021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

o iert joy,dar nu mai am nici o siguranta ca nu ma va insela din nou,si nu vreau sa ajung la batranete si sa-mi para rau ca am trait langa ea nefericit.ea o sa ma minta tot timpul este stilul ei si ma enerveaza la culme.o sa astept momentul potrivit e mai bina sa mai astept plus ca timpul rezolva mai bine decat mine
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

ea nu stie ca scriu pe forum,e cu mine in casa dar doarme cu copii in alta camera
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de El Sugativo »

<<Ca viata este facuta sa fie traita in doi... este o cutuma sociala cu origini religioase, preponderent crestine.>>
Ar fi in regula cutuma asta,cu conditia ca acele principii crestine sa fie si respectate de ambii parteneri.Cand ele nu sunt respectate,sau sunt respectate doar de catre unul singur,atunci e cam naspa...
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de paparuda »

Va salut!
Am sa ma bag in discutie asa neinvitata, pentru ca am citit acest topic si chiar daca voi spune lucruri neplacute, cred ca poate sunt inspre bine. Sper sa fie inspre bine.

Sunt de acord cu multe din cele pe care Vizitator123$5 le scrie, si eu cred ca este imperativ sa vorbesti cu sotia ta despre tot. Tot ce gandesti, ce te framana, fricile, propuneri de a rezolva problemele. Insa din cate scrii, aceasta persoana nu este sincera si pare ca te lovesti de un zid incercand sa vorbesti sincer si deschis despre lucruri. Pare ca ai incercat, si te-ai lovit de un zid...


Brainstorm de aici am vazut ca a scris foarte bine, intrebandu-te daca tu crezi ca toate "esecurile" sunt provocate de consumul tau de alcool. Din ce scrii, nu pare a fi asa. Sincer nu cred ca ai o problema cu alcoolul, asa cum ai fost facut sa crezi.


Cu indrazneala si fara sa cunosc altceva decat ai scris aici, pare ca sotia ta are ceea ce se numeste "narcissistic personality disorder". Iarta-ma, nu stiu altceva decat ce ai scris. Tulburare de personalitate narcisica. Nu zic 100%, dar poate te interesezi si vezi ce inseamna, daca este chiar asta, poate gasesti solutii. Sau explicatii. Ajuta. Oricum din tot ce ai scris mi se pare ca ti-au fost atribuite o gramada de "tu esti de vina", ceea ce nu poate fi adevarat. Nu din descrierile facute. Pare ca iti asumi vinovatia pentru prea multe. Nu te mai impovara cu tot ce ti se da, nu totul este vina ta, nu este responsabilitatea ta sa cari lumea in carca, ca Atlas din mitologie.


Ai grija de tine! Pari o persoana cumsecade, si meriti mai mult! Sa tot incerci imposibilul te stoarce, nici nu ma mir ca mai bei din cand in cand, si da! uneori mai mult. Dar nu pare alcoolul sa fie problema. Problema stii unde este, dar ceea ce trebuie sa faci este sa o intelegi mai bine, mai profund. Poate un psiholog ar ajuta. Orice cale de vindecare ai alege, important este sa mergi inainte si sa nu te invinovatesti, sau daca esti invinovatit, sa nu o crezi! Mult succes!
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de paparuda »

Si in alta ordine de idei, se vorbea despre viata facuta sa fie traita in doi si ca ar fi idee crestina.
Aici voiam sa mai intervin, ca ideea de viata in doi este mult mai veche decat crestinismul, este in structura noastra biologica, spirituala.
In "Banchetul" Platon a scris despre mitul androginului, povestit de personajul Aristofan. Va invit sa cititi, nu.i lung :))))
Aici e textul din carte: https://www.google.com/amp/s/floringeor ... -193b/amp/
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de paparuda »

Ai mai spus ca timpul rezolva mai bine decat tine... Asa imi duc si eu existenta si sincer... pare ca nu e adevarat... timpul nu rezolva nimic, doar uiti pentru o bucata de vreme si te amagesti, ca tot ce doreai rezolvat cu timpul, ai carat pe umeri fara sa stii, si tot cari, tot cari....

Timpul nu rezolva nimic, tot ce face este sa treaca. Timpul trece si te trezesti la un moment dat confuz, "cum au trecut anii", "ce.am facut in tot timpul asta in afara sa astept"... "am trait in asteptare continua ca la un moment dat se vor rezolva lucrurile de la sine, si iata.ma - aceleasi probleme, aceleasi framantari"

Scuza.ma :) acum un pic am cam proiectat asupra ta... poate e valabil doar pt mine... desi simt ca si altii ar rezona...
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

paparuda,ai dreptate cu narcisismul.am citit despre asta cu vreun an in urma si i se potriveste perfect trasaturile unui narcisist.si cu" timpul le va rezolva"ai dreptate dar e alegerea mea sa astept,e mama copiilor mei,si copii sunt destul de mici,am descoperit adevarul despre ea prea tarziu si din cauza asta sunt blocat aici.dar am copii si pentru ei se merita sa nu ma gandesc doar la mine.cat despre alcool nu stiu exact daca sunt alcoolic sau nu dar cand eram mai tanar beeam mai mult,saptamanal si nu e ok.odata ce m-am intors in tara am inceput sa beau mai putin si nu cu aceeasi sete.este mult de munca aici si de construit un viitor si probabil de asta nu ma mai atrage la fel alcoolul.cred ca am facut alegerea buna in afara la munca usor,usor se devine alcoolic.e presiunea prea mare si oamenii nu o inteleg ei sunt orbiti de bani,si asta le mananca sufletul
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

buna ziua.multi dintre voi stiu ca frica este cea care ne impinge la alcool intr-un fel sau altul.eu personal cred ca eliminarea definitiva a fricii este cel mai important lucru care ar trebui sa il faca un alcoolic,si ma refer si la fricile mici,la toate formele de frica,si la alea pe care le avem inradacinate in subconstien si nu stim.pe astea trebuie sa le gasim.va scriu acum dupa ce am citit cartea Secretele Intregii Vieti, de Iuliana Neagu,carte pe care o recomand din suflet tuturor pentru regasirea de sine,si aflarea unor lucruri pe care parca le stiam de o viata dar nu le-am dat importanta,pentru ca eram in ceata.puterea sta in noi si noi putem face lucruri minunate,cu siguranta putem scapa si de alcool,dar trebuie sa scapam mai intai de frica.in final vreau sa pun intrebare-atunci cand ne dorim abstinenta si chiar intram in ea,faptul ca ne abtinem sa bem si ca ne este frica de ce s-ar putea intampla daca bem doar un pahar,nu este tot o forma de frica?eu cred ca da si de aceea mi s-a intamplat si mie si voua sa bem din nou,din cauza fricii aleia.aia e ultima frica din subconstient,care trebuie eliminata.e doar parera mea,sper sa va fiu de ajutor.cu respect!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Mihai , sunt de acord cu Vizitator123$5 , sau cum era un proverb ,, frica păzește bostănăria " .
Frica cred ca are si laturi bune si care de-a lungul anilor a ajutat omul sa supraviețuiască , frica de foc , înălțime , animale , frica de moarte ,etc. . La inceputul abstinentei mele m-a ajutat frica de a bea din nou pentru cel ce deveneam , agresiv , conduceam baut , nu stiam ce vorbesc ....
Da ,sunt de acord ca frica poate deveni o problema cand se ajunge spre patologic , cand imi afecteaza si nu ma lasa sa fac lucruri , treburi cotidiene si eu am avut si atacuri de panica si aici cred ca poate ajuta un consult al unui medic sau si psiholog .
O zi frumoasa prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de paparuda »

Buna seara Mihai, si tuturor,


Eu am inteles ce spui Mihai. Si este corect ce spun Vizitator123$5 si Colea ca frica are scopul sau si ca e necesara. In acelasi timp, daca e s.o explic, frica.si are locatia tot in amigdala care e cea mai veche parte a creierului si cam "invechita" si reactioneaza la orice stimul de stres cu frica, deci nu te poti baza pe frica ca fiind un mecanism corect in vremurile noastre. Putem simti frica pt orice prostie, ca de exemplu ca urmeaza sa ploua sau cum spui tu - primul pahar. Si cred la fel ca si tine ca daca poti elimina frica, nu mai pui atata energie in ceva ce nu merita energia noastra, si atunci pt ca nu ne mai simtim amenintati de astfel de lucruri, nu mai suntem atasati de ele si e ca si cand am stii ca va ploua, dar nu ne supara asta...
Nu stiu daca are sens felul in care am pus.o, dar am inteles ce spui si sunt de acord cu tine si mai ales daca pentru tine functioneaza, este excelent. Si ai vrut sa dai mai departe si altora, ceea ce mi se pare corect si frumos!

Cu totii avem de depasit fricile!
Scrie răspuns