021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Si da....imi este teama...cred in ce au reusit veteranii de aici si sunt convins ca nu a fost usor...daca asta nu inseamna putere atunci ce e....daca asta nu inseamna sa ti gasesti echilibrul.....ma ghidez dupa veterani...ii citesc cu drag....ma inspir....dar trebuie sa fiu puternic sa inteleg ca ,,otrava" nu mai are ce cauta in corpul meu.....am avut ieri pentru cateva momente niste trairi cum ca....imi era scarba cand ma gandeam ca as mai putea pune gura pe un strop de alcool...scarba de mine daca fac asta...scarba de alcool in general dupa ce am vazut si trait atatea povesti,vazand consecintele ......
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Tot ce mi-a facut alcoolul a fost sa mi dea false trairi,sentimente,sa pierd oameni dragi...sa ma tina pe loc(daca nu sa ma traga inapoi)...sa dezamagesc oameni,sa mint...sa ranesc oameni dragi...sa para ca 10-12 ani cel putin au fost ca un vis...sa nu am amintiri reale...sa ma faca sa ma indoiesc daca am simtit vreodata ceva cu adevarat....si asta e trist......
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Primul meu contact cu alcoolul a fost undeva la 13 ani....si....cam stop viata de atunci..la 14 avansam...la 15 eram aproape profesionist...imi amintesc ca undeva pe la 18 19...stiam deja ca am o reala problema...si nu tineam sub control..si beam cu zilele,oriunde oricand si oricum....inca de pe atunci nu concepeam viata fara alcool....si niciodata nu aveam pauza mai mare de 4-5 zile...asta si daca imi impuneam....apoi lucrurile s au agravat....deja nu mai puteam sa pretind altceva...era vizibil...starea mea...aspectul meu....relatiile cu ceilalti...violenta nejustificata...impulsiv....deprimat...frustrat....neinteles....
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Da...acum ca citesc ce spui....pare destul de logic...pot sa accept ca m am inselat..si iti multumesc pentru argumentare....da..cred ca cam ai dreptate incerc sa diger lucrurile si sa privesc si din unghiul asta nu mi permit sa fiu orgolios in vremurile astea....cu mult drag,ganduri bune sa aveti ....,,azi nu beau"....astept cu drag de fiecare data mesaje....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salutare

Mesaj de Vbc »

Florin, iti recomand sa citesti VIATA FARA BAUTURA, o gasesti in format electronic aici, postata de Tudor, daca nu ai citit o deja.
Si eu sunt la inceput de drum ca si tine, mi s a parut foarte interesanta si ajutatoare, exemple pasi de urmat, pt mentinerea abstinentei zi cu zi.
Aseara dupa ce am terminat de citit,a ceasta carte, am visat bautura , dar culmea nu eram eu cel care consumam :) , era un coleg de scoala, (care si el are probleme legate de alcool din cate stiu) cu care am consumat primele dati.(sa fie un semn oare) nu stiu ramane de vazut.
Doamne ajuta! Zile senine!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Nu am citit.o...dar in scurt timp ajung acasa...si vreau sa citesc daca e aici...sper sa o gasesc ...am o zi cam..proasta ....sper sa mai scriem aici....
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Salutare

Mesaj de paparuda »

Uite aici link-ul catre carte:

https://www.scribd.com/fullscreen/84877026
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Va multumesc....,,azi nu beau"....
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Cum spunea cineva pe aici...parca incepe sa se inmoaie ,,azi nu beau"....sper doar ca e o zi nereusita...si o duc la capat cu bine...si maine va fi o noua zi...mai buna...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Si zici tu ca n-as vrea .....hmmm......vreau destul de mult crede-ma.....incerc si eu sa ascult pareri pe aici cum e mai bine.....seara linistita sa aveti!
Scrie răspuns