021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: sunt catalin si sunt alcoolic

Mesajde Speranta16 » 17 Iun 2019, 13:20

Femeia isi alege barbatul si barbatul isi alege femeia....

Sunt autorul acestui subiect
mihai79
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde mihai79 » 17 Iun 2019, 13:39

pai asta e ca am cucerit-o cu faptul ca munceam in italia si cand am venit intr-o vacanta am stat putin cu ea ,spun putin pentru ca nu am avut loc,se mai vedea cu vreo 2,3 tot baieti de italia.am plecat apoi in italia si ea mi-a trimis in mesaj ca vrea sa incepem sa avem o relatie,si pentru ca stateam de 5 ani in italia fara o femeie am acceptat,si mi-am facut cosmarul pe care-l traiesc acum

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 17 Iun 2019, 13:40

Primul pas ar trebui sa-l faci vorbind deschis depre problema voastra nu ceea ce iti inchipui tu doar pt ca o casnicie bazata pe neincredere, chiar si sa nu fie adevarate faptele, iti otraveste mintea si sufletul ca si cum ar fi adevarate...nu puteti trai pazindu-va unul pe altul...zic si eu...🤔

Mda, nu-i locul nimanui sa judece dar vb aia, faci ceva in graba ai mult timp sa regreti dupa...🤔
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 17 Iun 2019, 13:47

nu am cu cine sa vorbesc ea neaga tot imi spune ca de ce nu i-am spus asta atunci in italia,acum noi o ducem destul de bine si am construit totul amandoi e un cosmar adevarat

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 17 Iun 2019, 13:56

sa va povestesc de familia ei,e ceva de groaza v-as trimite poza cu ei sa va dati seama ca e cum spun eu.ambii parinti beau ,vin de obicei ca s-au mutat la tara si fac vreo tona jumate pe an.din familia ei doar sotia nu bea in rest si fratele de30 ani si sora de 27 beau zilnic.au fost educati de parinti sa bea zilnic ca asa spun ei nu se fac niciodata de ras iar sora ei bea bere zilnic,cate 3,4 cred si in weekend de vineri cate 10 pe zi.spune ca nu se poate abtine de la bere.socrii o cheama tot timpul la tara si daca bea seara si a doua zi ai esre rau vine socramea la ea si-i da o bere rece sa se dreaga,zice ea.eu ca barbat nu suport da vad a doua zi bautura dar ea o ia de la capat a doua zi.asa familie de alcoolisti care insista sa bea copii eu nu cred ca mai este.va spun nu ati vazut a asa ceva

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Iun 2019, 14:05

Catalin, lasa nu ne trimite poze si nu te mai plinge de ei..., nu ai sa-i schimbi nciodata asadar fa ceva pt tine si copiii tai tu...
Nimeni nu va lua decizii pt ceea ce trebuie sa faci tu, fiecare "suntem autorii sortii noastre"...A.C.
Eu iti doresc multa intelepciune in decizii si Dumnezeu sa fie cu tine si familia ta!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 17 Iun 2019, 14:14

multumesc,o sa divortez stiu asta dar nu vreau sa iau decizia asta doar pentru mine vreau sa fac mai mult ce e bine pentru copii,si acum sunt foarte confuz....e foarte greu

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 17 Iun 2019, 14:33

Scrii aici pentru sotia ta , sau si tu ai o problema cu bautura, te rog frumos fii mai expilcit ca sa intelegem. Daca tu nu ai nici o problema cu alcoolul , te afli in cealalta barca si anume cea de codependent. Dar nu inteleg de ce ai intrat atat de hotarat sa-ti ataci sotia, neamul ei ,etc...Te simti vinovat de ceva si cauti sa scapi de vina aruncand in cei din jurul tau?
Este bine sa vii aici cu problema ta si ceea ce simti tu ca sa te putem ajuta!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 17 Iun 2019, 14:49

vina mea este ca mai beau ocazional si atunci cand beau beau destul de mult doar bereadica pana ma ametesc.a doua zi nu mai beau pot sa stau fara sa beau mai mult timp si cum am mai spus sotia nu ma suporta cand beau are o mare problema ma vrea ca pe un robotel sa beau doar cat vrea ea,dar nu se poate fiecare om vrea sa se relaxeze cu prietenii la o bere,pentru ca eu asa vad bautura ca o relaxare,o evadare scurta din cotidian,nu o vad ca o rezolvare a problemelor in nici un caz.dar cred eu oricum ai consuma cu alcoolul au toti probleme pentru ca de asta e alcool

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 17 Iun 2019, 15:39

Salutare si bine ai venit!
Din ce am citit s-ar părea că nu ai o problemă cu alcoolul ci cu sotia. Soluția?! Scapă de sotie si scapi si de problemele cu alcoolul sau de problemele pe care ti le faci din cauza ei. Coada câinelui nu se taie pe bucăti... .Stiu că sună dur dar... Am cunoscut si cunosc vreo cateva, cam multe după părerea mea ”codependente” si crede-mă că dacă aș fi fost sotul vreuneia din acele doamne aș fi băut si aloolul din busolă... Să nu fiu înțeles gresit, cunsoc multe codependente adevărate care fac ceva pentru asta si sunt niste doamne extra valabile si de bun simț, dar am cunoscut si o multime de ”cotogârle” care nu merită nici pe departe numite codependente... Plus că din ce spui tu dacă te-a si înselat... o să o mai facă si cu tine de mână... deci ia o decizie pentru binele tău si al copiilor.
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”