021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Bacchus vs Elpis

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Elpis
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Re: Bacchus vs Elpis

Mesajde Elpis » 05 Ian 2020, 18:57

Bună ziua!... De fapt, nu știu cât de buna e... În una dintre postările mele spuneam ca am de gând să-mi părăsesc soțul. Nu l-am părăsit, nu am putut pentru ca îl iubeam prea mult și niciun bolnav nu trebuie abandonat, insa în ajunul Crăciunului ne-a părăsit el. A pierdut lupta cu boala. După 5 zile critice de hemoragie, organismul lui nu a mai rezistat. Momente cumplite atât pentru mine, dar mai cu seama pentru cei 3 copii... Ce explicatii sa le dau?! Cum sa le dau vestea?!
Nu doresc sa treacă nimeni prin aceasta situație, nimeni nu merita asta. Rememorez acele momente: starea de rău care îl copleșite, spitalizarea, situația critica, panica care se crease în momentul resuscitarii, așteptarea acelui telefon care avea sa ne anunțe... Cele 3 zile de Crăciun petrecute în biserica la căpătâiul sau, urmând ca de Sf Ștefan sa fie înmormântat...de ziua unuia dintre copii. Trist, foarte trist!
Elpis=Speranța. Speranța că multe persoane se vor vindeca, ca vor învinge boala. Ma simt datoare sa salvez pe cineva, chiar dacă pe el nu am reușit, a fost prea târziu...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Ian 2020, 19:38

Offf...Sincere condoleante! M-a cutremurat foarte tare tot ce ai scris. Dumnezeu sa te ajute! Imi pare rau...

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 05 Ian 2020, 19:39

Cuvintele sunt de prisos...
Sincere condoleante pt sufletul tau indurerat si al copiilor si multa putere sa va dea Dumnezeu sa suportati imensa durere!Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pt ca pe pamint a fost un suflet chinuit in ultimul timp!🙏😢
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Elpis
Boboc
Boboc

Mesajde Elpis » 05 Ian 2020, 20:28

Va mulțumesc! Un suflet chinuit, dar de o bunătate rara. Asta m-a ținut lângă el. Altceva nu aveam ce să-i reproșez. Sper din tot sufletul sa-și găsească liniștea, iar celorlalți dependenți le doresc puterea necesara de a învinge aceasta boala parșiva!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 05 Ian 2020, 21:41

Sincere condoleante! Ma doare fiecare cuvant citit.. Imi aduc aminte zbuciumul d-stra inca din vara trecuta, dorinta neobosita de a va salva sotul, dar mai ales speranta! O speranta stinsa nedrept, mult prea devreme. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Va doresc putere, dar mai ales speranta! Ea ne ramane in suflet vesnic!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 05 Ian 2020, 22:52

Sincere condoleante..nu stiu ce altceva sa mai scriu. Sigur aceasta veste va lasa o impresie foarte puternica si pentrul altii de aici asa cum a facut-o in cazul meu. Va multumesc din suflet pentru ca ati decis sa impartasiti cu noi ceea ce simtiti in aceste clipe pe care sper sa le treceti cu bine, daca pot zice asa, alaturi de copii.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 06 Ian 2020, 13:10

Buna ziua, draga mea si pt ca stiu cit de greu este, la rindul meu trecind prin trei astfel de momente cind efectiv nu stiam ce sa mai fac de durere(sotul meu si doi frati pe care ii iubeam enorm R.I.P.) m-au ajutat foarte mult prietenii de pe Forum si Preotul meu sa pot suporta aceste dureri de nesuportat pt orice fiinta umana...
Te rog sa ma ierti daca scriu un pic mai mult dar asa cum spui poate ajuta pe cei cu problema noastra cu alcoolul.

Pe vremea cind si eu consumam alcool , sotul uneia dintre cele mai bune prietene a murit exact ca si sotul tau, alcoolic fiind si el(Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei care nu mai sunt cu noi!).M-a marcat extrem de mult si m-am speriat atit de tare incit mi-am zis "gata, de azi nu mai beau", am rezistat vre-o 3 luni si incet , incet am reinceput sa beau, intre timp nici nu m-am mai gindit si mi-am zis ca asta este viata mea...😰😞
Am continuat pina in ziua cind am descoperit acest Forum acum un numar de ani si restul fiecare il stie.🙏

Ca o consolare pt tine si sufletul tau, agreeez in totalitate ca sotul tau a fost un om minunat, cu un suflet nobil si un om extrem de bun iar alcoolismul este o boala si nu noi alegem sa fim bolnavi, ca in orice boala.Sincer imi pare extrem de rau si asa cum mi-a spus Preotul meu si m-a ajutat enorm tot asa iti spun si eu tie acum:sotul tau este acum intr-un loc mai bun, fara dureri, fara chin, fara probleme si de acolo de sus unde se odihneste acum nu vrea sa va vada tristi!
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 06 Ian 2020, 20:30

...

Raza de soare
Veteran
Veteran