021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Florinnirolf1
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Salutare

Mesajde Florinnirolf1 » 27 Sep 2019, 22:21

E prima oara cand intru aici...sunt Florin,am 29 de ani si sunt alcoolic...nu stiu exact ce asteptari am stiu doar ca am nevoie de ajutor!

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Re: Salutare

Mesajde Florinnirolf1 » 27 Sep 2019, 22:28

Ce mi se pare acum,aici ,dupa ce am citit o mica parte din mesajele de pe site...ma sperie de fapt,este ca eu constientizez ca am o problema de vreo 10 ani...mi-am asumat-o intr-o oarecare masura...adica am acceptat-o partial...si cu toate astea singura perioada a mea de abstinenta si cea mai lunga a fost de 3 luni..si asta se intampla acum 1 an...si nu neaparat a fost alegerea mea...costrans, de a nu pierde pe cineva drag...pe care in cele din urma bineinteles ca am pierdut o si cel mai dureros e ca cumva....am inteles-o

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 28 Sep 2019, 12:13

Buna Florin si inainte de a pleca la sport, am sa incerc sa-ti raspund atit cit ma pricep...🤔
Ma uit in urma si ma gindesc ca ce bine ar fi fost sa fi gasit si eu acest Forum pe vremea cind aveam anii tai dar ce stiam eu acum ani in urma?🤔 Sa beau pt esecuri si sa beau pt realizari...🤔😞
Faci f bine ca citesti Forumul si slava Domnului ca ai ce "fura" pt abstinenta ta...🤔 Ca o meditatie pt mine stiu ca aceasta boala cu alcolul, incet si sigur mai devreme sau mai tirziu distruge, distruge familii, cariere si cel mai dramatic vieti...😉🤔😞 a te lasa de baut trebuie facut pt tine, dupa ai constat si tu.. pt ca fiindu-ti tie bine(iti spun pt viitor), le va fi bine tuturor celor din jurul tau...🤔👍
Nu vreau sa te sperii si sa stii ca si eu m-am considerat deosebita si speciala pina am invatat pe acest Forum ca nimeni nu este altfel in acesta boala ci toti suntem la fel...🤔
Asadar, daca noi am reusit, de buna seama ca poti si tu, cu singura conditie "sa-ti faci temele" sirguincios, fara egou , sa fii sincer cu tine si cu cei din jur etc si vei reusi...🤔 Incepe ASTAZI cu pastila zilnica de abstinenta "AZI NU BEAU" si cu cea de IUBIRE pt tine, pt cei din jur si pt tot ceea ce te inconjoara...🤔
Sa stii ca DD lucreaza prin oameni asa cum am constatat si eu pe pielea mea...🙏👍

PS Tine aproape si nu te pierde de "cird"...!🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 28 Sep 2019, 20:11

Multumesc pentru cuvintele frumoase si vreau sa cred ca sincere....inca nu simt ca apartin acestui grup...dar imi place cum oamenii vorbesc deschis si fara jena aici...ma tem ca am baut pentru orice,oricat si oricum...imi amintesc doar cand am inceput...si restul parca a trecut intr-o clipa...parca am visat...am cunoscut toate starile posibile..m-am mintit in toate felurile posibile..insa un lucru e cert...de 13 ani nu mi amintesc o singura data sa incep sa beau si sa zic stop dupa cateva pahare...am incercat sa pastrez aparentele,am incercat sa dau vina pe nesansa...am incercat sa i invinovatesc pe cei care s.au dat la o parte...am fost disperat,am.fost dezamagit de mine...vreau mai mult....tatal meu este alcoolic..(50 de ani-varsta lui)fratele meu este alcoolic..(25 de ani-varsta lui)...unchiul meu este alcoolic...se pare ca am avut toate premisele ca asta se va intampla...stiam cumva si era cea mai mare temere a mea...cu toate astea...m-am lasat...am facut lucruri de care ma rusinez...am auzit ca am facut lucruri de care ma rusinez.......stop...am un baietel....si nu vreau ...nu vreau sa treaca prin ce am.trecut eu....stii...e o melodie..niste versuri.....,,esti exact ca tatal tau cand il priveai cu ochi rai,oare ce vor spune acum despre tine,copii tai"...

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 28 Sep 2019, 20:19

Vreau,imi doresc...ma incurajeaza gandul ca se poate...ca altii au reusit...insa ma tem....ma tem ca nu sunt atat de capabil sa ies din toate astea....dupa cum stiti cu totii de aici...e vorba de un tipar...e viata mea....asta am facut tot timpul...asa am stiut eu sa traiesc...toate cunoatiintele mele se leaga de asta..toate actiunile mele....cu asta m am identificat......stiu de multi ani ca am o problema...m am documentat...insa am zic mereu...,,o sa ma las intr-o zi....acea zi s a tot amanat...si simt ca ma irosesc ..imi doream atat de multe de la viata....inca imi doresc...cred ca pe undeva si faptul ca mi am dorit atatea si nu am realizat nimic....nu stiu....cert e ca stiu ca singur nu pot....si nici nu pot condamna pe cineva ca nu mi a fost alaturi....nici eu nu mi as fi cateodata...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Sep 2019, 21:40

Foarte impresionant , profund si sincer raspunsul tau, Florin si sa nu te indoiesti nu numai de sinceritatea mea ci a noastra a tuturor celor de aici, deoarece singurul si cel mai important lucru care ne face sa fim aici, este dorinta de a nu mai bea...🤔Nimeni nu te judeca si nimeni nu doreste ca cineva sa nu reuseasca, ne ajutam reciproc asa cum poate fiecare...🤔 Ceea ce vreau sa-ti spun si este foarte important este ca nu conteaza cine este linga tine pt ca nimeni nu te va putea ajuta daca tu nu vrei, asadar cel care trebuie sa te accepti, sa nu te mai invinovatesti atit si sa fii cu tine esti TU...🤔 Noi suntem aici si pt tine si chiar daca nu simti ca apartii acestui Forum continua sa citesti si sa inveti din greselile noastre, mult mai bine decit dintr-ale tale...🤔👍
Povestea ta este povestea multora dintre noi deoarece nu conteaza cine esti, nu conteaza daca esti barbat sau femeie, sarac sau bogat, inteligent sau mai putin inteligent etc, nu conteaza nimic, toti suntem afectati la fel de alcol, cei care avem probleme cu el...😞
Daca ai stii tu de cite ori m-am lasat eu pt copiii mei de baut si rezistam un timp, cu scris in calendar, cu promisiuni facute mie pe poze etc😓 dar ulterior clacam...😞 Aici pe acest Forum, ceea ce am primit gratis incerc sa dau si eu mai departe si in primul rind repet ideea , este ca trebuie sa te lasi de baut pt tine si ulterior le va fi bine celor din jur, asa cum am mentinonat si mai sus...👍
Succes si citeste la Tudor, Asido, Ovidiu cel putin si vei gasi multe raspunsuri pentru ceea ce teframinta iar pt intrebari eu iti raspund cu placere daca stiu , de fiecare data!🙏

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 29 Sep 2019, 06:44

Da...am inteles cum functioneaza si stiu ca tre sa vina din interiorul meu....ceea ce....din moment ce sunt aici...inseamna ca imi doresc mai mult ca niciodata asta...multumesc pentru sustinere si pentru gandurile curate......si cum ai spus stop....cand??ce anume te a determinat si de cat timp...??

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Sep 2019, 12:15

Buna Florin si cu placere si sinceritate totala iti voi raspunde mereu la toate intrebarile.Si pt ca eu am aflat tot pe acest Forum ca vorbesc prea mult😂🤔(chiar vb serios la remarca asta) am sa incerc sa ma concentrez sa raspund strict la intrebarile tale.
Asadar, cu aproape 8 ani in urma,eram disperata si numai eu si Dumnezeu stia despre problema mea cu bautul deoarece eu beam pe ascuns.Pt o femeie este mult mai greu sa accepte si sa afiseze ca ar avea problema asta mai ales ca din exterior eram privita ca un exemplu.Am facut asta f multi ani de zile si eram constienta ca ma distrug daca continui pina intr-o zi, cind disperata fiind m-am asezat in genunchi plingind si i-am cerut ajutorul lui Dumnezeu pt ca viata mea frumoasa in aparenta, se invirtea invariabil in dorinta si nerabdarea de a ramine singura si a bea...😓 si de aceea eu cred cu siguranta ca EL m-a ajutat sa gasesc acest Forum iar cel de care "m-am agatat" primul a fost Tudor, membru marcant al AA(nu stiam eu atunci) dar in fiecare zi am inceput sa scriu aici, sa intreb si sa mi se raspunda la tot ceea ce ma framinta...🤔Cind eu raspund cuiva acum, sunt lucruri invatate de pe acest Forum de la Tudor si ceilalti membri abstinenti iar eu am incercat si incerc sa calc in urmele lor deoarece cu siguranta nu dau gres.Acum abstinenta este precum respir dar nu vreau ca vreodata sa uit de unde am plecat si ea se mentine ajutind alti oameni care au nevoie de ajutor si asta incerc sa fac si eu...🤔
De rusine cind am poposit pe Forum si pt anonimitate m-am dat barbat, (Ilie, Iliuta eu sunt) si fiecare a inteles asta deoarece in privat le-am explicat motivul si nicintr-un caz nu era de joaca ci o chestiune foarte grava ceea ce mi se intimpla...😓🤔
Ceea ce m-a facut sa ma las de baut a fost faptul ca putin creier daca ai realizezi ca te autodistrugi si nu-mi doream asta, ani si ani luptindu-ma singura, eu fiind f ambitioasa din fire...😓 Aici am invatat pe Forum ca nu lupta este cheia si tocumai ACCEPTAREA(lucru pe care il faci si tu) ca ai o problema cu alcoolul, a nu mai lupta cu el si GIVE UP, pt ca "el este mult mai puternic si viclean decit tine si te va face KO de la prima inghititura", "un pahar fiind prea mult si 10-20.., prea putine..."😓 Noi alcolicii nu ne putem opri la un pahar asa cum sunt oamenii normali...🤔 Este ca si cum ai intra in ring sa lupti cu Cassius Clay in vremurile lui glorioase...😱😞🤕
Si nu uita, singur este imposibil sa reusesti, eu am facut asta ani singura si de fiecare data am ajuns acolo de unde am plecat, mai devreme sau mai tirziu...🤔A-ti propune sa nu mai bei toata viata este o mare greseala si prea mare presiune pe umerii tai, CHEIA este ASTAZI doar si faci asta in fiecare dimineata, NUMAI ASTAZI NU BEI si-ti respecti promisiunea fata de tine in fiecare zi...🙏👍

Ps Ca un "sfat" pt ca m-ai intrebat(sfaturi nu se dau dar a lucrat pt mine) mi-am setat in creierul meu niste reguli simple,de ex. una fiind ca alcolul este "otrava" in cazul meu pt organism si cind ma uitam la pahar ma gindeam, as bea eu de buna voie si nesilita de nimeni otrava?🤔 NUUU!😉👍
Trecutul nu ni-l putem schimba dar de buna seama ca ne putem schimba viitorul...(spun inteleptii si eu agreez in totalitate👍)

Imagine

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 30 Sep 2019, 16:14

Multumesc !!!esti o femeie puternica si curajoasa ..!!!inca sunt bine si imi fac timp sa mamuit zilnic aici pe forum...sa imi amintesc tot timpul si sa ma conectez la realitate...ma simt mai bine....si parca sunt un pic mai lucid....am speranta si incerc cum ai spus sa o iau zi dupa zi...nu sunt multe deocandata...dar imi doresc....peste 2 saptamani revin in tara sa mi petrec cateva zile cu baiatul meu si vreau sa fiu in cea mai buna stare de functionare,merita asta din partea mea....legat de faptul ,,ca vorbesti mult"...nu e deloc un lucru gresit,mai ales ca din perspectiva mea vorbesti ,,bine"...iti multumesc pentru incurajari si sfaturi...sau ponturi....ma ajuta...

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 30 Sep 2019, 16:19

Tot peste 2 saptamani cand merg in tara o sa merg si la nunta unei prietene bune...ma tem si stiu ca va fi un fel de test....nu cred ca am.participat vreodata in viata mea la orice fel de eveniment si sa nu consum......nu cred ca am ajuns vreodata treaz la un eveniment pana la aperitiv macar....va fi un pic dificl....toata lumea se asteapta sa fac ....din pacate....ce stiu mai bine....

Înapoi la “PREZENTATI-VA”