021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Florinnirolf1
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salutare

Răspunsul #51 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 23 Iun 2020, 22:12

Sunt la al 3-lea ceai pe astazi...prietenii mei se delecteaza cu niste sticle de vin pe terasa...eu m am retras...am ales o comedie-actiune:Sfaft(Samuel L Jackson)

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Răspunsul #52 scris

Mesajde tudor » 23 Iun 2020, 22:35

Bine ai revenit ,Florin!

"...accept boala si vreau s o tin sub control!"
“tratamentul implică, în primul rând abstinenţa de la băutură ”… (Asociaţia Medicală Americană)
Tine aproape de cei care au reusit .Mergi la grupuri AA sau oricare unde sunt oameni care au reusit sa ramana abstinenti .
Psihologii te pot ajuta daca ei insisi sunt dependenti in abstinenta pentru ca doar asa te pot intelege .Prieteni psihologi nu iti pot fi de folos pentru ca nu functioneaza relatia pacient - psiholog si invers.
Cand crezi ca te afli la fundul sacului uita-te in jos .Mintea este "hoata" si cand incepi sa te simti bine sau dai de un necaz pune melodia cu "UN PAHAREL TE-AR AJUTA" Atunci cand te afli intr-un grup de abstinenti esti mai bine aparat in fata primului pahar si in loc sa pui mana pe pahar pui mana pe telefon si suni asa functioneaza .
Cand m-am lasat de baut nu a fost usor si nu este usor la inceput sa ramai abstinent dar de unul singur putini pe lumea asta au reusit
Spuneai ca ai 29 de ani .La multi ani .Sa fi sanatos si abstinent daca asta iti doresti restul vin pe rand daca nu bei si nu ...mori .Am cunoscut cand venea la grup AA in Romania un american de 54 de ani si care avea 25 de abstinenta de la alcool .Deci avea 29 de ani cand s-a lasat de baut .Ne-a impartasit ca a mentinut abstinenta la fel cum a facut cu bautura .Zilnic a facut ceva care sa il ajute in abstinenta , a mersa la grup ,a fost in serviciile AA , a transmis mesajul AA ,dar mai ales a inlocuit alcolul cu lucruri pozitive .Daca a reusit el ,eu JOY ,Colea,Asido, si milioane de altii abstinenti vei reusi si tu .Rabdare cu tine si nu te atinge de primul pahar fiecare zi la timpul ei 24 de ore din 24 . Mergi la grup ia un sponsor .

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Florinnirolf1
Senior
Senior

Răspunsul #53 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 23 Iun 2020, 22:40

Multumesc Tudor....apreciez cuvintele tale...cred cu tarie in ce se intampla aici...stiu ca asta e unica solutie viabila si ma dedic cu tot sufletul...imi doresc sa functioneze...!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Răspunsul #54 scris

Mesajde tudor » 23 Iun 2020, 22:46

Nu te limita doar la Forumul Alcohelp mergi la rehub ori la AA .Daca stai cu prieteni care beau vei sfarsi la fel .
Mai bine ma injuri tu pe mine si sa mergi la grup si sa iti para bine mai mai tarziu cand vei intelege mai bine si vei simti efectele terapiei de grup . Uita-te la https://www.youtube.com/watch?v=phcuTkugU3o
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Florinnirolf1
Senior
Senior

Răspunsul #55 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 23 Iun 2020, 22:49

Multumesc pentru sfaturi Tudor...si nu..cu siguranta nu ,,te injur"...dupa cum spuneam apreciez sfaturile...si sunt deschis...da...cu siguranta o sa ma straduiesc mai mult..nu e tocmai alegerea mea...abia acum incep sa ma ,,limpezesc"..sunt abia la inceput...deocamdata am.doar dorinta,nu si forta!!dar sunt increzator!

Florinnirolf1
Senior
Senior

Răspunsul #56 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 23 Iun 2020, 23:18

Nu..nu stiu ce varsta ai(daca vrei sa mi spui in privat)..dar nu e prea tarziu...eu personal fac asta de vreo 12 ani...as spune ca sunt bunicel...as fi putut fi foarte bun...dar...intelegeti cu totii ce m a tinut pe loc...e o arta....e ceva ce mi a oferit satisfactii...si e tot ce am facut dintotdeauna...

Florinnirolf1
Senior
Senior

Răspunsul #57 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 23 Iun 2020, 23:20

Nu prea sunt de acord cu ce se intampla in show.urile tv de gatit...e televiziune....bucataria reala e altceva...dar...recunosc mai urmaresc si eu...e un fel de promovare de care m am ferit(din cauza alcoolului)dar pe care insa acum as fi mult.mai deschis...

Florinnirolf1
Senior
Senior

Răspunsul #58 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 23 Iun 2020, 23:31

Cunosc bucatari remarcabili care s-au apucat destul de tarziu...si bucatari.mediocrii care fac asta de o viata...e vorba de pasiune si dorinta......

Florinnirolf1
Senior
Senior

Răspunsul #59 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 23 Iun 2020, 23:39

Seara linistita tuturor!!e tarziu la voi,va las acum..va multumesc tuturor inca o data!!abia astept sa ne auzim.si maine!cu drag!

Florinnirolf1
Senior
Senior

Răspunsul #60 scris

Mesajde Florinnirolf1 » 24 Iun 2020, 00:31

36...multi inainte...nu e chiar asa mare diferenta....,,nu imbatranii inainte de timp"...exista niste trepte si etape...rabdare ne trebuie tuturor...elanul...motivatia pot venii...nu mai spune ca nu se poate...sunt aici pentru ca vreau sa cred ca se poate orice...toti putem...nu ma mai simt asa tanar cum spui(am un baietel de 10 ani)...oricum..vreau sa fiu pozitiv...vreau sa mi schimb mentalitatea...asa ca o sa spun:ca suntem tineri amandoi..si putem orice...trebuie doar sa ne dorim suficient!te simt deznadajduita...azi...te incurajez eu...data viitoare fa o tu....putem impreuna!noapte linistita!!!

Înapoi la “POVESTEA MEA”