021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesajde Joy » 20 Sep 2019, 22:34

Buna Mihai si pt ca ai intrebat indraznesc nu sa-ti dau un sfat ci sa-mi dau cu parerea, pt ca in alcolism nu se dau sfaturi ci fiecare "fura" ceea ce i se potriveste lui pentru a deveni abstinent.
Prima mea parere deci este sa citesti, daca nu toate postarile de pe Forum, macar cele mai reprezentative, ale unor alcolici abstinenti, modele de viata acum care iti arata ca daca ei au putut reusi putem fiecare:Tudor, Asido, Ovidiu, etc. iar eu am citit tot acest Forum cap coada plus ca scriu de 7 ani de zile pe el.
Un alcolic va gasi intotdeauna motive pt a bea, unul dintre ele putind fi problema cu care te confrunti tu acum si nimeni nu-ti poate da tu sfat pt ca nimeni n-a trait in papucii tai si povestea are doi protagonisti...
Si eu am vrut sa divortez in trecut considerindu-l vinovat pt tot ceea ce mi se intimpla pe sotul meu, in parte adevarat, in parte nu, bind pt asta...Fii intelept si nu te pripi, nu fa ceva pt unul sau pt altul nici chiar pt copiii tai ci in primul rind pt tine si daca iti va fi tie bine le va fi bine si lor si tuturor celor din jur...🤔Nu alcolul este rezolvarea problemelor tale si vei avea o problema in plus, cea mai grava deoarece acesta boala netratata se cronicizeaza...😞🤔
Doamne ajuta si tine aproape!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
mihai79
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde mihai79 » 21 Sep 2019, 05:05

multumesc,aveti dreptate,nu cu alcoolul se rezolva aseara am baut 2 beri si m-am oprit,nu am baut singur,ci cu cumnatul,dar imi pare bine ca nu am continuat

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 21 Sep 2019, 10:22

daca e sa fac ce-i mai bine pentru mine ar trebui sa ma despart de sotie si asta oricum o sa se intample doar ca peste cativa ani,nu multi sper.important e sa nu apara frustrarea,care vine cand faci ceva ce nu vrei

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 21 Sep 2019, 12:42

Buna.
Am sa fiu putin mai directa, tu ai cerut pareri... Sotia ta nu te insala ca tu bei, te insala din alte motive. Faptul ca ii agraveaza motivele atunci cand bei, e altceva.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Sep 2019, 13:01

Buna Mihai stau si ma gindesc ce as facea eu daca as fi in locul tau...In primul rind stiu ca noi femeile gindim diferit decit voi barbatii si uite ce as facea eu, daca as fi intr-asa o situatie, barbat fiind: in primul rind nu m-as spovedi unuia si altuia despre sotia mea deoarece oamenii o pun la zid pe ea si totusi este mama copiilor vostri...🤔 (aici pe Forum este ok pt noi alcolicii suntem altfel, nu judecam oamenii ci doar vrem sa ajutam neconditionat, ceea ce ne uneste fiind dorinta comuna de a nu mai bea)
In al doilea rind si cel mai important este sa va asezati voi doi calmi si linistiti la o masa si sa vorbiti deschis, fara reprosuri si amenintari etc fara sa vreti ca trecutul sa fie schimbat dar schimbati-va viitorul oameni buni pt ca o viata avem si nu se mai intoarce ceea ce nu traim la timp..🤔Poate are si ea plingeri din partea ta, nu stiu si chiar daca oamenii nu se schimba, poate va puteti adapta si nu fa celuilalt ceea ce tie nu-ti place, trateaza-l pe cel de linga tine asa cum vrei tu sa fii tratat...(vb despre amindoi)Dupa cum spui tu deja ti-ai fixat in capul tau ca vei divorta, nu-i corect, vb cu ea, asculta-i motivele, sterge cu buretele daca poti, timpul te va ajuta...si mergeti impreuna pe acelasi drum sau separat, pt ca sa stii, nici pt opii nu-i bine sa traisca in tensiune si certuri atunci cind paraintii nu se inteleg...🤔
Selecteaza te rog ceea ce am scris, nu trebuie sa faci ca nimeni dar roga-te la Dumnezeu sa te inspire ceea ce trebuie sa faci si ai incredere in EL ca stie ce este cel mai bine pentru noi...🤔Doamne ajuta sa va fie bine!🙏

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 21 Sep 2019, 15:38

da,poate fi adevarat,speranta16,dar ea mi-a spus ca singurul lucru care o deranjeaza la mine e ca mai beau si ma ametesc,nu suporta asta.e posibil ca m-ar fi inselat oricum,mai ales in italia si din motive economice,ea este foarte ascunsa,mai ales cand e vorba de familia ei si cand eram in italia mama ei ai cerea tot timpul bani pentru sora ei ca nu ajungea s-o tina in facultate.cum a terminat facultatea in iunie 2014 cum a incetat sa se mai intalneasca cu italianul ala.deci a fost pentru bani.eu inca mai culeg informatii de acolo,pentru ca ea nu recunoaste ca ar fi fost ceva intre ei,spune ca erau doar prieteni si el o ajuta cu bani ca stia ca nu are si era bun la suflet

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 21 Sep 2019, 15:44

joy,sa stii ca nu ma spovedesc la prieteni sau familie pentru ca e injositor si chiar daca ne vom desparti voi pastra secretul pentru ca e mama copiilor mei,vorbesc cu voi doar aici pe forum sa ma mai descarc putin si sa nu o iau pe alte cai.am incercat sa vb cu ea dar nu recunoaste e foarte ascunsa neaga tot,si se plange de mine doar de faptul ca mai beam

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 21 Sep 2019, 17:59

Nu stiu/stim decat situatia expusa de tine. Nu vreau sa intru pe plan psihologic, dar problema este sedimentata de mult. Esti nefericit, si ea la fel, de n timp. Ca bei, ok, e o problema, clar. Din ce exprimi aici pe site, nu este o problema sedimentata, sudata si "nelasabila"'. Durerea ta, in momentul de fata, nu e ca nu te poti lasa de baut, ci problemele cu sotia ta. Gandeste-te ce ti-ai dori de la o femeie in momentul de fata, cum te-ar cuceri/multumi/cum ar arata/cum te-ar satisface si incearca sa fi tu acest barbat pentru sotia ta.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Sep 2019, 03:01

Buna Mihai si nu as vrea deloc sa te irit sau sa te contrazic dar vorbesc cu tine si-mi dau cu parerea pt ca ne-ai intrebat.Asadar, spui ca sotia ta neaga si nu recunoste nimic...🤔 Ti-am spus ca stiintific este dovedit ca noi femeile nu gindim la fel ca si voi barbatii dar de ce nu iei in calcul si culoarea gri, dintre alb si negru?De ce trebuie sa crezi numai ceea ce-ti spun unii sau isi inchipuie ca stiu si nu o crezi pe ea?Faptul ca este cu cineva undeva sau ca o conduce cineva acasa, nu inseamna ca s-a si culcat cu el.Ai prins-o tu in pat sau altcineva?Nu cred si intotdeauna sa crezi ceva doar cind vezi, crede dar verifica...🤔 Eu pe sotul meu actual l-am banuit de niste chestii din gelozie (i-am si sters toate femeile frumoase de pe fb😂🙄) si l-am enervat atit de tare ca aproape am chemat salvarea la ce tensiune avea din cauza mea dupa care tot eu mirata i-am spus ca de ce trebuie sa se supere asa daca este nevinovat(si era nevinovat, saracul😂scuze🤔).
Este complicat dar nu imposibil sa faceti pace si eu cred ca va iubiti si mititeii vostri merita o viata frumoasa cu doi parinti responsabili care sa aiba grija de ei...🤔Doamne ajuta!🙏

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 23 Sep 2019, 08:09

atunci italianul ala era doar un om bun care-i dadea bani,asa ca voia el sa o ajute,pe gratis,asta vrei sa cred joy?

Înapoi la “PREZENTATI-VA”