021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Lal
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesajde Lal » 04 Oct 2019, 21:02

Buna,
sunt noua aici.
Asa cum am scris si la subiect, nu stu daca sunt alcoolica( vreau sa cred ca nu) dar stiu sigur ca am o predispozitie la aclcoolism si daca nu fac ceva acum, o sa devin sigur.
Spun ca sunt inca alcoolica pt ca nu simt nevoia inainte sa plec la servici sa beau un pic, dar stiu ca am o problema pt ca de aproape un an abia astept sa plec de la servici si sa beau o bere.
Povestea mea incepe asa( cred ca toata lumea incepe asa, ce cliseu).
Inca din adolescență an baut cate o bere apoi mai multe la discoteca sau la iesirile cu gașca. Tot timpul mi-a placut sa ma ametesc dar am avut tot timpul o limita.
Dar, de aproape 2 ani de cand am divortat, si apoi la scut timp am fost concediata, bericica a fost tot mai des prezenta in fiecare seara.
Dupa divort nu a fost asa rau, aveam inca totul sub control dar dupa ce am ramas fara servici, aproape in fiecare seara am baut cateva beri.
Din pacate dupa ce m-am reangajat, obiceiul prost a continuat si acum cateva saptamani am constat ca pe drumul de la servici acasa eu nu ma gandesc decat unde sa ma opresc sa sa imi cumpar cateva beri.
Si tot de cateva saptamani am realizat ca nu mai sunt eu.
Am fost intotdeauna o persoana cocheta si mi-a placut sa fiu tot timpul ingrijita si pusa la "4 ace", dar in ultimul timp nu mai am chef de nimic, nici de mine, nici de casa mea, nici de servici(aici e cea mai mare problema, serviciul, am un servici foarte bun, mai bun decat aveam inainte de concediere, si sub nici o forma nu as vrea sa il pierd, daca s-ar intampla asa, cu siguranta voi ajunge alcoolica, asta daca nu sunt deja)
Acum am nevoie de ajutor de la voi.
Trebue sa mentionez ca beau singura si ma ascund de prieteni, pentru toti cunoscutii eu sunt "o doamnă" -ce porcarie.
Am citit cateva experiențe pe forum, si va doresc la toti succes.

Cu drag
Lala

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesajde And_y » 05 Oct 2019, 07:10

Buna dimineta Lala,
Bine ai venit pe forum!
Am citit povestea ta, ce ganduri ai a doua zi dupa ce ai baut, in afara starii de rau fizic?
Nimic nu e intamplator.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 12:13

Buna Andy,
De cele mai multe ori nu am stari de rau fizic dar a doua zi am mustrari de constiinta si imi repet "asa nu poate continua, trebuie sa te opresti". Apoi 3-4 zile ma lupt sa nu beau nimic (ma lupt la propriu pt ca gandul imi e tot la bere) dar in weekend fac prapad.
Ma inchid in casa cu cateva beri, nu mai ies in oras, nu mai socializez, nu gatesc, nu fac altceva decat sa beau si sa dorm.
Si ciclul asta continua de cateva saptamani

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 13:37

Buna.
Situatia sta cam asa...Si eu am inceput prin a bea bere, ocazional, dar in timp am inceput sa beau si acasa, o data pe saptamana, de 2 ori, pana am inceput sa beau aproape zilnic. La inceput cu anturajul, dar, in ultimul timp, m-am izolat si beau singura in casa. De la o bere am trecut la 2, 3, pana am ajuns sa beau si 5-7 beri in weekend, in fiecare zi. La un moment dat, m-am plictisit de bere si am inceput sa beau vin, spritz. O sticla pe zi, dar am ajuns si la 2. Gandul meu, in fiecare zi, de cand ma trezesc este sa nu beau, dar cand ies de la munca, singura mea grija este la ce magazin sa merg sa cumpar berile mele, ca o fac prin rotatie. Nu ma mai ingrijesc, fac cu greu curatenie in casa, nu mai socializez, am frustrari si sentimentul de vinovatie primeaza. Norocul meu ca nu-mi place taria, ca ar fi fost tragica situatia...Iti spun sincer ca trebuie sa te opresti, ca mai bine nu vei ajunge, ci doar mai rau. Vei creste cantitatea treptat si nu te vei mai simti om, fara sa bei.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 13:59

Buna Speranta,
Doamne cat ma regasesc in povestea ta, parca e trasa la xerox cu a mea. Numai ca eu nu am trecut la vin, am ramas inca la bere dar sunt zile cand am baut si 10.
Am fost tot timpul o persoana ambitioasa dar simt ca curba asta nu o pot lua.
Vreau sa fiu cea din totdeauna dar nu gesesc puterea. 😢.
Tu ai reusit? Cum ai reusit?

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 14:15

Am avut si eu zile cand am baut 10, mi-e rusine sa recunosc. La vin am trecut, pentru ca in timp, m-am ingrasat de la bere si am intrat si intr-o stare de depresie si am zis ca o fi mai ok cu vin, dar a inceput sa-mi fie rau, asa ca in loc sa ma las, am trecut din nou la bere. Draga mea, nu am reusit, dar asta pentru ca nu vreau cu adevarat, nu imi gasesc puterea si ambitia sa renunt. Solutii exista, oameni sa te sprijine sunt, chiar daca nu-i cunosti, inca, trebuie doar sa vrei in adevaratul sens al cuvantului. Ti-am scris si m-am exemplificat, pentru ca aveai usoare dubii...Problema exista, esti alcoolica, cu parere de rau iti spun.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 14:29

Chiar ma bucur ca mi-ai scris asta si ma ingrozeste. Cred ca asta am vrut sa aud.
Si eu m-am ingrasat foarte mult si am incercat sa tin regim dar nu a functionat, pt ca si cu regim mai stergeam cateva beri.
Eu chiar vreau sa renunț dar la fel ca tine nu gasesc ambitia si puterea.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 14:36

Variante sa te lasi: 1. Ai ambitia sa te lasi, pur si simplu, si nu mai pui alcool in gura
2. Cauti ajutor specializat: psiholog/psihiatru, internare la dezalcoolizare sau un centru specializat, am citi ca hinoza sau auriculoterapia dau rezultate foarte bune, asta daca iti poti permite financiar si nu, in ultimul rand, AA - alcoolici anonimi.
Personal, inca, nu am facut nimic, decat sa recunosc problema familiei, care oricum era evidenta si sa scriu pe forum. Am primit ajutor din ambele parti, dar tot nu am reusit sa renunt. Pauze am avut de cateva zile, 2-3 saptamani cel mult si tot aici am ajuns. Egoul meu era prea mare sa ajung la dezalcoolizare sau la AA. Gandeam ca e de ajuns sa-mi recunosc mie sau, incognito,aici pe forum, ca sunt alcoolica, dar sa ajung sa spun asta in gura mare, era prea mult. Mi-am gasit tot timpul scuze, ca jobul, ca rusinea, ca pot sa mai incerc sa ma las, dar nu pot, nu sunt suficient de puternica. Am cedat si am luat o decizie foarte buna, pe care o voi pune in aplicare in scurt timp. Incearca sa vorbesti sincer cu tine si cu sufletul tau si daca ajungi la concluzia ca nu poti renunta singura, cauta ajutor. Nu te amagi ca nu ai o problema, cum am zis, problema exista si, doar, se va agrava, daca nu faci nimic.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 14:49

Nu, nu poate sa afle nimeni de problema mea. Trebuie sa reusesc singura, trebuie.
Iti doresc si tie mult succes si iti multumesc mult

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 15:00

Inteleg din tot sufletul ce vrei sa spui. Atunci fa ceva in privinta asta, ca variante sunt! Stiu cat de greu este sa nu mergi sa cumperi si sa pui in gura prima bere, ca, dupa, nu mai pare asa neagra situatia si da, ~de luni, ma las~. Stiu, ca situatia ta, ti se pare unicata si cea mai rusinoasa, daca iese la suprafata, dar nu este asa.
Te imbratisez cu drag si mult succes iti doresc!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”