021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Buna !
Da, sunt ok, multumesc pt melodie 👍
Am o zi plina, nu stiu cum sa ma impart:)
O zi senina si frumoasa si tie!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Buna dimineata!
Ma bucur esti bine Vizitator123$5, :)
O zi senina si frumoasa va doresc!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Buna din nou!
În primele săptămâni a fost foarte greu, la unele petreceri am fost nevoit sa particip, alături de familie, fiind prieteni apropiati si vecini, toti se mirau ca nu consum , și toți ma întrebau de ce...cum? Invocam fie ca iau antibioticpt măsea.... fie stăteam mai puțin, motivând ca am unele probleme personale de rezolvat cand vedeam ca începeau sa se "incingă "petrecerile... fie stateam mai mult alături de copii la locul de joaca , ii supravegheam :), ma concentram asupra altor lucruri discuții,.ma ocupam de grătar...
Unele petreceri le am refuzat fiindcă erau organizate în localurile din apropiere unde locuiam, locuri în care nu am voie sa întru:( datorita evenimentelor din trecut)
Si in ziua de azi, dacă particip la vreo petrecere, încă sunt mulți care se mira ca numai consum alcool, eu nu doar ca beam pana la inconstienta , dar si promovam foarte mult alcoolul, vroiam sa bea toată lumea la fel ca mine, femei..bărbați:(
Unii s au obișnuit ca numai consum, alții ma mai întreabă și acum, altii isi doresc sa consum, primesc invitații sa merg la munte.. chiar acum am primit una calda pt sf Andrei și 1 dec....
Timpul petrecut la bautura in trecut , îl petrec alături de familie mai mult în prezent, :)
Pe forum am întrat mai tot timpul, citeam, e adevărat ca nu scriam asa des..

Pt petrecerea ta de diseara îmi doresc sa ai în minte, "un pahar e prea mult...100 nu ajung" dc iti vine sa bei :)

O zi senina si frumoasa in continuare!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Mai întrebat și in trecut(nervoasa un pic) cum eram în timpul consumului, nu am fabulat sau exagerat cand am răspuns.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Mi am dat seama! :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Vizitator123$5, e de ras , asa la prima vedere :)
Insa a fost de plâns putea sa fie chiar tragic.. norocul meu a fost, ca ma cunoșteau,... nota de plata a fost foarte mare (ma rezum sa spun atat)

Va doresc o seara linistita si senina!
https://youtu.be/aGSKrC7dGcY
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de tudor »

Buna seara !
Nu pot (putem fugi) de societate le nesfarsit dar nici sa stau alaturi de ce imi face rau .
Eu am refuzat sa particip la petrecere de Revelion in patru familii in apartamentul unei familii care ne-au facut invitatii .Am refuzat pentru ca unul dintre meseni este consumator la greu si chiar daca este un tip foarte simpatic este "bautor la greu " si intodeauna este beat bine la sfarsitul petreceriisi chiar uita de bunul simt.Pe desupra il mai "corupe " si pe cumnatul meu care este "slab la bautura "dar se lasa corupt .Nu judec ci este o constatare de la alte doua petreceri (nunti) si de la weekend la munte cu respectivii..Nu am fost mai breaz decat cel in cauza si stiu ca am stricat multe petreceri,weekend-uri si Revelioane dar nici nu sunt dipus sa incep anul urmator cu o petrecere sparta si botos . Regretele de acum sint infime cu cele pe care le-as putea avea dupa .
Am avut in schimb revelioane frumoase (in abstinenta) la restaurant cu meseni necunoscuti pana atunci cu care am legat prietenie si cu care mai tinem legatura.
Deci pentru ACUM 20 20😜 am ales cu sotia mea sa facem Revelionul la restaurantul "ACASA LA MINE ESTE CEL MAI BINE " si sa ne cazam la hotel "Plapumioara din dormitor" .Vor mai fi alte Revelioane .
Am mai experimentat asta si nu am murit !
O seara frumoasa va doresc !
P.s. Si da imi place sa ...Enjoy The Silence
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Deci pentru ACUM 20 20 am ales cu sotia mea sa facem Revelionul la restaurantul "ACASA LA MINE ESTE CEL MAI BINE>> 👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Cea mai trista victorie 3 0, urmează vremuri grele....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Buna dimineata!
O duminica linistita si senina sa avem!
https://youtu.be/bdtGS-vfxhA
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns