021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mihai79 »

vina mea este ca mai beau ocazional si atunci cand beau beau destul de mult doar bereadica pana ma ametesc.a doua zi nu mai beau pot sa stau fara sa beau mai mult timp si cum am mai spus sotia nu ma suporta cand beau are o mare problema ma vrea ca pe un robotel sa beau doar cat vrea ea,dar nu se poate fiecare om vrea sa se relaxeze cu prietenii la o bere,pentru ca eu asa vad bautura ca o relaxare,o evadare scurta din cotidian,nu o vad ca o rezolvare a problemelor in nici un caz.dar cred eu oricum ai consuma cu alcoolul au toti probleme pentru ca de asta e alcool
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de styx »

Salutare si bine ai venit!
Din ce am citit s-ar părea că nu ai o problemă cu alcoolul ci cu sotia. Soluția?! Scapă de sotie si scapi si de problemele cu alcoolul sau de problemele pe care ti le faci din cauza ei. Coada câinelui nu se taie pe bucăti... .Stiu că sună dur dar... Am cunoscut si cunosc vreo cateva, cam multe după părerea mea ”codependente” si crede-mă că dacă aș fi fost sotul vreuneia din acele doamne aș fi băut si aloolul din busolă... Să nu fiu înțeles gresit, cunsoc multe codependente adevărate care fac ceva pentru asta si sunt niste doamne extra valabile si de bun simț, dar am cunoscut si o multime de ”cotogârle” care nu merită nici pe departe numite codependente... Plus că din ce spui tu dacă te-a si înselat... o să o mai facă si cu tine de mână... deci ia o decizie pentru binele tău si al copiilor.
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mihai79 »

am probleme si cu alcoolul pentru ca nu ma pot opri cand vreau din baut.chiar daca e numai ocazional.nu prea inteleg termenul de codependenta,daca puteti va rog sa mi-l explicati
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mihai79 »

am inteles nu m-am gandit niciodata la asta.deci sotia mea e codepententa pentru ca a fost crescuta de parinti alcoolici.intradevar are numai amintiri urate mai ales cu tatal ei cand era ziua de salar si dupa ce lua salariul venea beat tot timpul iar mama ei o trimitea pe sa-l aduca din bar ca era cea mai mare dintre copii.de fiecare data se certau tare si se ajungea chiar si la violenta.eu ce pot sa fac acum?sa nu mai beau deloc ar trebui
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mihai79 »

am vorbit cu tudor si mi-a dat sfaturi bune,sa nu mai beau,are dreptate,asta o sa fac.cat despre sotie sigur o sa fie mai bine daca nu beau,numai ca as fi vrut sa fie linga mine si atunci cand beau,adica la greu.la urama urmei juramintele astea le-am facut in fata lui dumnezeu sa stam la bine si la greu.cand ajung la greu ,cu bautura ma refer,ma paraseste imediat si se tranforma in alt om total diferit fata de sotia iubitoare care este
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

catalinmihai scrie:am vorbit cu tudor si mi-a dat sfaturi bune,sa nu mai beau,are dreptate,asta o sa fac.cat despre sotie sigur o sa fie mai bine daca nu beau,numai ca as fi vrut sa fie linga mine si atunci cand beau,adica la greu.la urama urmei juramintele astea le-am facut in fata lui dumnezeu sa stam la bine si la greu.cand ajung la greu ,cu bautura ma refer,ma paraseste imediat si se tranforma in alt om total diferit fata de sotia iubitoare care este
Bună dimineața!
Nu , Catalin , tu te transformi atunci când bei . Juramintele de la căsătorie nu spun că soțiile trebuie să-si suporte la infinit soțul beat. Indiferent de cat de bun , este un om băut devine de nesuportat când repetă la infinit gestiile. Lasă tu băutură definitiv și vei vedea schimbarea pentru că bei avea "alți ochi "
Incepe cu tine.
Azi nu BEAU si mâine tot la fel.
Toate cele bune și abstinenta senină îți doresc.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mihai79 »

asa este eu ma transform primul cand beau dar ea ramane suparata doua saptamani dupa aia.si faptul ca si-a gasit in trecut un alt barbat cu care sa vorbeasca de mine nu imi da pace.cand am descoprit ca se vedea cu alt barbat mi-a spus ca sunt doar prieteni si ca s-a apropiat de el din cauza mea dupa o betie de a mea ca sa aiba cu cine sa vorbeasca de problemele care i le fac cand beau
Ultima oară modificat 18 Iun 2019, 08:38 de către mihai79, modificat 1 dată în total.
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mihai79 »

de ce nu si-a gasit o femeie cu care sa vorbeasca de mine?
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mihai79 »

o sa iau si aceasta decizie numai ca acum nu se poate.copii sunt mici si foarte atasati de noi,mai ales ala mic de ea.cu alcoolul vreau sa o termin,chiar vreau asta chiar daca e greu atunci cand toti de langa tine beau la petreceri,mai mult dar si la diverse intalniri in familie.mai ales socrul meu e insistent sa beau si am vazut ca se cam supara daca il refuz.face asta cu toata lumea asa e el.daci ati inteles sotia vrea sa nu beau dar familia ei cand mergem la ei insista cu bautura,si din cauza asta sotia imi spune sa beau ceva un pahar ,doua si sa ma opresc.aici intervine problema mea cu alcoolul ca nu pot sa ma programez cat sa beau dinainte.daca beau 2 beri mai vreau una si apoi alta pana ma ametesc.i-am spus sotiei ca vreau sa intru in abstinenta totala si ea imi spune ca de ce nu pot sa ma opresc si sa beau mai putin
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Cătălin, socrul nu mi-a legat mîinile la spate când mă ruga cu băutura .😄Beam a îmi placea.
Cand m-am lăsat de băut și -l refuzăm insista asa ca i-am spus că el poate sa își toarne și în cap ca eu nu beau ca "mi-am facut plinul" .
Nu m-a bătut și nici nu m-a dat afară din casă. 🙂
Bei ca îți place sa bei dar nu ai frâna.
Dependența de alcool este o boală și constă în lipsa unui control asupra consumului de alcool.
Mergi la Grupul AA din localitatea ta.
Eu am cam terminat cu ce aveam să îți scriu.
Lasă tu alcoolul si ai sa vezi cum este în abstinența.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns