021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Florinnirolf1
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salutare

Mesajde Florinnirolf1 » 30 Iun 2020, 12:43

Speranta16 scrie:Florin, sper că ești bine...
Buna Speranta si multumesc de intrebare!!!da,astazi cred ca am o zi mai buna..n am intrat zilele astea si regret...am baut si nu m am.simtit ,,confortabil" sa intru aici...rusinat...azi o iau de la capat...te pup si o zi minunata plina de zambete!

Florinnirolf1
Senior
Senior

Mesajde Florinnirolf1 » 30 Iun 2020, 12:46

inca o zi,inca o provocare....o iau de la capat,optimist din nou...va marturisesc ,spre rusinea mea si asa cred cA e just fata de mine in primul.rand,ca am baut zilele astea...de aceea nici n am intrat...am revenit....o iau de la capat de cate ori va fi nevoie daca trebuie!!!ganduri bune tuturor!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 30 Iun 2020, 13:25

Buna ziua Florin, salutare tuturor!
Ma bucur ca ai revenit Florin si felicitari pt sinceritate, acesta fiind prima regula care trebuie sa fie respectata pentru a deveni abstinent.
Ai observat ca soarele rasare la fel cu si fara problemele nostre?Nu tot ceea ce este in jurul nostru si nu toate problemelre depind de mine, lumea merge inainte si toate sunt la fel chiar daca eu nu pot sa le rezolv pe toate asadar macar sa traiesc frumos atit cit imi va da Dumnezeu sa fiu pe acest pamint (remarca este doar pt mine si am invatat si eu asta de la altii).
O zi senina si linistita in continuare sa ai si tine aproape!🙂👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 30 Iun 2020, 14:41

Buna. Mă bucur că ai revenit, a fost cam liniște pe aici. Totodată, îmi pare rău că ai baut. Fără supărare, dar, cumva, intuisem de vineri că se va întâmpla asta. Nu o spun că pe o ofensă, ci doar constat, încă odată, ce vulnerabili suntem. Știi, la început când am intrat pe forum, o buna bucata de timp am scris pe fond de consum și o mai și spuneam "in gura mare". Am și sunat pe cineva, de aici, după 2 sticle de vin consumate și la sfârșitul conversației i-am și spus, de parca aveam nevoie de vreo validare, că nu sunt chiar atât de rău. Atât de disperata eram atunci. Intre timp, m-am împăcat cu boala asta a mea, chiar daca doar eu. Cei din jurul meu cred că e un capriciu, un moft, o nebunie, dar nu o boala. E foarte greu că cei din exterior sa ne înțeleagă condiția, cel puțin în cazul meu. Așa că, continui sa scriu aici...

Florinnirolf1
Senior
Senior

Mesajde Florinnirolf1 » 30 Iun 2020, 14:51

Speranta16 scrie:Buna. Mă bucur că ai revenit, a fost cam liniște pe aici. Totodată, îmi pare rău că ai baut. Fără supărare, dar, cumva, intuisem de vineri că se va întâmpla asta. Nu o spun că pe o ofensă, ci doar constat, încă odată, ce vulnerabili suntem. Știi, la început când am intrat pe forum, o buna bucata de timp am scris pe fond de consum și o mai și spuneam "in gura mare". Am și sunat pe cineva, de aici, după 2 sticle de vin consumate și la sfârșitul conversației i-am și spus, de parca aveam nevoie de vreo validare, că nu sunt chiar atât de rău. Atât de disperata eram atunci. Intre timp, m-am împăcat cu boala asta a mea, chiar daca doar eu. Cei din jurul meu cred că e un capriciu, un moft, o nebunie, dar nu o boala. E foarte greu că cei din exterior sa ne înțeleagă condiția, cel puțin în cazul meu. Așa că, continui sa scriu aici...
E absolut adevarat...m-am confruntat cu acelasi lucru...lumea o percepe ca orice altceva(negativ)nicidecum ca pe o boala!!!nu stiu ce ai intuit,cert e ca s a intamplat...si mi.pare rau..dar cum.spunea Joy..asa e corect fata de mine.si de ceilalti sa spun adevarul!de aceea sunt aici..sa incerc sa evoluez si sa invat lucruri de la oameni mai experimentati ca mine...experimentati in general...nu stiu daca in ceea ce priveste alcoolul...cantiatile si frecventa sunt multi care m a depasesc...si o spun cu durere si regret!!!

Florinnirolf1
Senior
Senior

Mesajde Florinnirolf1 » 30 Iun 2020, 14:53

Joy scrie:Buna ziua Florin, salutare tuturor!
Ma bucur ca ai revenit Florin si felicitari pt sinceritate, acesta fiind prima regula care trebuie sa fie respectata pentru a deveni abstinent.
Ai observat ca soarele rasare la fel cu si fara problemele nostre?Nu tot ceea ce este in jurul nostru si nu toate problemelre depind de mine, lumea merge inainte si toate sunt la fel chiar daca eu nu pot sa le rezolv pe toate asadar macar sa traiesc frumos atit cit imi va da Dumnezeu sa fiu pe acest pamint (remarca este doar pt mine si am invatat si eu asta de la altii).
O zi senina si linistita in continuare sa ai si tine aproape!🙂👍
Multumesc Joy...sunt aici...si ma straduiesc inca o data!!!nu ma predau...merg inainte....si incerc sa ma tin aproape...o zi minunata sa ai!!!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 30 Iun 2020, 14:55

Am o curiozitate, daca vrei să-mi răspunzi. Cam pe unde se învârte consumul tau?

Florinnirolf1
Senior
Senior

Mesajde Florinnirolf1 » 30 Iun 2020, 15:45

Depinde...cum am.fost liber ultimele luni...o medie de 10-15 beri,plus 4-500 g de wiscky.....aproape zilnic...rare zilele cand sa nu consum...poate de 2 intr o saptamana cand ma simteam.foarte rau...alteori..1 l de wiscky si inca cateva beri,pana adormeam...rom de asemenea sub o sticla si cateva beri nu prea se intampla...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 30 Iun 2020, 15:54

Mulțumesc pentru răspuns. Parca e ceva mecanic la mine. Când aud de cineva că bea, repede mă interesează cantitatea. Inconștient, îmi cântăresc consumul. Spuneai că de la 1 reiei munca, cred că e un lucru constructiv.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 30 Iun 2020, 16:24

Buna Florin si inca odata felicitari pt. sinceritate si multumesc si eu pt abstinenta mea si ajutorul dat...🤔 In trecut cind eu proaspata venita pe Forum, nu intelegeam de ce TUDOR imi multumeste pt abstinenta lui, eu eram cum eram iar el abstinent de ani.Ulterior am inteles ca ajutindu-ma pe mine si pe altii ,in primul rind se ajuta pe el si iti doresc ca intr-o zi sa simti si sa fii la fel si tu.👍
Referitor la bautul tau nici nu vreau sa ma gindesc citi bani cheltui pentru, de fapt este ca si cum ia-i arunca pe fereastra asta nefiind cel mai rau lucru, sanatatea ta se deterioreaza si ar trebui sa fie prima de care sa ai grija , pentru ca asta se intimpla mai devreme sau mai tirziu.🤔
Ma bucur mult ca ai revenim pe Forum!😊👍🍀
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “POVESTEA MEA”