afara de crima, le-am cam facut pe toate si eu...

Sunt autorul acestui subiect
Carmen33
Boboc
Boboc

Mesajde Carmen33 » 14 Iun 2019, 15:42

bine ai facut,hai sa ne facem noi bine aici.Boboc,inteleg ce simti.cu toti....Imi este si rusine sa ma duc la magazin sa imi iau paine,Eu stau m-am mutat recent langa Bucureşti....cred ca deja ma barfeste lumea pe aici.nu m-am dat niciodata in spectacol in fata nimanui dar...cred ca de vede pe mine.Cat rau ne putem face si ce frustrant este ca tu singur nu te poti” repara” ..pe mine ma doare ca nu sunt asa “alpha” cum am crezut ...

Carmen33
Boboc
Boboc

Mesajde Carmen33 » 14 Iun 2019, 15:55

Mama a trait cu un alcoolic 35 ani.Tata a murit de Parkinson’s, ea nu intelege cum de nu poti spune”nu”...Dar cosmin,sotu,inca,el nu va uita prin ce a trecut.macar as vrea sa inteleaga ca am o boala,sa imi priceapa boala.noi amndoi ne-am apucat de baut,la el a durat 4luni...de atunci deloc.dar eu....Eu am facuto lata,el beat e cuminte Eu beata sunt demon....dar si Eu sufar,sufar de nu mai pot,e ca si cum alcoolismul doare.acum evaluez problemele ultimei betii,incerc sa vad ce pot repara...dacaDoar puteam sa nu beau,

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 14 Iun 2019, 16:19

Mama traieste cu tata, un alcoolic in continuare, cu probleme grave de sanatate si la fel nu intelege cum de nu poate el sau eu sa spun stop. A si avut si un tata alcoolic, sora si tot nu intelege....Si eu m-am apucat de baut, cu fostii...Nu am avut nicio relatie, fara alcool. La fel, acum cateva luni mi-am dat iubitul din casa afara, ca nu aveam loc de 2 iubiri, si am ales alcoolul, cu toate ca a vrut sa fie langa mine, chiar si asa sau sa ma ajute. Daca te uiti la povestea mea, am spus ca mi-e rusine sa mai merg la magazine, de atata timp si ca o fac prin rotatie, dar si asa toata lumea ma stie... Femeia, cu ochelari de soare, chiar si iarna, care cumpara alcool... Am avut si probleme si inca am, comportamentale, atunci cand consumam alcool...Am jucat multe personaje, nu doar cea de demon...Consideram, pana sa incep sa citesc acest forum si sa incep sa scriu, ca sunt cea mai rea si ca nimeni nu ma intrece...Am simtit si simt ca am sa mor daca nu ma opresc sau ca am sa devin un om al strazii...Am inceput sa dezvolt stari de angoasa, atacuri de panica, cred, cu toate ca eram sigura ca ~alpha~ de mine nu e predispusa la asemenea stari, dar uite ca sunt...
Dar stii ce? Cumva m-am bucurat, mult spus bucurat, cand ai scris, mai ales cand ai scris ca stai langa Bucuresti. Si eu caut o solutie de ceva timp si am ineput sa cred ca AA ar fi una dintre ele. Daca vrei, ca eu momentan nu am curaj, putem sa ne intalnim si sa mergem impreuna... Mi-a licarit in cap ideea, ca daca suntem 2, ar fi mult mai usor...

El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 14 Iun 2019, 16:32

Carmen,
<<Tata a murit de Parkinson>> zici tu.Dar socrul meu a murit tot de Parkinson,la 80 de ani,si nu bea decat din an in pasti cate un pahar de vin sau o bere si GATA(avea si tensiune).Iar soacra mea a avut Alzheimer si nu punea alcool in gura.Asa ca...
in acelasi timp,am cunoscut oameni care beau de dimineata pana seara si n-au facut Parkinson,cel mult ciroza,dar de aia te cureti mai repede...
Imi cer scuze daca am spus ceva aiurea.Si eu sunt alcoolic.

codepadi
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

codependenta

Mesajde codepadi » 14 Iun 2019, 16:42

Sunt codependent. Ma poate ajuta cineva? Sotia are probleme cu alcoolul de mai mult timp, in ultima perioada de necontrolat. Cand bea este cu totul alt om, cu care nu pot comunica. Cand nu bea se simte vinovata si evita subiectul. Nu stiu cum sa mai procedez. Astazi am fost plecat cu masina, iar la intoarcere m-a sunat plangand ca are nevoie de ajutor. dar, odata ajuns acasa au inceput tipetele si reprosurile: stare ei mi se datoreaza. M-am straduit sa fiu calm si sa aman discutia după ce setrezeste. După alte câteva reprosuri a intrebat fetița de 10 ani dacă o alege pe ea sau pe mine. Fetița a spus că o alege pe ea, de frică. Si-a facut bagajele să plece de acasa. I-am ascuns cheile de la mașină și am convins copilul să se liniștească până când își revine mami. Furioasă că nu vrea sa plece copilul cu ea, a gasit cheia de rezerva și a plecat cu câteva bagaje. Cu toate că am amenințat-o că sun la circulație să o oprească în trafic. Nu am sunat știind că îi ridică permisul. Am greșit?

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 14 Iun 2019, 16:59

Sunt putin nedumerita...Ai scris intamplator aici sau esti, cumva, sotul lui Carmen?

Carmen33
Boboc
Boboc

Mesajde Carmen33 » 14 Iun 2019, 17:57

Speranta16 scrie:Sunt putin nedumerita...Ai scris intamplator aici sau esti, cumva, sotul lui Carmen?

Nu este :)

Înapoi la “PREZENTATI-VA”