021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sa nu uit! Sa nu uit!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
paparuda
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sa nu uit! Sa nu uit!

Mesajde paparuda » 03 Oct 2019, 00:16

Joy, multumesc si trec exact prin acelasi lucru. Dar cate ingenunchieri sunt necesare? :) Mai in gluma, mai in serios... Sunt recunoscatoare ca am "aterizat" in acest forum! Sunt bucuroasa sa vad cum unii oameni, dupa ce le este "bine", continua sa scrie si sa impartaseasca experiente si sa ajute cu generozitate alti "prieteni de suferinta". Apreciez enorm, si pe cuvant ca sunteti o inspiratie.

Ambasador: cuvintele tale sunt atat de frumoase si este exact asa cum vizualizez ca va fi. Si va fi. Simt cu toata fiinta mea si-n toti porii ca, asa cum spui, daca nu renunt niciodata sa incerc, voi trai acea libertate, mental, fizic si sufletesc. Multumesc!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Oct 2019, 00:53

Buna seara , multumesc pt cuvintele frumoase si apreciez f mult! Mie mi-e si jena sa-ti raspund si ma uit si citesc si recitesc cum scrii, esti grozava...felicitari!Nu pot scrie public cam cite ingenuncheri am avut pt ca sa nu va stricati parerea buna despre mine...😂🤔 Scuze, doar glumesc si vb serios si cu sinceritate am cazut si recazut de prea multe ori, pot spune de sute de ori pt ca niciodata pina a veni pe acest Forum nu intelegeam de ce nu reusesc pt ca sunt o fire extrem de ambitioasa.Aici am inteles de la prieteni ca nu lupta este solutia ci RENUNTAREA in a mai fi inversunata in a lupta cu alcolul deoarece el este mult mai puternic si viclean decit mine, decit noi si niciodata nu-l vom putea controla.Aici pe Forum cind am venitm, cam o luna de zile citeam cu paharul linga mine si dadeam sfaturi ce si cum trebuie facut celor care erau abstinenti...😂😂😂 dar cind iti spune unul, ca esti gresit este una dar cind iti spun mai multi am realizat ca sunt gresita si am incercat sa calc in urmele lor si calc...🤔
Toate cele bune iti doresc din suflet!🙂👍

Greseala mea cea mai mare cind eram singura era ca -mi propuneam sa nu mai beau toata viata iar acesta povara era prea grea de dus pe umeri asadar clacam de fiecare data dupa un timp...Am invatat aici ca secretul este numai AZI SA NU BEI si faci asta zilnic, asta este CHEIA...🙏

PS Doruta imi este f draga si a scris magnific la tine(asa scrie mereu), de aceea si comentariul meu la topicul ei si ah, am uitat de modestia ei!Pt mine voi doua sunteti cam la fel...!🤔🙂👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 03 Oct 2019, 02:04

Joy!
Fantastic.
Am spus ca exista un secret pe care voi il cunoasteti, dar care posibil nu poate fi pus in cuvinte, pentru ca nu e ceva constient, ci un adevar profund personal pe care il simti si care te indruma. Dar iata! Cred ca l-ai pus in cuvinte :)

Spui ca nu lupta este solutia, ci renuntarea la lupta. Asa este! Cand iti dai seama ca ai o problema cu alcoolul, incerci sa lupti. E o chestiune de control. Simti ca nu ai control si lupti pentru a castiga controlul. Esti prea atasat. Daca renunti la atasament, nu lupti, ci renunti.... da!

Multumesc din suflet! Zilele astea sunt zile mai putin bune in viata mea, declansatorul meu este serviciul. Zilele urmatoare voi lua decizia: sa sau sa nu imi dau demisia. Cred ca voi pleca. Ce va fi apoi, va fi. Sper la mai bine.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Oct 2019, 02:40

Scrii grozav de bine si esti f cerebrala si inteleapta asadar cu siguranta afli si tu acel secret, incet , incet asa cum l-am aflat si eu si altii...🤔👍Eu incercind sa ajut aici cum pot, ma ajut pe mine ca sa nu uit de unde am plecat si va sunt recunoscatoare pt ca repet ceea ce-am invatat la rindul meu pt ca SA NU UIT...SA NU UIT...🤔

In ceea ce priveste decizia ta cu serviciul, nu-ti dau sfaturi ci te rog sa cintaresti bine inainte de a o lua, si nu fa ceva in graba pt ca sa ai timp mult sa regreti...🤔Nimic nu este perfect si stiu ca este greu si ia-le si tu incet, incet, pas cu pas, nu rezolva toate problemele odata ci una cite una...Dintre doua situatii rele alege-o pe cea mai putin rea...🤔
Iti doresc din suflet tot ce este mai bun pentru tine!🙏

Imagine

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 03 Oct 2019, 03:12

Este corect si adevarat ce spui. Ma gandesc sa plec deja de mult timp, de vreun an. Insa am fost prinsa in joc. Am lucrat sa ajunga treaba la stabilitate, pentru a putea pleca impacata. N-am vrut sa pice totul in urma mea. Si tocmai cand am ajuns in punctul dorit, n-a durat mult, m-am gasit acum "furata" de toate resursele, si nevoita sa o iau de la capat. Si sincer nu cred ca mai am energia necesara sa repet toata povestea. Pentru nimic. Pare ca imprejurarile acestea nefavorabile ma imping sa iau o decizie de care mi-a fost frica. Pare ca e nevoie sa fi impins pentru a putea face pasi inainte.
Singurul lucru care ma retine este faptul ca daca plec, cade tot. Dar daca stau, pic eu. Am sa ma mai gandesc zilele urmatoare, cu mintea limpede.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Oct 2019, 03:34

Daa si asta este drept si sunt momente in viata in care trebuie sa luam decizii desi ne este frica...si sa stii ca si eu la rindul meu am luat decizii drastice care mi-au fost de folos in viata. De multe uneori raminem pe loc in virtudea inertiei fara sa realizam ca ni se poate deschide o noua cale, o noua oprtunitate , o noua sansa......🤔👍
Atunci mult succes si Doamne ajuta sa iei deciziile bune pt tine!🙏

mihai79
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde mihai79 » 23 Oct 2019, 20:10

buna seara.multumesc pentru parerile tale ,imi sunt de folos si chiar se potriveste sotia mea cu descrierea unui narcisist.din pacate nu prea stiu cum as putea sa o ajut,ea nu recunoaste ca ar avea vreo problema si ma simt neputincios.o sa am rabdare cu ea si sper sa nu mai repete greselile

Înapoi la “PREZENTATI-VA”