021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bacchus vs Elpis

Aici puteti povesti experientele personale.
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Bună! Sunt soția unui alcoolic. Folosesc pseudonimul Elpis (zeița speranței), deoarece încă sper sa se întâmple o minune cu soțul meu, sper sa revin la o viata normala, fara stres. Și cu toate ca nu renunț la speranțele mele, sunt atât de dezamăgită... De ani buni lupt să-l conving sa renunțe la alcool, deși am trecut împreună prin momente grele, foarte grele (coma alcoolica, spitalizării cauzate de starea precara a sănătății, dezalcoolizare). Acum urmam terapia la Aliat și, cu toate acestea, el servește în continuare. Am reușit cu mare greu sa procur Naltrexona pe care evita sa o ia, sau suprapune tratamentul cu alcool. Uneori, îl simt ca vrea sa depășească, dar nu poate, altădată, pur și simplu refuza. Cred ca am încercat toate metodele posibile, dar ar fi prea mult de povestit. Deseori am avut intenția de a renunța sa mai lupt, dar ceva sau cineva îmi spune sa merg mai departe. Ceva- Iubirea care ,, nu cade niciodata", cineva-Dumnezeu. Dar e atât de greu!....I-am sugerat sa între pe forum, dar refuza, poate ii este teama, poate ignora, pur și simplu, deși asculta cu atenție când ii citesc împărtășirile celorlalte victime ale alcoolului.
Ultima oară modificat 31 Iul 2019, 19:46 de către Elpis, modificat de 2 ori în total.
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bachus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Felicitări și respect tuturor celor care reușesc să-și controleze voința și stările emoționale, învingând astfel aceasta boala!
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Înțeleg ca este foarte greu, dar nu este imposibil. Consider ca voința trebuie sa primeze. Atât timp cât are susținere, motivație... Da, cunosc teoria, toți cei de aici o știu. Și el a avut o abstinenta de o luna și a recidivat în concediu. A fost cea mai mare greșeală a noastră. Cu toate ca psihoterapeutul ne-a avertizat, iar eu i-am sugerat sa renunțăm, el a preferat sa meargă. Mi-a promis ca nu va consuma, însă odată ajunși, a servit.
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de gavroche1968 »

Bună ! Nu vreau să dau sfaturi dar eu m-am vindecat la Șura Mare , Așezământul Nazaret. Este adevărat că am și vrut asta , altfel nu m-aș fi dus. Acolo se face psihoterapie ,ergoterapie etc. cu rezultate foarte bune. Convinge-l să mergeți până acolo și să purtați o simplă discuție cu dr. Lux. Așa îl cheamă. Este sas și directorul așezământului. Condiții foarte bune de cazare , curățenie și se mănâncă foarte bine. Gătește tanti Maria , o localnică foarte gospodină. Acolo am renăscut. Fă tot posibilul pentru o vizită acolo. O să-i placă. Baftă !
http://www.tratament-dependenta.ro/cent ... u-barbati/
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Mulțumesc pentru recomandare! Am auzit de acest centru, se afla în opțiunile sale, însa timpul ii este mereu dușman. Serviciul nu ii permite sa plece o perioada atât de îndelungată. Momentan urmează terapia la Aliat, în care sincera sa fiu, mi-am pus toate speranțele, pe lângă rugăciune.
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Încerc să-l conving sa intre pe forum, sa citească. Ar fi un prim pas. Și aceasta metoda cred ca e foarte eficienta. După cum spuneam, ii citesc sau ii împărtășesc din experientele altora și e captat. Mi-aș dori sa facă el asta, sa simtă el nevoia de a colabora cu semenii sai. Orice început e greu, dar comunicarea este vitala în aceste situații. Într-adevăr, este reticient în vederea tehnologiei, dar când știi ca șansă ta ar putea fi aici, merita sa încerci. Sper să-l conving.
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

A mai trecut o zi... Și, firește, i s-a mai strecurat câte ceva prin stomac, chiar dacă nu recunoaște. Minte și ii spun ca se minte pe sine și se amăgește. Cred ca vrea sa își controleze consumul, dar nu-și da seama ca se înșeala. Îl urmăresc cât pot, dar se furișează când nu ma aștept. De altfel, mi-am pierdut încrederea în el. Știu ca e incomod sa te urmărească cineva, dar nu pot altfel.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de styx »

Bună dimi, Elpis,
Si eu am început cu psihoterapie la Aliat, un lucru f bun pentru mine pentru că m-a ajutat mult să înțeleg zbaterile mele si băutul compulsiv. Am urmat 3 luni de psihoterapie si apoi AA. Gravoche ti-a dat o sugestie, este o sugestie f bună, însă dorimta trebuie să fie a lui, degeaba îți doresti tu dacă el nu vrea... Stiu că la Aliat au si sedinte de grup , nu tip AA ci cu psiholog, ar fi de dorit să le încerce.
În ceea ce priveste pilulele... încă nu s-a inventat pilula aia care sî te tină departe de alcool. Dorința de a înceta băutul vine din interior, asta dacă realizezi că viata ta e o mare minciună privită prin sticla paharului... Este o mare diferentă între a avea vointă si de a avea bunăvointă de a te opri din consum, am trecut prin asta deci cam stiu cum e.
Să auzim numai de bine!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Va mulțumesc pentru sfaturi, om frumos! Asa e, degeaba vrem noi, familia, iar el nu își dorește asta. E atât de deprimant să vezi că persoana pe care o iubești din tot sufletul, un om realizat din toate punctele de vedere, sa ignore orice sfat. Ma întreb cât mai pot rezista?! Sunt în pragul de a face pasul spre divorț, dar în același timp, nu știu dacă e cea mai buna decizie. Ce se va întâmpla cu el? Consecințele vor fi grave: pierderea serviciului, înrăutățirea sanatatii sale... Mi-e teama de consecințe. Motivatie are, dar nu știu ce îl împiedică sa ia o decizie ferma. De asemenea, de ce alții pot și el, nu?
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Bine v-am regăsit, oameni frumoși! Zilnic citesc acest forum și, prin voi, îmi regasesc soțul, îi inteleg trăirile. Apreciez cât sunteți de uniți și ii împărtășesc acest lucru. A reușit sa se detașeze o săptămână de alcool, dar firește 4 zile de sevraj și 3 de abstinenta. Însă minunea nu a ținut mai mult. A recazut. Curios sau nu, a mers la o nunta, nu a consumat nimic, iar a doua zi, acasă, nu a mai rezistat. Știu ca s-a produs acel scurtcircuit, văzând ca toți cei din jur serveau, iar el se amagea cu apa plată...Offf! Parsiv e creierul. A încercat sa nu consume mult, doar cât sa se amăgească. Face în continuare terapie, nu renunța. Deci, în subconștientul lui, își dorește abstinenta. Însă mie mi-e teama. Mi-e teama ca-și poate pierde serviciul, iar în acest caz va bea mai rău și... Nici nu vreau să-mi imaginez. Mi-e teama ca nu știu cum sa ma comport cu el, iar el îmi reproșează asta.
Scrie răspuns