021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salutare

Mesajde Vbc » 02 Oct 2019, 21:43

Scz Florinnirolf 1 ca am scris astfel de lucruri pe pagina ta.:)
Seara buna si senină!
E pur si muove!

Sunt autorul acestui subiect
Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 02 Oct 2019, 22:49

Nu este ,,pagina" mea....e in regula..sunt aici dintr-un singur motiv si cu un singur scop....,,azi nu beau"....apreciez un bamc bun. Apreciez simtul umorului....nu stiu insa daca pot raspu de in aceeasi nota...nu inca....inca ma lupt cu ,,demonii mei"....dar stiu ca su t pe drumul cel bun....orice gand bun si sfat sunt binevenite...si am o intrebare....cum pot sa reusesc sa ma impac cu trecutul meu..mcu toate lucrurile pe care le am facut ....cand....nu am fost treaz....par a ma definii cateodata....

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 02 Oct 2019, 22:50

Si aici sper intr-un raspuns de la Joy....seara linistita...

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 02 Oct 2019, 23:21

Iti raspund cu placere Florin, de buna seama ca esti pe drumul cel bun si este minunat ca iei si tu pastila zilnica de abstinenta "astazi nu beau".Ca un sfat, pt ca intrebi?Cu cit iei lucrile pt abstinenta ta mai simplu cu atit iti va fi mai usor ...🤔Nu incerca sa descoperi metode noi si sa controlezi alcolul altfel pt ca nu exista.🤔

In ceea ce priveste bancurile stai linistit pt ca nu stiu multe dar eu gasesc mereu timp acum sa ma bucur in lumea asta agitata de lucruri neinsemnate si sunt felul de persoana si cind este urit afara cind ploua, de ex, imi spun ca este bine pt flori,vegetatie, pamint, viata deci...😉😌👍 Am invatat sa aleg mereu calea pozitiva deoarece gindind negativ nu rezolv problema ci voi avea mai multe probleme...!🤔 Ma bucur mult ca intrebi si esti procupat de ceea ce ti se intimpla tie, asta faceam si eu cind am poposit pe acest Forum!👍
Tine aproape si nu vei avea decit de cistigat!🙂👍

Cum sa te impaci cu trecutul tau?Pai si mie mi se parea nu stiu cum sa ma impac cu el si cind ma gindesc ce decizii aiurea luam citodata nu-mi vine sa cred ca eram eu...😞Incerca sa te ierti, normal ca nu esti mindru dar nimeni nu este perfect, iarta-te, eu de ex eu m-am spovedit la Biserica mea si stii ce mi-a sopus Preotul meu?Ca numai greselile nerecunoscute sincer din adincul inimii, nu le iarta Dumnezeu, restul DA!Asadar, trecutul nu-l poti schimba, viitorul nu stii care va fi, nu-ti ramine decit ziua de AZI," AZI NU BEAU" si daca trecutul nu il poti schimba, cu siguranta ca-ti poti schimba VIITORUL...!(spun inteleptii)🙏

Revin acum Florin si dind timpul inapoi iti scriu exact ce mi-a raspuns mie Tudor (el este cel cu care am inceput eu abstinenta mea aici pe Forum)la acesta intrebare a ta, pusa de catre mine lui...🤔 Ca si ieri a fost si m-a invatat o Rugaciune care se numeste Rugaciunea Seninatatii si de fapt o stie toata lumea, nu este numai pt cei cu probleme ca si noi dar aprofundind eu cuvintele , le-am inteles si m-a ajutat enorm nu numai cu bautul ci si in viata de zi cu zi in luarea deciziilor bune...🤔🙏
"Da-mi Doamne seninatatea sa accept ceea ce nu pot schimba,
Puterea sa schimb ceea ce pot si
Intelepciunea sa le disting...!"🙏

Mi-a placut atit de mult si m-am regasit in ea incit si cind ma trezeam noaptea din somn o spuneam mecanic in gind...🤔
Uite-asa mi-am acceptat eu trecutul...🤔👍
Ultima oară modificat 03 Oct 2019, 00:37 de către Joy, modificat de 10 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 02 Oct 2019, 23:52

Salut Florin!
Nu sunt in capacitate sa dau sfaturi si nici nu doresc. Dar as putea sa impart gandurile mele legate de intrebarea ta.

Fiecare om are aceasta nevoie de a se defini si modul in care se definesc oamenii este in principal acelasi: isi spun istoria, povestea lor de viata in minte si se identifica cu ea. Creierul asa este setat. Insa, personal cred ca istoria este istorie, trecutul e trecut, aminteste-ti de el pentru ca trebuie sa inveti din el, sa culegi roadele din experientele prin care ai trecut, sa te faca mai intelept, mai bun, mai experimentat, mai matur spiritual, pana cand ajungi in punctul de a fi Intreg si a trai pe deplin viata asta si a impartasi cu altii frumusetea ei, a-i ajuta sa evolueze pana in punctul de a fi Intregi ca noi. Poate ca veteranii de pe-aici au atins acel moment de maturitate spirituala si acum asta fac - sprijina vindecarea, maturizarea spirituala a altora.

Cred ca noi suntem aici acum si lucrurile pe care le-am trait ne-au "ajutat" sa fim unde suntem. Poate ca erau necesare pentru noi, poate ca acest drum este cel care ne este destinat si care este cel mai potrivit pentru a gasi libertatea. Nu degeaba crestinismul vorbeste despre suferinta ca o cale spre "sfintenie" sau Dumnezeu. Sau buddhismul despre renuntarea la dorinta pentru a atinge Nirvana (=eliberarea definitiva de suferinta).

Si eu tind sa ma definesc prin trecut si ce-am trait si ce-am facut, dar stiu ca sunt acum aici, asa cum sunt, prezenta. In fiecare zi acelasi om, dar in fiecare zi om nou. Nu stiu sa explic altfel. Nu te lasa pacalit de minte, lasa regretele, poate incearca sa te privesti asa cum ai privi un prieten. Daca un prieten ti-ar cere sfatul: "uite, ma gandesc cu regret si rusine la asta si asta", ce i-ai spune?

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 03 Oct 2019, 16:42

Da...cam aveti dreptate. .important e ce fac de acum incolo....important e ce mi-am propus si unde vreau sa ajung...pot....va multumesc pentru ganduri...ma ajuta....,,azi nu beau"...asta imi spun in fiecare dimineata.. si pana acum a fost de folos...lucrurile se indrepata spre luciditate parca vad si simt lucruri....mirosuri....trairi....aici e un punct cheie...vreau sa le simt....si momentan sunt pozitive..ma ingrijoreaza cele negative.....sper sa vina cat mai tarziu....

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 03 Oct 2019, 16:45

Si da...veteranii au ajuns la maturizarea spirituala...dar in primul rand se ajuta pe ei fiind aici...incep sa inteleg si de ce....cam asta este cursul firesc.....ii admir pe toti cei care au reusit si cred ca sunt niste oameni puternici....imi doresc ca in viitor sa fac parte din acest cerc.....

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Oct 2019, 23:28

Eiii, puternici , Florin...!🤔 Da de unde, mie mi-e frica si de umbra mea, 😂 puternici sunt cei care beau si rezista🙄 pt ca noi cei care nu mai bem, suntem niste "invinsi"...de alcol si am inteles ca nu trebuie sa mai luptam sa-ldovedim pt ca suntem prea "slabi" in compartatie cu el si fara doar si poate vom fi doboriti la pamint...🤔🙄😞Pierdem intr-o lupa ca sa cistigam in alta, mult mai mare si mai valoroasa care se numeste VIATA...🤔
Fara gluma acum, nu trebuie sa fii puternic ca sa reusesti sa devii abstinent ci doar sa faci ceea ce au facut ceailalti inaintea ta si au reusit si cu mici exceptii "drumul" este acelasi...🤔

Si ai inteles si de ce scriu veteranii aici printre care ma numar si eu...🤔👍Cind am poposit pe acest Forum si scriam la inceput, Tudor care era Prof .Dr. Docent intr-ale abstinentei, dupa fiecare mesaj imi multumea pentru abstinenta lui cind eu habar nu aveam ce este cu mine si ma miram f tare si nu intelegeam de ce face asta...🤔 Ulterior am inteles si eu asemeni tie, ca el scria din acelasi motiv pentru care scriu si eu acum...🤔🙂👍
Asadar va multumesc tuturor pt abstinenta mea!🙏😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 04 Oct 2019, 09:40

Nu vreau sa cred in abordarea asta cu ,,invinsi"...mie mi se pare ca cei care sunt abstinenti sunt puternici...au puterea sa constinentizeze boala sa si -o asume si sa o tina sub control...asta inseamna echilibru si putere....si dovada de un caracter sanatos ....asta e credinta mea si sper ca e cea corecta....imi accept boala si vreau sa o tin sub control...nu sa o inving nici sa ma invinga...vreau doar sa fiu constinet de ea zi de zi....si sa mi repet zilnic:azi nu uit ca sunt alcoolic....ganduri bune de la mine!!si o zi minunata sa aveti!!!

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 04 Oct 2019, 09:44

Si da....imi este teama...cred in ce au reusit veteranii de aici si sunt convins ca nu a fost usor...daca asta nu inseamna putere atunci ce e....daca asta nu inseamna sa ti gasesti echilibrul.....ma ghidez dupa veterani...ii citesc cu drag....ma inspir....dar trebuie sa fiu puternic sa inteleg ca ,,otrava" nu mai are ce cauta in corpul meu.....am avut ieri pentru cateva momente niste trairi cum ca....imi era scarba cand ma gandeam ca as mai putea pune gura pe un strop de alcool...scarba de mine daca fac asta...scarba de alcool in general dupa ce am vazut si trait atatea povesti,vazand consecintele ......

Înapoi la “PREZENTATI-VA”