021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesajde Joy » 10 Oct 2019, 14:02

S-a postat de 2 ori, scuze!
Ultima oară modificat 10 Oct 2019, 14:03 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Oct 2019, 14:03

Buna dimnieata Mihai si ai spus ceva foarte intelept dupa care m-am gidat si eu de la un moment dat in viata si f bine am facut...🤔Si eu cred in Dumnezeu mi-a aratat ceea ce trebuie sa fac cind mi-am intors fata catre EL si bine am facut ...🙏👍
Copiii in orice caz vor suferi si daca va despartiti si vor fi crescuti impotriva parintelui care pleca asadar vei suferi in alt mod tu daca pleci si copilul, pe cit posibil trebuie sa nu fie privat de dragostea ambilor parinti pt ca el ii iubeste la fel pe amindoi, radacinile lui fiind de la mama si de la tata si inducindu-i ca unul dintre ei nu este bun, va fi afectat enorm pe viata...🤔 Eu cred ca sotia ta va iubeste pt ca altfel ar fi plecat de linga voi singura...Parerea mea este ca sa ai incredere in ea si sa nu o acuzi gratuit de ceva doar din ce presupui sau din ce vb lumea...🤔🙏 Si iti spun eu pt ca stiu, "Cenusareasa" este un basm real, pt ca nimeni niciodata nu va fi un tata sau o mama vitrega asa cum este parintele natural...🤔
Am invatat aici pe Forum ceva care mie mi-a ajutat f mult...Era povestea cu familia compusa din mama, tata si copil si care aveau un magar si de gura lumii indiferent cum faceau, la sfaturile unuia si a altuia oricum nu era bine asadar, asculta ceea ce-ti spune inima ta si fa asa, deoarece eu toata viata mea am realizat cit de mult ma iubeste DD si lasa se se faca VOIA LUI nu a ta...!🙏🤗👍

Sunt autorul acestui subiect
mihai79
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde mihai79 » 10 Oct 2019, 18:48

daca ne despartim eu nu plec din casa mea in nici un caz pentru ca ea a gresit,si sa stii joy ca ea nu gandeste ca tine .am vorbit cu patroana ei de la barul unde muncea in italia si mi-a spus ca era tot impul impreuna cu italianul ala si da dupa ea erau un cuplu.el ai dadea bani tot timpul si cadouri,astea nu sunt inventii,am cercetat ani de zile sperand ca nu este adevarat dar descopar din ce in ce mai multe dovezi.plus ca italianul as ta statea doar la bar si facea avansuri la toate fetele de pe acolo,inclusiv la patroana care era din china.eu cred ca dumnezeu imi spune sa mai am rabdare putina,asa simt

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 10 Oct 2019, 19:27

Mihai - dupa parerea mea presupunearea ca "te iubeste, altfel ar fi plecat", pe care o expune Joy, este gresita. Eu insumi m-am confruntat cu o situatie in care nu ma iubea, dar statea cu mine "pentru ca avea de toate". Si nu este o informatie "pe surse", sugerata, sau o inchipuire de-a mele: am vazut scris negru pe alb intr-o discutie pe messenger pe care o avea cu o prietena (i-am spart mailul si implicit messengerul, infractiune, va rog sa nu ma dati de gol :D ). Oricat de bine ai crede ca stii pe cineva, intotdeauna exista loc de surprize. Ne surprindem noi pe noi insine, dara-mi-te altcineva... Tu ai intrat pe acest forum cu ideea ca esti alcoolic si ca vrei sa renunti. In acelasi timp, cumva, creezi un context mult mai larg legat de problema (reala sau nu) cu sotia ta. Poate ar trebui sa disjungi contextul in 2 probleme distincte si sa te concentrezi pe ceea ce tu presupui a fi o problema a ta si anume alcoolismul? Iar dupa ce te vei fi linistit cu asta sa incerci sa te focusezi si pe cea de a 2-a? Poate ai capata o alta perspectiva? Nu stiu daca ar rezolva lucrurile doar observ, si nu cred ca ma insel, ca incerci sa te culpabilizezi. Esti absolut sigur ca alcoolismul tau este in mod real problema care te framanta si pe care vrei sa o rezolvi?

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Oct 2019, 19:40

Recunosc ca poate sa si gresesc si noi femeile gindim diferit de voi, barbatii si eu una ma gindesc ca daca stai linga cineva, il iubesti, mai ales cind sunt si copii(asa gindesc eu)👍 Eu n-am stat linga primul sot desi aveam muuult mai mult peste de toate...🤔 si am plecat la f putin...🤔 Nu prea sunt materialiste femeile cind este vb despre iubire sau ma rog, era pe vremea mea...🤔👍

Mi-a placut ceea ce ai scris Brainstorm, cu parere de rau pt tine si sotia ta fosta.🤔

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 10 Oct 2019, 19:43

sa stii ca amandoua probleme sunt mari si se leaga intre ele.sotia spune ca din cauza ca beam inainte s-a imprietenit cu ala ,si eu am inceput sa vad de atunci alcoolul ca pe principalul vinovat al esecurilor mele in viata

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 10 Oct 2019, 19:51

Dar tu cum crezi? Lasa deoparte ce zice ea. TU ce simti? Cele 3-6 beri pe care le bei odata la cateva saptamani si faptul ca te trotilezi sunt vinonate pentru esecul tau in viata? mai mult, simti ca ai un mare esec in viata?

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 10 Oct 2019, 20:46

esec in viata nu am pentru ca am muncit toata viata,15 ani in italia am reusit sa-mi fac o casa,si sa ma intorc acasa de 4 ani unde imi merge destul de bine cu ceea ce ma ocup.deci aici alcoolul nu a putut influenta deloc.deci spui ca singura problema as avea-o cu sotia?

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 10 Oct 2019, 20:50

nu cred ca eu spun asta, ci... tu, prin ceea ce scrii :)

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 10 Oct 2019, 20:57

e posibil,asa ma mai descarc si eu.nu pot vb cu nimeni despre asta.dar am inceput sa scriu aici pe forum dupa o betie mare la care nu am mai avut controlul si m-am facut de ras.deci nici cu a lcoolul nu pot spune ca nu am avut probleme

Înapoi la “PREZENTATI-VA”