021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sa nu uit! Sa nu uit!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
paparuda
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Sa nu uit! Sa nu uit!

Mesajde paparuda » 29 Sep 2019, 14:01

Va salut!
Astazi este prima zi de abstinenta. Ultima bautura am baut-o vineri noapte, dar consider astazi prima zi "curata".
Ieri am facut testul AUDIT si am intrat pe acest forum.
Am decis sa si scriu pentru ca sunt serioasa in ceea ce priveste hotararea luata. Hotararea-i ferma acum, dar stim cum mintea ne mai pacaleste cu "un singur pahar" sau "doar la aceasta ocazie", "o bere nu m-omoara". Asta este frica mea. Trebuie sa nu uit.
Sa nu uit,
sa nu uit
de ce am luat decizia. De ce Trebuie asa si nu altfel. Pentru ca altfel nu a functionat pana acum si greu am realizat ca nu va functiona nici in viitor. Pentru ca nu pot controla.
Si, pentru ca puterea este in mainile celor informati, am inceput sa citesc despre alcoolism, si pe acest forum despre experientele altora, ca sa nu uit, sa nu uit!

Stiu de ani de zile ca am o relatie nesanatoasa cu alcoolul, dar nu am crezut niciodata despre mine ca as fi alcoolica. Alcoolismul in mintea mea arata altfel, eu nu eram "inca" acolo si, prin urmare, aveam inca timp sa invat sa beau controlat, responsabil, doar ocazional. Am doar 29 de ani. Mi-am spus de multe ori ca trebuie doar sa-mi ordonez un pic viata, si-apoi sigur nu voi mai simti nevoia de a bea. Dar ce am realizat acum este ca viata mea era ordonata - ordonata in jurul alcoolului. Iar la mine bautul venea la pachet cu fumatul excesiv - combinatie nenorocita. Ma simt obosita la nici 30 de ani. Sa nu uit! Sa nu uit!

Acum, odata cu decizia luata si pusa in cuvinte aici pentru toata lumea sa vada, parca pot vizualiza un alt fel de viitor, unul in care ma trezesc dimineata usoara, energica, dupa o noapte de somn odihnitor si linistit, si-n care pot sa ma ocup de lucruri pe care imi doresc sa le fac dar pe care le-am amanat pentru ca "nu aveam Timp" si in care seara beau o cana de ceai cald. Un viitor in care mi-am recapatat controlul asupra Timpului meu pe acest pamant. 10 ani de timp pierdut si suferinta si deznadeje, disperare si frica, oboseala, rusine ... Sa nu uit! Dar sa ma gandesc la cum poate fi fara, la cum va fi fara. Imi place imaginea, am sa mi-o fac scop.

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Sa nu uit! Sa nu uit!

Mesajde Vbc » 29 Sep 2019, 19:56

Salut
Fără e mai bine, cel putin la mine dupa 21zile, s-au schimbat lucrurile pe toate planurile.
Eu am tot citit mesaje aici si din cele vechi si noi, ma regăsesc în majoritatea si daca iti doresti cu adevarat sa renunți cred ca se poate, sunt persoane aici pe forum care au ani buni de abstinenta..
Ca si o clasificare unii au avut parte de mai multe necazuri unii de mai putine, până la urmă ne leagă aceași boală Alcoolismul.
Cert este că odata tratat mai din timp(abstinenta totala) ca orice boala, recuperarea poate fii mai usoara, ca la orice boala, defapt
Sunt veterani aici, care posteaza mesaje foarte frumoase si încurajatoare, pentru a fii abstinent intr o zi.
Mult succes!
Doamne ajuta!
E pur si muove!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 29 Sep 2019, 20:41

"Sa nu uit"! Te rog atat: doar.. Nu uita! Recaderile izvorasc din uitare, iti spun din experienta sigura. Ai varsta, energia, puterea, dorinta si mai ales o puternica motivatie de partea ta! Toate acestea pot pali in fata unui aparent confort emotional. In fapt, destinul nostru poate evolua in conformitate cu o buna sanatate mentala. Cam aici ne aflam noi cei aflati in dorinta apriga de vindecare!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Sep 2019, 23:07

Ce fantastic titlu de topic, bravo , felicitari si intr-adevar desi esti foarte tinara constat cu bucurie ca ai surprins esenta ca foarte multi care scriu pe Forum...🤔Felicitari tie, felicitari VBC, felicitari Doruta!!!🤗👏👏👏👍
Cam de acest lucru m-am impiedicat si eu in trecut, uitarea faptului ca cineva care are probleme cu alcolul NICIODATA nu trebuie sa uite ca intotdeauna va fi invins de alcol, ca intotdeauna nu va mai putea bea controlat, ca intotdeauna ii va fi rau noaptea si a doua zi, ca intotdeauna va fi cuprins de remuscari , regrete si disperare pt ca nu poate reusi desi isi doreste cu ardoare, ca intotdeauna va da vina pe cei din jur cind de fapt problema este la el(ea), ca intotdeauna viata lui va fi trista etc..., sa nu uit, SA NU UIT...!!!🙏🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 30 Sep 2019, 19:26

Va multumesc pentru ca v-ati luat timpul sa scrieti aceste cuvinte!

"destinul nostru poate evolua in conformitate cu o buna sanatate mentala" - asa este! Si este valabil pentru oricine in orice context s-ar afla.

Pare ca acum trebuie sa invat sa "fiu" fara alcool. Adica chiar si cele mai naturale lucruri trebuie (re)invatate, cum ar fi sa dorm fara. Azi noapte nu am putut dormi. Si totusi, oboseala de astazi a fost Infinit mai usoara decat sfarseala simtita Zilnic inainte. Sunt recunoscatoare pentru astazi! Si nu ma supar sa nu pot adormi, pentru ca stiu ca la un moment dat, cand va fi indeajuns de obosit corpul, voi dormi. Si stiu si ca dimineata urmatoare va fi cea mai buna dimineata din ultimii multi ani! Fara gura uscata si fara gust teribil, fara greutate, fara regrete.

Maine dimineata vine masina care colecteaza deseurile. Maine voi arunca ultimele pungi de gunoi pline de doze si sticle. De maine nu voi mai duce gunoiul cu jena afara, avand grija sa tin stransa bine punga in caz ca ma intalnesc cu cineva sa nu se auda sticlele si dozele. Cata jena si vinovatie am simtit... De-acum nu va mai fi cazul. Doar sa nu uit! Sa nu uit!

Imi doresc sa traiesc! Pana de curand nu eram convinsa de asta. Dar acum stiu. Nu vreau sa cedez, nu vreau sa uit si de aceea am sa mai scriu aici si am sa mai citesc mesaje vechi si noi, pentru ca vad cum acest forum poate fi un sprijin in vindecare. Iar oamenii de aici sunt oameni curajosi. Poate n-am sa uit cat timp sunt aici!

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 30 Sep 2019, 21:05

Buna seara Paparuda,
In primul rand bine ai venit pe forum!
I-mi aduci aminte de mine care la 28 de ani, dupa o saptamana bahica, am cautat informatii pe net despre alcool si am descoperit ca sunt alcoolic (unul din simptome: sentimentul de vinovatie).
La vremea aceea mai puteam sa ma opresc din baut, dar odata cu trecerea anilor acest lucru a devenit imposibil. A fost nevoie sa treaca 10 ani ca sa ma las de bautura ajutat in primul rand de o persoana zic eu providentiala. Acuma cand ma uit inapoi la cate am dat cu piciorul, vorbind asa in general, din cauza alcoolului, i-mi vine sa ma iau la palme.
Cu cat te lasi mai devreme cu atat va fi mai usor, se poate trai fara bautura, sunt o gramada de exemple pe acest forum.
I-ti doresc succes si tine aproape!
Nimic nu e intamplator.

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 01 Oct 2019, 18:55

Multumesc And_y!
Pare ca voi tine aproape, voi poposi aici pe forum mai mult decat as fi crezut. Astazi am uitat...

Stiu ca pentru ca mi-am spus varsta si am scris cuvinte pline de hotarare si dorinta, am parut ca as fi bine si pe "drumul cel bun". Pare ca sunt anumite situatii, stari care sunt declansatoare si nu tin de vointa ori ratiune. Ca un reflex. Incearca sa dai cu ciocanul pt a testa reflexul rotulian, incearca sa nu ridici piciorul... Cam asa mi s-a parut. Pare ca decizia a fost luata fara mine, in timp ce ratiunea calcula "nu e bine, nu ar trebui, daca as face asta, atunci asta etc.", eu deja rosteam cuvintele "da-ti-mi va rog..."...

Ratiunea este un intrument bun, dar al naibii paleste in fata puterii subconstientului. Ma intreb cum ati ajuns, cei abstinenti, sa nu va mai controleze acea putere? Trebuie sa fi fost o experienta, Una, Aceea, care sa fi schimbat ceva Profund... Am avut parte de nenorocirile mele cauzate de consum, am scapat de cateva ori cu viata din intoxicatie severa cu spitalizare, bataie, ca mno... cand te bati mai dai cu capul de vreun perete sau margine metalica de pat, una alta... si-apoi mereu chestiunile "obisnuite" provocate de consumul excesiv de alcool si tigari, obisnuitele "acum chiar am sa mor"... eu, necredincioasa, cerandu-mi iertare si "inca o sansa", ca "jur ca ma voi indrepta". Am uitat, dar n-am uitat. Dar am uitat.

Ambasador spunea mai sus "Toate acestea pot pali in fata unui aparent confort emotional." Au palit astazi. Cred ca exista un secret pe care nici cei care-l cunosc, nu-l stiu. Poate e un secret personal, atat de personal incat nu poate fi pus in cuvinte pentru ca nu poate fi rationalizat, ci doar experimentat.

Ma-ntreb daca nu m-am pripit sa cred ca abstinenta ar fi solutia pt mine. Desi... daca tot ce-am putut au fost 3 zile de "curat"...

Florinnirolf1
Boboc
Boboc

Mesajde Florinnirolf1 » 01 Oct 2019, 20:43

Am aproape 29 de ani...nu stiu daca doar coincidenta de varsta sau povestea ma face sa ma.regasesc...dar...sunt aici din aceleasi motive....12 ani din viata mea au trecut pe nesimtite .....12 ani in care imi amintresc cand am.inceput sa beau..si pana acum aproape 2 saptamani de cand sunt abstinent....se poate...,,invatam" totul daca trebuie...ne adaptam....intradevar viata e frumoasa si nu.mai vreau sa pierd asta din vedere....esti curajoasa....e un pas important...putem....putem....

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Oct 2019, 00:10

Dap, foarte bine punctat, "exista un secret poate pe care nici cei abstinenti nu-l stiu..."poate...🤔, asa gindesc si eu pt ca pt mine care sunt atit de ambitioasa si tot ceea ce-mi propun realizez, uite ca am dat-o in bara cu alcolul si desi imi propuneam si-mi luam angajamentul ferm ca "de miine nu voi mai bea niciodata" tot de atitea , cu si mai mare indirjire reluam drumul meu trist spre autodistrugere constienta si disperata de ceea ce faceam...🤔😞😓
Si eram atit de hotarita dimineata, in starea de rau de peste noapte sa nu mai beau si "ma oblojeam" toata ziua cu ceaiuri, lichide, fructe etc iar urmatoarea zi de dimineata iar imi ziceam iar hotarit ca nu voi mai bea niciodata pina imi strafulgera un gind ca nu pot sa ma abtin si de aici reincepea calvarul, bautul meu fiind in canon, o zi da, una nu pt ca imi era f rau a doua zi dupa baut...🤔😓 Pina intr-o zi cind m-am asezat in genunchi plingind si l-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute pt ca singura nu reuseam deloc si m-a ajutat sa gasesc acest Forum si de atunci fac ceea ce fac ...🤔🙏 Eu cred cu ardoare acum ca DD lucreaza prin oameni si coincidentele sunt felul in care DD ne ajuta...🤔
Doamne ajuta tuturor!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 02 Oct 2019, 20:07

Orice gandesti, simti sau doresti chiar in aceasta secunda draga Paparuda, te rog doar atat: nu ceda! Nu renunta! Pentru mine abtinerea este absolut divina, iti dai seama cum e abstinenta insasi??? Toata acea libertate, acea curatenie mentala, fizica si sufleteasca..! Este ca si cum ai renaste, asa imi inchipui. O a doua sansa la viata! Tocmai din acest motiv, am si un crez personal: sa nu renunt nicicand sa incerc! Ceea ce iti doresc si tie din tot sufletul!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Înapoi la “PREZENTATI-VA”