021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Dupa 10 zile, abstinent am senzația că sunt mai lucid si mai eficient,, judec mai limpede, dorm mai mult, mesajele de aici m au încurajat...ale veteranilor, care sunt exemple de urmat..
Sper sa reusesc sa numai sorb primul pahar...niciodată!
.deși am mai avut perioade in trecut de abstinenta mai lungi de atat,(cateva:) nu multe)
Am mai avut cont aici prin 2014...Atunci nu eram suficient de convins de boala care o aveam, alcoolismul...
sper ca de acum inainte,sa numai gresesc..si sa consum din nou
Doamne ajuta!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut VBC , daca ți-ai făcut cont , atunci cred că ai gânduri serioase pentru abstinența , pentru că în alcoolism s-a stabilit că este mai ușor să rămâi abstinent decât să încerci să controlezi consumul .
Și apropo de lupta , pe mine m-a ajutat ideea că sunt prea slab sa lupt și mai ușor nu mă mai "urc " in ring . Dar mai bine îți atasez ce îmi scria un prieten , Iliuță , acum ceva ani :
[quote]Deci, sotiei mele ii plac toate sporturile foarte mult si ieri dimineata mi-a povestit la cafea despre meciul de box vazut la tv(nu stiu pe ce canal) dintre un super campion Hortiz, vs de un total necunoscut, Lopez.Toata lumea se astepta sa cistige fara probleme primul si unde mai pui ca il astepta o gala de box cu un nume pe masura unde ar fi facut o gramada de bani(categ 60Kg, parca). Mi-a spus ca in ring , Lopez asta era si mai bicisnic si mai mic asa ca rezultatul era previzibil.Primele 9 reprize au fost conform asteptarilor iar in repriza a 10-a, Hortiz a primit un pumn in maxilar si a fost facut KO.A iesit din ring plin de singe iar pentru urmatoarele 5 luni va minca cu paiul. :( Basca ca si-a luat la revedere de la gala de box din septembrie unde ar fi cistigat o suma cu multe zerouri la coada. :( Normal ca in mintea mea, imediat m-am gindit ca Hortiz eram eu in lupta cu alcoolul si de fiecare data cind ma reapucam de baut, imi ziceam ca sunt inteligent, sigur pe mine, am o vointa de fier si dorinta cea mai mare de a bea controlat. :( :( :( :( :( :( :( :(
Si tot ca Hortiz, eu cadeam (de citeva ori si la propriu, ultima data mi-am pierdut cunostinta din cauza combinatiei alcoolului cu somnifere) si eram invins din start(un pahar era prea mult si 100 prea putinenu-mi apartine mie intelepciunea asta ci lui TUDOR) /quote]
Sper să ne citim cat mai mult timp deacum încolo
Colea , să nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Multumesc pt încurajari!
Cont aveam facut de câteva zile, nu aveam un toping...Am scris la.altii pe toping.
Stiu ca e greu de controlat lupta cu alcoolul, si pe mine ma invinge, ca pe multi altii, dupa primul pahar....sper sa numai am de 'a face..niciodată sa revin...la el!!!!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Raza de soare »

Succes!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Vizitator123$5 esti pe lângă subiect! Se pare
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Nu ti am cerut caracterizarea nimănui...
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Salut, nu conteaza..ideia este alta .. am scris mai sus
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Nu e nici o contra, din partea mea..contrele voastre sunt discuții care trebuiesc discutate între voi...Am specificat, discuția este pe lângă subiect.
Sanatate multa!!!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Fără chimicale si fara naturale cu alcool!!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

2 zile la, munte fără alcool, înconjurat de sticle alaturi de prieteni si familie,,sucul giusto natura light e minunat:)
Multumesc lui Dumnezeu!
Maine se fac 2saptamani de abstinenta, sper sa am parte de toate zilele din viata, care le mai am, fără alcool!
Cu toții se mira de ambiția mea până acum, multora nu le vina sa creada
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns