021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Bacchus vs Elpis

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Elpis
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Re: Bacchus vs Elpis

Mesajde Elpis » 02 Aug 2019, 11:49

Va mulțumesc pentru sfaturi, om frumos! Asa e, degeaba vrem noi, familia, iar el nu își dorește asta. E atât de deprimant să vezi că persoana pe care o iubești din tot sufletul, un om realizat din toate punctele de vedere, sa ignore orice sfat. Ma întreb cât mai pot rezista?! Sunt în pragul de a face pasul spre divorț, dar în același timp, nu știu dacă e cea mai buna decizie. Ce se va întâmpla cu el? Consecințele vor fi grave: pierderea serviciului, înrăutățirea sanatatii sale... Mi-e teama de consecințe. Motivatie are, dar nu știu ce îl împiedică sa ia o decizie ferma. De asemenea, de ce alții pot și el, nu?

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2019, 12:55

De ce alte persoane pot si unele nu? Pentru ca bem din motive diferite! Fiecare isi are demonii lui, fie ca-i constientizeaza sau nu. In cazul meu, il cunosc pe fiecare in parte. Faptul ca merge la un psiholog este un lucru constructiv, dar conteaza foarte mult deschiderea si conexiunea care o are cu acesta si are nevoie de rabdarea si ajutorul tau. Nu exista zana fermecata care sa il atinga cu bagheta si sa fie atat de usor sa nu mai bea din senin si totul sa fie minunat. E un proces lung si greu, dar se poate. Cel putin asta simt eu acum si sunt una dintre cei care se lupta sa renunte...

Elpis
Boboc
Boboc

Mesajde Elpis » 31 Aug 2019, 07:52

Bine v-am regăsit, oameni frumoși! Zilnic citesc acest forum și, prin voi, îmi regasesc soțul, îi inteleg trăirile. Apreciez cât sunteți de uniți și ii împărtășesc acest lucru. A reușit sa se detașeze o săptămână de alcool, dar firește 4 zile de sevraj și 3 de abstinenta. Însă minunea nu a ținut mai mult. A recazut. Curios sau nu, a mers la o nunta, nu a consumat nimic, iar a doua zi, acasă, nu a mai rezistat. Știu ca s-a produs acel scurtcircuit, văzând ca toți cei din jur serveau, iar el se amagea cu apa plată...Offf! Parsiv e creierul. A încercat sa nu consume mult, doar cât sa se amăgească. Face în continuare terapie, nu renunța. Deci, în subconștientul lui, își dorește abstinenta. Însă mie mi-e teama. Mi-e teama ca-și poate pierde serviciul, iar în acest caz va bea mai rău și... Nici nu vreau să-mi imaginez. Mi-e teama ca nu știu cum sa ma comport cu el, iar el îmi reproșează asta.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 31 Aug 2019, 12:43

Buna dimineata si Dvs. si sotului!😌👍
In primul rind nu va mai faceti atitea griji pt ca nu rezolvati problema lui si produceti tensiune in casa, nemiridu-ma sa va reproseze ca si din ac cauza bea...Cititi la Staval topicul dumneaei, o doamna super, codependenta care aici pe Forum si-a inteles sotul si poate va ajuta .

In ceea cel priveste pe sotul Dvs., am sa povestesc din experienta mea si cu siguranta ca va fi mai usor sa intelegeti.Sfaturi nu se dau si fiecare trebuie sa fie patruns de dorinta de a nu mai bea, alegind ceea ce i se potriveste lui, in mare pasii fiind cam aceasi...🤔👍
Alcolismul este o boala si nimeni nu alege ca sa fie bolnav de ceva, asadar pt cineva care gindeste si stie ca se autodistruge este f dureros stiind spre ce se indreapta dar neputindu-se opri din baut, amind decizia abstinentei pt miine dar in fiecare zi cind te trezesti este AZI, este f greu...🤔
Faceam ceea ce facea si sotul D-vs ,ma abtineam pina intr-o zi cind clacam si ajungeam de unde am plecat, bind si pt asta, ca nureusesc desi ambitioasa sunt.Si s-a intimplat asta de nenumarate ori pina am ajuns pe acest Forum pt ca singura mie mi-a fost IMPOSIBIL sa reusesc.🤔
Asadar, mare diferenta este intre abtinere si ABSTINENTA, care inseamna sa "give up" alcolul, sa intelegi ca nu trebuie sa lupti cu el deoarece este mult mai puternic si viclean decit tine si te va dobori de la prima inghititura," un pahar fiind prea mult si 10 prea putine...")
Greseala mea mare era ca de fiecare data imi propuneam sa nu mai beau de miine inainte si stresul era enorm , prea mare responsabilitate pe umerii oricui, cind de fapt cheia este sa nu bei alcol doar AZI, cine nu poate sa reziste o zi?Fiecare poate si faci asta iar in timp devine ca si respiratia, va spunem noi cei care am fost ca si sotul Dvs.🤔
Toate cele bune va doresc la amindoi!👍

PS Si cheia este sa-si doreasca el cu ardoare nu pt Dvs, nu pt copii, familie etc ci pt el in primul rind si fiindu-i lui bine le va fi bine tuturor celor din jurul lui...Doamne ajuta tuturor!🙏

https://www.youtube.com/watch?v=xZbKHDPPrrc
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2019, 16:00

Am fost plecata 2 saptamani in concediu si am zis ca va fi cel mai mare test al meu sa nu beau. Am rezistat, chiar daca privirea mea la fiecare masa era pe paharul de vin sau bere. Ma intrebam cum de ceilalti beau atat de mult si nu le este rau a doua zi, asa cum imi era mie...Le urmaream mainile la micul dejun, starea de spirit, dar nu ma regaseam. Am ajuns acasa si am baut 2 zile, singura, ascunsa in casa...Am avut iar pauza, am plecat la mare sa ma relaxez, gandeam eu cumva. Pe plaja, eu si copiii nu beam o bere...Prima zi am baut toate limonadele de pe plaja, a doua zi am golit dozatorul de bere....

Elpis
Boboc
Boboc

Mesajde Elpis » 31 Aug 2019, 21:22

Bună seara! Sunt onorata sa primesc răspuns de la persoane pe care le admir și ale căror povesti sunt într-adevăr de succes. Am citit în amănunt topicul doamnei Staval și tare mi-aș dori sa am intelepciunea dumneaei. Pe lângă faptul ca este un dar de la Dumnezeu, o capatam în timp, prin încercările la care suntem supuși. Îmi iubesc soțul și îmi doresc din tot sufletul sa redevenim acea familie frumoasa, sa ne creștem copiii, sa îmbătrânim împreună. Ii citesc deseori de pe acest forum și îl captează, dar ma supăra ca nu are curajul sa faca asta de unul singur. De altfel, e mai conservator, nu ii place tehnologia.
P. S. Doamna Joy, musicalul e superb!

Elpis
Boboc
Boboc

Mesajde Elpis » 31 Aug 2019, 22:13

Draga Speranța, după cum scriam mai sus, și soțul meu a recazut în concediu. Înainte de a pleca, psihoterapeutul ne avertizase de pericolul la care se expune. Încercările mele de a-l determina sa renunțe, au fost zadarnice. El era încrezător în puterea sa de a controla situația, dar, din păcate, nu a reușit. Mereu zice ca dacă ar fi știut ce se va întâmpla, m-ar fi ascultat. Prea târziu... Am ajuns la concluzia ca orice eveniment la care se consuma îl afectează, mai devreme sau mai târziu. La fel și situațiile emoționale.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Sep 2019, 18:21

Interactionez cu orice situatie emotionanta, indiferent de cauza...Consider, prin prisma bolii mele, ca oricine trebuie inteles si ajutat si nu judecat...Referitor la evenimentele unde se consuma, da, un mare da, ca ne afecteaza...Am rezistat o saptamana, 2, 3, dar imaginea fiecaruia imi ramane in minte si cedez...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Sep 2019, 18:52

Consider ca, noi, consumatorii impatimiti, trebuie sa nu avem contact minim 2-3 luni cu tot ce inseamna alcool, ca sa existe o sansa de reabilitare....

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 02 Sep 2019, 18:58

Buna Elpis si cauta la "Biblioteca" Forumului si ai sa gasesti o multime de articole ajutatoare pt sotul tau, scrise de unul dintre cei mai reprezentativi membri al acetul Forum care a ajutat o gramada de oameni printre care si pe mine, ca sa devina abstinenti.Numele lui este Tudor iar eu personal ii voi fi recunoscatoare toata viata mea!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”