021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Florinnirolf1
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salutare

Mesajde Florinnirolf1 » 04 Oct 2019, 09:47

Tot ce mi-a facut alcoolul a fost sa mi dea false trairi,sentimente,sa pierd oameni dragi...sa ma tina pe loc(daca nu sa ma traga inapoi)...sa dezamagesc oameni,sa mint...sa ranesc oameni dragi...sa para ca 10-12 ani cel putin au fost ca un vis...sa nu am amintiri reale...sa ma faca sa ma indoiesc daca am simtit vreodata ceva cu adevarat....si asta e trist......

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 04 Oct 2019, 09:51

Primul meu contact cu alcoolul a fost undeva la 13 ani....si....cam stop viata de atunci..la 14 avansam...la 15 eram aproape profesionist...imi amintesc ca undeva pe la 18 19...stiam deja ca am o reala problema...si nu tineam sub control..si beam cu zilele,oriunde oricand si oricum....inca de pe atunci nu concepeam viata fara alcool....si niciodata nu aveam pauza mai mare de 4-5 zile...asta si daca imi impuneam....apoi lucrurile s au agravat....deja nu mai puteam sa pretind altceva...era vizibil...starea mea...aspectul meu....relatiile cu ceilalti...violenta nejustificata...impulsiv....deprimat...frustrat....neinteles....

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 04 Oct 2019, 13:35

Buna Florin, modul cum am scris eu este doar la figurat si nicidecum nu ma consider o invinsa de soarta sau alcol, Doamne fereste...🤔Este o nuanta doar si nu direznia, indirjirea , lupta impotriva elcolului este esenta ci intelegerea a ceea ce trebuie sa faci si ceea ce sa nu faci...Lupta si competitia sunt bune la sport si la altele dar aici "pierzi" scriu in ghilimele vezi, ca sa CI
STIGI cea mai mare lupta cea, cu VIATA...Asta este ideea, sa nu te inversunezi sa crezi in ceea ce crezi tu ci sa crezi in ceea ce cred cei care au reusit, sa calci in urmele lor pt ca stii ca rezultatul va fi de invingator si sa ajustezi invatamintele astea la tine, pt ca suntem diferiti dar pasii spre abstinenta sunt exacat la fel pt fiecare.Ai si tu dreptate , am si eu dreptate, eu nu te contrazic ci doar completez ce spui !👍
Cind am venit eu pe Forum, cititind si povestind aici cu prietenii, m-am regasit in povestile lor asa cum ma regasesc si in povestea ta, asadar nimic nou si nu te poate intelege mai bine nimeni ca un alcolic abstinent.
O zi frumoasa si senina in continuare sa ai!👍

PS Daca nu mai am eu vointa si indirjire, nimeni nu mai are si eram atit de hotarita de fiecare data dupa experienta trista cu alcolul cu toata convingerea mea cu, "GATA" nu voi mai bea toata viata...🤔 Aici pe Forum am inteles eu ceea ce faceam gresit:indirjirea mea se imuia treptat , treptat, greutatea ca nu voi mai bea niciodata mult prea mare pe umerii mei si mai devreme sau mai tirziu cedam recunoscindu-mi slabiciunea si clacam...🤔 Daca ai sti cit am baut si pt asta, pt faptul ca nu reusesc nintelegind de ce...🤔😞
Uite, iti explic putin diferenta dintre "abtinere" si ABSTINENTA:abtinera este atunci cind faceam ceea ce faceam eu, ma indirjeam, imi propuneam cu toata fiinta mea sa lupt sa nu mai beau, sa fiu mai tare decdit alcolul, deci...🤔 iar apoi, aici pe Forum am invatat ce ABSTINENTA este din contra, sa inteleg ca intotdeauna el va fi mai puetrnic decit mine si ma va invinge daca incerc sa-l controlez si sa mergem PARALEL in viata, el cu drumul lui, eu cu drumul meu, ca doua sine de tren...🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 05 Oct 2019, 06:17

Da...acum ca citesc ce spui....pare destul de logic...pot sa accept ca m am inselat..si iti multumesc pentru argumentare....da..cred ca cam ai dreptate incerc sa diger lucrurile si sa privesc si din unghiul asta nu mi permit sa fiu orgolios in vremurile astea....cu mult drag,ganduri bune sa aveti ....,,azi nu beau"....astept cu drag de fiecare data mesaje....

Vbc
Boboc
Boboc

Mesajde Vbc » 05 Oct 2019, 07:00

Florin, iti recomand sa citesti VIATA FARA BAUTURA, o gasesti in format electronic aici, postata de Tudor, daca nu ai citit o deja.
Si eu sunt la inceput de drum ca si tine, mi s a parut foarte interesanta si ajutatoare, exemple pasi de urmat, pt mentinerea abstinentei zi cu zi.
Aseara dupa ce am terminat de citit,a ceasta carte, am visat bautura , dar culmea nu eram eu cel care consumam :) , era un coleg de scoala, (care si el are probleme legate de alcool din cate stiu) cu care am consumat primele dati.(sa fie un semn oare) nu stiu ramane de vazut.
Doamne ajuta! Zile senine!
E pur si muove!

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 05 Oct 2019, 17:20

Nu am citit.o...dar in scurt timp ajung acasa...si vreau sa citesc daca e aici...sper sa o gasesc ...am o zi cam..proasta ....sper sa mai scriem aici....

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 17:22

Buna,
Oricat de proasta ar fi, nu bea! Va fi si mai proasta daca o faci!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 17:22

Si daca vrei sa te descarci, suntem aici pentru tine...

paparuda
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde paparuda » 05 Oct 2019, 17:39

Uite aici link-ul catre carte:

https://www.scribd.com/fullscreen/84877026

Florinnirolf1
Boboc
Boboc