021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Florin, multi înainte! Sa-ti trăiască!Mulțumesc pentru încurajări. Da, sunt deznădăjduită, dar așa sunt după o perioadă de consum intens. Situația e ușor mai complicata in cazul meu. Sunt multe de spus, dar puține pot fi spuse...
....si eu vin dupa o.perioada de consum mai mult decat intensa...cum.spuneam in.mesajele de la inceputul zilei...am baut cum nu mi imaginam.vreodata ca se poate bea...continuu si cantitati enorme...am.simtit ca mi.cedeaza organismul..nu doar mintea...inca simt..m am oprit de doar 2 zile...mi as dorii sa ti cunosc povestea!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Vizitator12#45 scrie:Pe scurt, Tudor scrie ca "Psihologii te pot ajuta daca ei insisi sunt dependenti in abstinenta pentru ca doar asa te pot intelege"

Asa cum e formulata fraza cu propozitii categorice, conform Logicii, e echivalenta cu "psihologii care nu sunt dependenti nu te pot ajuta".

Acum sper ca e mai clar de ce nu toate parerile, chiar venite de la Tudor, ajuta (desi larga lor majoritate o fac).


O seara buna tuturor.
cu totii aveti dreptate putin sa zic asa....sa nu uitam ca si psihologii sunt tot oameni...de aceea intradevar ca niste oameni care au experimentat niste lucruri...care s au confruntat cu niste situatii reale..sunt mai aproape si inteleg mai bine decat cineva care a studiat pur si simplu...pe de alta parte...exista oameni cu har...si oameni fara...fie ca sunt psihologi,preoti,predicatori!!e vorba de ce transmit..si daca transmit ceva...emotie ganduri pozitive etc
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!
Mă bucur pentru că forumul s-a înviorat. 🙂
Toți avem dreptate în... felul nostru. Fiecare după experiența să de viață ,lde experiența în abstinența.
Cu recunoștință lor, in 12 ani am intalnit mii oameni care s-au confruntat sau se confruntă cu dependența de alcool.
Unii sunt în abstinența de zeci de ani iar alții nu au mai mult de 48 de ore de nebăut. Empatizez cu toți pentru că am fost în consum dar sunt și în abstinența. Învăț de la toți .
Ce afirm nu sunt adevăruri supreme și nu mă aștept ca sa fiti de acord cu ele. Sunt opinii nu legi.
Imi cer scuze pentru cei care se simt lezati. Nu ar trebui dacă cred cu tărie altceva. Viața ne dă dreptate sau ne contrazice și nu trebuie să ne supărăm pe ea ca ne întoarcem la băut.🙂
Respect opiniile tuturor chiar dacă nu sunt de acord cu toate.
Va urez să aveti o zi frumoasa și abstinența senină celor care si-o doresc!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Buna dimineața, Florin. Sper că ești mai bine astăzi. Nu mai contează cât ai baut până de curând, contează să nu mai bei acum. Disecând prea mult ce am făcut în trecut, pe mine, una, m-am băgat singura in depresie. Trecutul nu-l mai putem schimba, tragem învățăturile și hai sa ne concentram pe prezent, ce putem sa facem sa fie bine. Vis a vis de povestea mea, e complicata :) și nu am povestit-o nimănui, cap coada, niciodata, am anumite blocaje. O zi liniștită îți doresc și dacă lucrezi astăzi, la cat mai multe farfurii frumoase!
...Buna dimineata soare si ,,Speranta"..nu lucrez astazi...de la 1 iulie incep...astazi o sa merg la plaja...da,ai dreptate...important e sa ma concentrez pe ce o sa fac de acum incolo...stiu ce vreau sa fac....inca o zi fara bautura...toate povestile sunt complicate crede-ma...si povestea fiecaruia e mai puternic emotional si complexa pentru fiecare in parte(ca w a lui)si trebuie sa traiasca cu ea...din nou,cu toate astea sper ca intr o zi sa ne impartasim,cand o sa fim pregatiti!!!o zi minunata,savurati.va cafelele si va multumesc ca sunt aici!!!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

BUNA DIMIneata tuturor!!!va multumesc pentru pareri si ca sunteti aici!!!cum spunea mai sus un domn mai intelept ca mine:nu trebuie sa fim de acord cu toate pareririle insa trebuie sa le respectam..mai ales daca vin din partea cuiiva care a reusit....!!!aici sunt si ma bucur ca pot sa scriu!!!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Vizitator123$5 scrie:Buna draga mea Speranta, stiu f bine cum este si daca ai stii tu citi ani si ani m-am chinuit eu nespunind nimanui despre viata, problemele si tristetile mele si cu siguranta ca te inteleg.Nici nu m-am putut spovedi vre-unui preot tot de rusine si mi se parea ca sunt atit de rea incit imi merit soarta...Plingeam si beam, plingeam...😞
Sa stii ca tot din experienta iti spun, ca lasind rusinea si egolul deoparte ai toate sansele sa te curezi si tu si sunt sigura ca vei merge cu mine si cu TUDOR la grup AA cind voi ajunge la voi.Te imbratisez cu mult drag, trage adinc aer in piept, esti tinara si inteligenta (nu mai spun si f educata pt oricum nu conteaza in acesta "boala" educatia, ea lovind in toti la fel indiferent cine am fi)si ai o viata foarte frumoasa de trait , anii cei mai frumosi urmind sa vina!
Da..asa este...amandoua sunteti doua femei constiente si bune....cu drag va ascult povestile si sfaturile....ma bucur ca sunteti aici...sunteti puternice...cu totii trebuie sa fim!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Amin! Nu m-am putut abține, că rima:). Uite că am început să fac și glumite. Vizitator123$5, chiar vreau sa merg tura asta. Nu sunt în București acum, că aș merge. Mulțumesc frumos pentru complimente, o mai dau eu cu bata în baltă, dar în esență nu sunt un om rău. Mulțumesc și ție, Florin și daca vei dori să-mi "împărtășești" povestea ta sunt aici. Mă "car" la topicul meu cu lauda de sine:), că ți-am acaparat profilul.
Nu ma deranjeaza...oricine e binevenit aici..orice parere conteaza si sunt deschis oricarei discutii...e mult mai bine sa fac asta....decat ,,altceva"...si ma simt mult mai confortabil sa vorbesc cu voi decat cu ,,altcineva"...cu drag mi as dorii sa vorbim...poate nu chiar asa ,,public" pentru ca sunt lucruri destul de dureroase si intime...dar da....in particular....cat despre bata din balta....pot sa spun ca:,,partikip":))))cu totii mai dam cateodata voit sau nu...eu personal cred ca ,,ne-voit"...gandurile mele bune catre voi toti...acum gatesc ceva pentru familia unui prieten...roast dinner:)
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Amin! Nu m-am putut abține, că rima:). Uite că am început să fac și glumite. Vizitator123$5, chiar vreau sa merg tura asta. Nu sunt în București acum, că aș merge. Mulțumesc frumos pentru complimente, o mai dau eu cu bata în baltă, dar în esență nu sunt un om rău. Mulțumesc și ție, Florin și daca vei dori să-mi "împărtășești" povestea ta sunt aici. Mă "car" la topicul meu cu lauda de sine:), că ți-am acaparat profilul.
Cat despre rime:)):Noi cu totii incercam/un lucru sa controlam/vietile sa le-ndreptam/si pe rand sa ne ascultam/..strofa 2:Tu Speranta si tu Vizitator123$5/sunteti ca doi trifoi/sfaturi,ganduri impartasiti/neconditionat ,,iubiti"!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Ooo, ce drăguț...Frumoase rime. Măcar nu sunt singura poeta de pe site:). Am compus și eu o poezie despre recidiva iarna trecuta, dar puțin mai bacoviana:). Cat despre povestit, am incercat să-ți dau un mesaj in privat. Nu știu dacă am reușit. In orice caz, închei ziua cu o stare pozitivă, cu speranță pentru ziua de mâine. Chiar va mulțumesc pentru asta, Vizitator123$5 și Florin.
Da,scriam.si eu candva...demult...cand eram putin mai....limpede..despre mesajul.privat...ori nu stiu eu unde sa l.caut..nu stiu nici sa dau sincer sa fiu..o sa incerc...nu trebuie sa mi multumesti...trebuie sa zambesti si sa fi in continuare aici!!!la fel trebuie sa fac si eu de altfel!!!hai sa ne ,,tinem" unul pe altul concentrati pe ce ne dorim sa facem...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

da..intradevar...nu ma pricep sa trimit.mesaj in privat...se pare ca nu sunt asa istet cum.ma banuiam....in ultimele 2 zile cel putin:)))
Scrie răspuns