021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesajde Joy » 10 Oct 2019, 21:04

Mihai, scuzati-ma ca ma bag si eu in vorba, nu te-ai facut de ris aici niciodata si vreau sa te intreb, acum sotia ta este cu tine, sunteti impreuna acasa?Daca da, eu as spune sa o ierti daca este cu tine pt ca stau si ma gindesc ca este omeneste sa iertam!Zic si eu! Uite, eu care am gresit mult in viata si vreau sa-ti spun ca sunt cea mai buna sotie acum si pretuiesc enorm ceea ce am ...🤔😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
mihai79
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde mihai79 » 10 Oct 2019, 21:20

o iert joy,dar nu mai am nici o siguranta ca nu ma va insela din nou,si nu vreau sa ajung la batranete si sa-mi para rau ca am trait langa ea nefericit.ea o sa ma minta tot timpul este stilul ei si ma enerveaza la culme.o sa astept momentul potrivit e mai bina sa mai astept plus ca timpul rezolva mai bine decat mine

Sunt autorul acestui subiect
mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 10 Oct 2019, 21:21

ea nu stie ca scriu pe forum,e cu mine in casa dar doarme cu copii in alta camera

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Oct 2019, 21:40

Normal sa nu stie Florin, eu zic sa stati de vorba(nu acum), tot vin sarbatorile, cind oamenii devin mai buni, sinceri si onesti, cind se fac bilanturi si se fac planuri, sa va iertati reciproc in primul rind pt viata voastra frumoasa si sa traiti fericiti impreuna pina la adinci batrineti!Fara reprosuri, acceptati-va asa cum sunteti si invatati din greseli...🤔Viata este facuta sa fie traita in doi si nimeni niciodata nu va putea inlocui un parinte natural...🤔🙏

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 11 Oct 2019, 14:27

Joy, sorry dar nu ma pot abtine :) Viata este facuta sa fie traita intr-o comunitate. Ca viata este facuta sa fie traita in doi... este o cutuma sociala cu origini religioase, preponderent crestine. Un musulman instarit nu ar fi de acord si ar spune ca viata este facuta sa fie traita in... 5 😂

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 11 Oct 2019, 16:02

<<Ca viata este facuta sa fie traita in doi... este o cutuma sociala cu origini religioase, preponderent crestine.>>
Ar fi in regula cutuma asta,cu conditia ca acele principii crestine sa fie si respectate de ambii parteneri.Cand ele nu sunt respectate,sau sunt respectate doar de catre unul singur,atunci e cam naspa...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Oct 2019, 19:56

Wooow, cu exprimarea asta a voastra eu nu fac fata...🤔😂😂😂 hei, nu ma deranjeaza daoar glumesc...😜😂👍
Dragii mei, stati usor, eu cind afirm ceea ce afirm in primul rind ma gindesc la mine pt ca felul meu de a fi este sa fim doi...Eu nu stiu cum traieste lumea fara iubire si niciodata in viata mea n-am trait singura(nu neaparat casatorita) si sa va mai spun un secret, nu m-am gindit deloc la Relige cind spun ca viata trebuie traita in doi si este extrem de usor sa fii fericit..., daca gasesti persoana potrivita pt tine...🤔👍 Totul este mai usor de suportat , cind imparti la doi supararile si este multiplicat cind impartasesti bucuriile...😉👍 Si pt mine personal ar fi rau si daca n-as avea cu cine sa ma cert, cind imi vine...🤔😂😂😂🙄🤔

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 12 Oct 2019, 21:08

Va salut!
Am sa ma bag in discutie asa neinvitata, pentru ca am citit acest topic si chiar daca voi spune lucruri neplacute, cred ca poate sunt inspre bine. Sper sa fie inspre bine.

Sunt de acord cu multe din cele pe care Joy le scrie, si eu cred ca este imperativ sa vorbesti cu sotia ta despre tot. Tot ce gandesti, ce te framana, fricile, propuneri de a rezolva problemele. Insa din cate scrii, aceasta persoana nu este sincera si pare ca te lovesti de un zid incercand sa vorbesti sincer si deschis despre lucruri. Pare ca ai incercat, si te-ai lovit de un zid...

Brainstorm de aici am vazut ca a scris foarte bine, intrebandu-te daca tu crezi ca toate "esecurile" sunt provocate de consumul tau de alcool. Din ce scrii, nu pare a fi asa. Sincer nu cred ca ai o problema cu alcoolul, asa cum ai fost facut sa crezi.

Cu indrazneala si fara sa cunosc altceva decat ai scris aici, pare ca sotia ta are ceea ce se numeste "narcissistic personality disorder". Iarta-ma, nu stiu altceva decat ce ai scris. Tulburare de personalitate narcisica. Nu zic 100%, dar poate te interesezi si vezi ce inseamna, daca este chiar asta, poate gasesti solutii. Sau explicatii. Ajuta. Oricum din tot ce ai scris mi se pare ca ti-au fost atribuite o gramada de "tu esti de vina", ceea ce nu poate fi adevarat. Nu din descrierile facute. Pare ca iti asumi vinovatia pentru prea multe. Nu te mai impovara cu tot ce ti se da, nu totul este vina ta, nu este responsabilitatea ta sa cari lumea in carca, ca Atlas din mitologie.

Ai grija de tine! Pari o persoana cumsecade, si meriti mai mult! Sa tot incerci imposibilul te stoarce, nici nu ma mir ca mai bei din cand in cand, si da! uneori mai mult. Dar nu pare alcoolul sa fie problema. Problema stii unde este, dar ceea ce trebuie sa faci este sa o intelegi mai bine, mai profund. Poate un psiholog ar ajuta. Orice cale de vindecare ai alege, important este sa mergi inainte si sa nu te invinovatesti, sau daca esti invinovatit, sa nu o crezi! Mult succes!

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 12 Oct 2019, 21:27

Si in alta ordine de idei, se vorbea despre viata facuta sa fie traita in doi si ca ar fi idee crestina.
Aici voiam sa mai intervin, ca ideea de viata in doi este mult mai veche decat crestinismul, este in structura noastra biologica, spirituala.
In "Banchetul" Platon a scris despre mitul androginului, povestit de personajul Aristofan. Va invit sa cititi, nu.i lung :))))
Aici e textul din carte: https://www.google.com/amp/s/floringeor ... -193b/amp/

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 12 Oct 2019, 22:26

Ai mai spus ca timpul rezolva mai bine decat tine... Asa imi duc si eu existenta si sincer... pare ca nu e adevarat... timpul nu rezolva nimic, doar uiti pentru o bucata de vreme si te amagesti, ca tot ce doreai rezolvat cu timpul, ai carat pe umeri fara sa stii, si tot cari, tot cari....

Timpul nu rezolva nimic, tot ce face este sa treaca. Timpul trece si te trezesti la un moment dat confuz, "cum au trecut anii", "ce.am facut in tot timpul asta in afara sa astept"... "am trait in asteptare continua ca la un moment dat se vor rezolva lucrurile de la sine, si iata.ma - aceleasi probleme, aceleasi framantari"

Scuza.ma :) acum un pic am cam proiectat asupra ta... poate e valabil doar pt mine... desi simt ca si altii ar rezona...

Înapoi la “PREZENTATI-VA”