021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de Ambasador »

Frica de dupa alcool... frica in abstinenta! Mmm.. eu o experimentez inca, recunosc. In zilele cand nu consum alcool. Totusi nu e o frica atat de acuta.. nu e patologica. A mai degraba ingrijorare. O preocupare de a ma tine de promisiunea acelui "Astazi nu beau", stii? Dar mi se pare logic ce spui Mihai, legat de frici. Si ma refer cele cu privire strict la consumul de alcool. Ai tot felul de frici pana sa obtii abstinenta. Ok, obtii abstinenta si ghici ce? Ramai cu frica de a gestiona apoi abstinenta "a la long" cum se spune.. Dar asa cum au spus Vizitator123$5 si Colea, din ce am inteles eu, aceasta frica dispare in timp. Pentru ca inevitabil, apar mereu altele.. nu-i asa? Se numeste cerc vicios, dar poate nu la fel de vicios daca e fara alcool..
Frumos scris insa. 🙂
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns