021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesajde Joy » 08 Oct 2020, 06:25

Buna dimineata Vbc si intelesesem perfect din prima ca nu era un drum de relaxare, doar urarea mea era de relaxare sanatoasa....dupa un drum !!!😊
Asadar, relaxare sau business haide sa nu bem nici azi,vrei???😉😂😊👍
O zi senina si abstinenta va doresc tuturor!😊👍

Ps Pescarus, tu pe unde mai esti tata sau ai zburat in tarile calde?🤔Indiferent de ceea ce faci sa stii ca singur este extrem de greu sa reusesti ...daca nu imposibil...si chiar si la urma daca ai fi tine-te de "stol" pt ca odata si noi am fost la coada...🤔🙋
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 08 Oct 2020, 06:44

Neata Joy
Nu bem azi, :)
O zi senina si abstinenta sa aveti!
E pur si muove!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 08 Oct 2020, 19:06

Vbc scrie:Neata Joy
Nu bem azi, :)
O zi senina si abstinenta sa aveti!

Fiecare zi la timpul ei !
Seară frumoasă îți doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 08 Oct 2020, 19:19

Seara senina si frumoasa tuturor!
Da Tudor, fiecare zi la timpul ei :)
E pur si muove!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 17 Oct 2020, 07:21

"Jeanne Louise Calment, era iubita lui Van Gogh. A trăit 122 de ani. M-am bucurat și mi-a plăcut să trăiesc viața, în fiecare zi, în fiecare zi. S-a născut în orașul Orly din Franța și avea doar 14 ani când au început să construiască Turnul Eiffel. Foarte tânără s-a logodit cu pictorul Vincent Van Gogh, iar în 1988, într-un interviu, a spus despre el că „Era murdar, era întotdeauna îmbrăcat prost și era mohorât și prost”. La 85 de ani practica scrima, iar la 100 mergea toată ziua cu bicicleta. La vârsta de 90 de ani, Jeanne Louise nu mai avea moștenitori, așa că a ajuns la un acord cu André-François Raffray (un avocat în vârstă de 47 de ani) și au încheiat un contract prin care s-a convenit că el își va moșteni casa dacă îi plătește 2.500 franci pe lună.
Raffray (avocatul) a plătit suma respectivă timp de 30 de ani. El a murit mai devreme, iar apoi soția sa a continuat să plătească.
Doamnă Calment, cu experiența pe care o dau anii femeilor inteligente spusă cu autoritate deplină:
-Tinerețea este o stare a sufletului, nu a trupului, de aceea sunt încă o fată. Pur și simplu nu am arătat atât de bine în ultimii 70 de ani.
-Zâmbește mereu!! - Acesta este motivul longevității mele.
-Dacă nu poți face nimic în legătură cu ceva, nu-ți mai face griji.
-Am un singur rid și stau pe el. !!!
-Nu folosesc niciodată rimel pentru că râd până plâng foarte des.
-Și adevărul este că cred că voi muri râzând."

Weekend senin sa avem!
P.S > săracul avocat :|
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 17 Oct 2020, 07:44

Vibranta lectie de viata, dar da-o-ncolo, 122 chiar nu as vrea sa traiesc:)). 80 cred ca e mai mult decat rezonabil:). Cat despre iubirile lui Van Gogh, o prostituata a fost iubirea vietii lui, Sien. De asemenea, era si alcoolica si asta i-a adus sfarsitul. O zi senina, colegu'!
Ultima oară modificat 17 Oct 2020, 08:09 de către Speranta16, modificat 1 dată în total.

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 17 Oct 2020, 07:59

"80 cred ca e mai mult decat rezonabil"
Asa ma gândesc și eu:) desi e o tinta grea , în zilele noastre :)
Inainte gândeam ca e mai bine 50 60 "in glorie" decât 80 in chin fata de mine și cei din jur...
Cum avem dreptul si opțiunea la schimbări, m am gândit sa depasesc acel prag, din mai multe puncte de vedere unul foarte important >sa nu i las copilului ceva rate la casa de plătit :)
O zi senina colega!
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 17 Oct 2020, 08:06

Cand aveam 14-15 ani, 40 era tinta:). La 30 rezonam complet cu tine: 60 frumosi, decat 80 bolnaviciosi. Uite ca acum nu mai am tinte, cati o vrea Dumnezeu, dar sa fie senini, sanatosi, linistiti si, bineinteles, fericiti😇.

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 17 Oct 2020, 08:08

👍🏻
E pur si muove!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 17 Oct 2020, 17:41

Bună ziua, Prieteni !
"Mai mai multă viață în ani "
era mesajul meu pe care nu am reușit să îl trimit mai devreme.
Cât timp am băut viața mea s-a scurs fără să mi-o trăiesc conștient.
Azi am viața în ani și sunt recunoscător pentru fiecare zi.m
Acum ne întoarcem de la salina Slănic Prahova unde ne-am relaxat respirând aer de salina împreună cu Finu' Costică, Prieten AA și soțiile noastre..
Mi-am făcut si o "meditație" contemplând straturile de sare în alternanță cu aluviuni depuse dealungul a milioane de ani si am reflectat cât de puțin contez eu , o viață scurtă de om în comparație cu eternitatea și atunci la ce rost "atâta durere și întristare" cum recită preotul "la capătul liniei" când o viață în bucurie și seninătate este scopul.

Va doresc să aveți o seară frumoasă!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “POVESTEA MEA”