021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Neliniștile unui abstinent.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
gavroche1968
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Neliniștile unui abstinent.

Mesajde gavroche1968 » 07 Iul 2019, 07:15

Vă salut ! Azi m-am inregistrat pe forum cu gandul de a ma putea exprima vouă intr-un limbaj comun , si sa spun lucruri pe care le gandesc si simt dupa 5 ani de abstinenta. Ieri am fost la Ziua portilor deschise de la Asociatia Crucea Albastra Sura Mica , acolo unde , in urma cu aprox.5 ani m-am prezenta cu dorinta si nevoia de a ma vindeca , lucru care , pana in prezent , mi-a reusit. RECOMAND ! La adunarea la care au participat atat actualii cat si fostii pacientii insotiti de familie si prieteni , la sedinta deschisa de terapie , am vrut sa ridic o problema dar mi-a fost teamă să nu fiu linșat :) De fapt ,două probleme. Prima ar fi aceea ca mi-e necaz pe cei care pot bea controlat si-si pot petrece weekend-urile si concediile in sprituri si gratare cu prietenii iar de lunea se duc la munca linistiti fara sa-i preocupe gandul ca " ...eu cum beau azi ? ce motiv sa găsesc ? etc." As fi vrut sa intreb ce parere au despre probabilitatea ca un dependent de alcool sa poata deveni un consumator controlat ? Întrucât n-am avut tupeu , vă întreb acum pe voi. A doua mea problemă este că , pe vremea in care eram consumator aveam si o gramada de cunostinte cu care petreceam , plecam la munte cu familiile , la mare ,in concedii etc. , iar acum nu mai vrea nimeni sa mearga cu mine pe undeva pe motiv că "ăsta nu bea !" și e cam nasol. Așa că plec doar cu nevasta în concediu ,o mai chinui pe fiică-mea și pe prietenul ei și cam atât. Vă mulțumesc pentru atenție și dacă este cineva care , din experiență , poate exprima o opinie ,îi mulțumesc anticipat ! Vă pup.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Neliniștile unui abstinent.

Mesajde Joy » 07 Iul 2019, 08:15

Buna dimineata!
Te rog sa nu le iei ca si sfaturi ci doar niste sugestii si indraznesc sa le dau pt ca ai intrebat.
La prima intrebare, eu nu ii invidiez si nu ii condamn pe cei care beau, eu stiind ca sunt "bolnava" si nu pot bea ca si ei, deoarece alcolismul am aflat si eu aici pe Forum ca este o boala.
Pt un alcolic abstinent nu exista posibilitatea ca vreodata in viata sa mai poata bea controlat deoarece creierul nostru percepe diferit alcolul fata oamenii "normali" si odata cu prima inghititura nu te mai opresti pina nu este prea mult si vei dori sa bei din ce in ce mai mult mereu.Alcolul nu poate fi controlat de catre un fost alcolic si vei fi doborit din nou la pamint, fara doar si poate.

La a doua intebare este si mai simplu:tu vb despre amicii de pahar care te evita,nu despre prieteni pt ca un prieten adevarat te accepta si cu baut si cu nebaut asadar mergi la grup AA si fa-ti priteni acolo sau dintre cei cu care ai fost internat si ai sa vezi ce prietenie trainica intre familiii gasesti sau prieteni din viata privata care nu consuma atit de mult , care de buna seama te vor accepta asa cum esti.Si stii ceva?Decit multi si de "umplutura" mai bine putini si de calitate..., zic si eu.
O Duminica frumoasa si senina iti doresc!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
gavroche1968
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde gavroche1968 » 07 Iul 2019, 10:24

Multumesc Joy , ai mare dreptate. Deja ma simt mai bine facandu-ma inteles de voi. Te invit sa fi prietena noastră😘 Ma gândesc să formez un grup pentru petrecerea timpului liber. Dacă se înscrie cineva , sunt bucuros.Detin o cabana pe Valea Oltului si o pun la dispozitie numai pentru noi.
Ultima oară modificat 07 Iul 2019, 13:11 de către gavroche1968, modificat de 2 ori în total.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 07 Iul 2019, 10:56

Salutare Gavroche si bine ai venit!
Joy ti-a răspuns deja la nelămuririle tale, eu aș mai adăuga doar că recăderea nu se întâmplă atunci când pui efectiv mâna pe pahar si cu mult timp înainte când începi să crezi că poate esti vindecat sau poate că un pahar nu-ți face rău, sau asa cum ai zis, poti bea controlat... nu se va întâmpla asta, din experienta mea si din împărtăsirile oneste ale membrilor comunității care au avut recăderi după perioade chiar mai lungi de 5 ani de abstinentă, stiu că este mai rău... poti încerca dar... mai bine NU! Eu unul nu vreau să încerc pentru că stiu bine ce sunt, un alcoolic abstinent pentru care 1 pahar e prea mult iar 1000 nu sunt de ajuns( suna ca un sablon, dar nu este!)
Să ne citim sănătosi!
CAle senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Iul 2019, 18:31

Buna din nou si de buna seama ca esti deja prietenul nostru, multumesc pt invitatie si am fi venit dar locuim prea departe.
Si foarte buna remarca lui Styx cu construirea unei recaderi in creier, asadar ferice de tine ca ai scris si cind nu ai prieteni si te simti singur scrie aici pt desigur macar cineva se va gasi sa-ti raspunda si fa-o ca si acum, inainte, nu dupa ce ai incerca sa controlezi alcolul deoarece este ca si cum ai dori sa treci printr-un zid cu capul inainte...
O seara frumoasa si linistita si multumim pt ca imparti cu noi trairile tale si ne ajuti si pe noi, prin asta!

Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Danutza » 08 Iul 2019, 20:14

Buna, bine ai venit pe aici. Da.. Problema la alcoolism este ca si dupa o pauza de 25 de ani, un pahar baut il aduce in urma cu exact 25 de ani... Nu de la inceput, nu cu altele, ci exact acelasi punct de alcoolemie... Mi s-a intiparit in minte un grafic de genul asta scris cu creta pe o tabla prost strearsa... Ma lasase cu intrebari imaginea aceea... Ei acum traind-o efectiv :) nu mai am nici o urma de indoiala

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Iul 2019, 00:02

Ei, am zis eu ca poti fi psihoterapeut, Danutza? Urmarind niste emisiuni de specialitate acelasi lucru l-am scris su eu pe Forum mai demult dar tu ai exprimat si mai bine decit mmine, bravo Danutza!Acum stiu, cind nu-l gasesc pe Ovidelu sau Danisor la tel. cind eu am probleme , te caut pe tine, pt ca mie nu mi-e rusine sa cer ajutor si de la "bobocei"...Apropos, amindoi mi-au spus azi ca n-am probleme, cele pe care eu le consideram ca ar fi...
Pup cu drag si noapte buna tuturor!

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 09 Iul 2019, 21:26

Ei mai stii unde ma duc drumurile in viatza? Acum ca am renuntat la alcool, am alte forte. Ma simt flatata joy :* , repet, sunt suparata ca oamenii nu se obosesc sa ma cunoasca... :(

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Iul 2019, 22:07

Nope si iciodata sa nu lupti pt a-i face sa te cunoasca,Danutza stiu si eu cum este si este pierderea lor...🤔😘🤗

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 10 Iul 2019, 12:03

Gavroche, este bine sa intrebi ceea ce te framanta, acolo la acea intalnire eu zic ca trebuia sa pui intrebari...cum sa te linseze? dar ce erau mafioti acolo? sau erau tot oameni ca noi?.. Sa stii ca eu nu vreau sa incerc bautul controlat, imi este teama ca n-o sa pot doar sa gust. De prieteni ce sa zic...tu poti sa stai in compania celor care consuma alcool? Sau nu te mai accepta ei in gasca?
Bine ai scris...probabilitatea unui alcoolic de a bea controlat...cred ca este mica aceasta probabilitate.. Mie imi place sa merg si singura in concediu..cred ca tu esti tanar si ai nevoie de prieteni si in concediu. Nici nu m-am gandit la treaba asta cu prietenii..eu am ramas cu aceeasi prieteni si dupa ce m-am lasat de baut. Eu am grija de ei!! Am eu o vorba cu partenerul meu de viata..apropo de abstinenta mea...trebuie sa fie unul din noi citav la cap (normal), ca altfel ar fi greu uneori. Partenerul meu de viata..nu este alcoolic, bea doar ocazional..
O zi frumoasa iti doresc, Maria!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”