021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Neliniștile unui abstinent.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
gavroche1968
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Neliniștile unui abstinent.

Mesajde gavroche1968 » 10 Iul 2019, 19:29

Multumesc , Maria! Eu zic ca n-as fi chiar batran la cei 51 de ani ai mei. Cel putin nu ma simt. Deja , dupa raspunsurile primite pe forum de la voi , mi-au cam trecut fițele cu băutul controlat. E mult prea riscant. Mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Vă doresc numai bine !

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 10 Iul 2019, 20:19

De peste 15 ani beau controlat.In fiecare zi,aproximativ aceeasi cantitate,intre aceleasi ore,cu foarte mici variatii.
Sunt nascut in acelasi an ca tine,o sa implinesc in curand 51(nu i-as mai apuca!).
Nu pot decat sa te sfatuiesc sa nu revii acolo unde ai fost.As da orice sa am 5 ani de abstinenta,sa fie totul OK in viata mea,si sa imi spuna si mie cineva sa nu ma apuc iar de baut...
Bautul meu,dupa cum poti citi pe topicul deschis de mine,e foarte controlat.Atat de controlat,incat pot spune ca sunt o masina de baut.Chiar si acum cand scriu,mi-am luat doza pe seara asta,mai am ,poate,un pahar ,si pe urma gata.
Daca pana si un alcoolic activ iti spune sa nu bei din nou...

Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Danutza » 10 Iul 2019, 21:08

As mai adauga o idee, traiul acela il cunosti, stii ce inseamna sa bei si putin si mult, nu mai e nici o curiozitate, si dupa ce depui anumite eforturi, zau ca nu iti mai vine sa risti nici macar putin pt o gura de alcool, doar ss testezi o teorie foarte putin probabil functioanala, ca apoi sa depui iar acel efort, poate chiar mai greu si cu mai multe de pierdut. Acum hai sa fim si toti realisti, nu avem doar amintiri proaste de pe vremea respectiva, pt ca in fond, o perioada ne aducea placere, si era fascinant cum la o masa un pic de vin dezlega limbile si tot asa, garante, ca niciunul din noi nu am inceput ceva gen: ah, sunt suparat, azi beau, brusc am devenit alcoolic. Logic ca la inceput am trait beneficiile alcoolului, ulterior proband si restul pericolelor si greu ne-am dat seama ca ne-a acaparat, asteptand totodata ca alcoolul sa ne adu a miracolul si fascinatia pe care o traiam cand incepusem sa .. Ametim asa un pic dintr-un pahar si gata. Mintea noastra nu e chiar ca un calculatoe si sa sa scoatem clun anumit cip ce nu ne convine, nu le amintim si la unele lucruri sincer chiar ma gandesc cu drag si ma bucu ca le-am trait. Si.. Mai e si chestia, cine a uitat istoria e condamnat sa o retraiasca, iar apoi, hai zau.. Cine vrea cu adevarat sa se intoraca in trecut? Cel mult ca sa schimbe ceva.. Nu sa o ia de la capat.. Si atunci.. Merita sa ajungi la un minus cand esti pe plus?

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 11 Iul 2019, 08:00

La 51 de ani sunteti tineri baieti!

gavroche1968
Boboc
Boboc

Mesajde gavroche1968 » 11 Iul 2019, 20:10

M-ați ajutat mai mult decât vă puteți imagina. Nu pot decât să vă mulțumesc!

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 13 Iul 2019, 14:02

Cu placere

gavroche1968
Boboc
Boboc

Mesajde gavroche1968 » 26 Aug 2019, 19:02

Pa 23 August am realizat cincinalul. Asta și datorită vouă , celor activi pe forum. Era gata-gata să mă muște șarpele de inimă și atunci am deschis acest topic. Vă mulțumesc ! N-am spus nimănui și chiar și eu aș vrea să uit data la care am renunțat la alcool ca și când perioada de consum nici n-ar fi existat. Groaznic cât de repede trece timpul și cât de multe se pot schimba în viața unui om !Parcă ieri m-am cazat la Șura Mică. Nu știu ce va fi în viitor dar mi-ar plăcea să rămân așa.N-am scris asta ca să mă laud ci pentru că altcineva n-ar pricepe despre ce vorbesc și cred că am simțit nevoia să împărtășesc cuiva treaba asta. Știu că voi aveți răbdarea și înțelegerea necesară. Dumnezeu să ne ajute !

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 26 Aug 2019, 23:54

Doamne ajuta tuturor Gavroche 🙏si bine este ca ti-ai facut un topic si scrii inainte.., nu dupa ce ti-ar fi venit o idee gresita...🤔👍
Negresit ca te intelegem si ne bucuram pt tine, felicitari si la multi ani abstinenti senini si de-acum inainte si eu una ma gindesc ca cea mai mare greseala a vietii mele ar fi sa ma gindesc ca de-acum sunt OK si ca as putea bea doar un pahar, acesta fiind si motivul pt care scriu zilnic...🤔Si mai scriu pt ca stiu ca am o fire adictiva iar aici scrisul chiar cred ca a devenit adictiv pt mine , cea mai inofensiva adictie...🤔😌👍
Toate cele bune iti doresc in continuare si tie!😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”